collapse

Gönderen Konu: HADİSİ SERİF  (Okunma sayısı 120177 defa)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
Ynt: Günün Hadisi
« Yanıtla #270 : 02 Temmuz 2010, 16:56:52 »

Cennete çok ağaç dikin. Çünkü onun suyu tatlı, toprağı güzeldir.(Yani verimi çoktur.Çok sevap meyvesi alınır). Cennetin ağaçlarından biri olan La havle ve la kuvvete illa billah cümlesini çok söyleyin.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #271 : 03 Temmuz 2010, 21:40:08 »

Hz. İbni Ömer Radiyallahu Anh'tan rivayetle Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdular ki:

"Bir kul, bir şeyi ancak ve yalnız Allah için terk ederse, Allah o kula din ve dünya hususunda o terkettiğinden daha hayırlısını, bedel olarak ihsan edecektir."

(Ebu Nuaym/Hilye)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #272 : 04 Temmuz 2010, 07:44:04 »

Dünyaya gönül verme (zahid ol) ki Allah seni sevsin. İnsanların elindekine göz dikme ki, insanlar seni sevsin.

Hadis-i Şerif (İbn-i Mace)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #273 : 05 Temmuz 2010, 08:33:09 »

Şeytan; tıpkı sürüden ayrılan, uzaklaşan koyunu kapan kurt gibidir. Onun için, birlikten, ülfet içinde toplu halde yaşamaktan ve mescidlerden ayrılmayın. Sakın parçalara bölünmeyin."

Râmuzu'l-Ehadîs

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #274 : 06 Temmuz 2010, 07:32:59 »

"Ümmetimin velileri, Cennete (aslında) namaz, oruç ve sadaka çokluğu sebebiyle değil, Allah´ın rahmetiyle, nefislerindeki cömertlik hasletiyle ve temiz kalplilikleriyle girerler."

(İbn-i Ebiddünya)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #275 : 07 Temmuz 2010, 08:39:52 »

Allah beni kul olup Resûl olmakla yahut melik (hükümdar) olup Resûl olmak arasında serbest bıraktı. Hangisini seçeceğim hususunda durakladım. Melekler içinde sevdiğim Cebrail vardı. Başımı O´na dönderdim. O: - Rabbına karşı mütevazi ol, dedi. Ben de: - Kul olarak Resûl olmayı seçtim, dedim.

(Mecmauzzevâid)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #276 : 08 Temmuz 2010, 08:16:04 »

Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdular ki:

"İstediğin şeyi yap, sonunda onunla yüzleşeceksin."

(Beyhaki, Şuabü'l-iman)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #277 : 09 Temmuz 2010, 08:16:41 »

İnsanların gelip geçtiği yollarda (caddelerde) oturmaktan sakının.Mutlaka oturacaksanız o zaman yolun hakkını verin.Yolun hakkı ise şunlardır: Harama bakmamak, Yoldan gelip geçen insanlara sıkıntı ve eziyet vermemek, ta?cizde bulunmamak, Verilen selamları almak, İyiliği teşvik etmek, Kötülükten de sakındırmak.

Hadis (Ebu Davud)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #278 : 11 Temmuz 2010, 06:31:09 »

Dört özellik vardır ki, kimde bulunursa, Allah o kimseyi cehennemden uzak kılar ve onu şeytandan korur: Kötü bir şeyi yapmak isterken iradesine hakim olan; Nefsi istemediği halde, güzel bir şeyi yapan; Bir şeyi canı çekip, iştah duyduğunda nefsine engel olan; Öfkelendiğinde, öfkesini tutan...
4 özellik daha vardır ki, kimde bulunursa, Allah rahmetini o kimse üzerine yayar ve onu cennetine koyar: Bir yoksulu koruma altına alan; Zayıfa merhamet eden; Emri altındakilere (işçi ve hizmetçilerine) yumuşak davranan; Anne babasına bağış ve iyilikte bulunan...

Hadis (Hakim)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #279 : 12 Temmuz 2010, 08:14:13 »

"Namaz mü´minin nurudur. Oruç da cehennemden bir siperdir (kalkandır)."

(İbn-i Mace)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #280 : 13 Temmuz 2010, 07:29:57 »

Bir zaman gelecek, kişinin helâki, ailesinin ve çocuklarının elinden olacaktır. Bunlar onu, fakirlikle ayıplar ve gücünün yetmeyeceği şeyleri kendisinden isterler. Adam bu sebeble, tehlikeli (haram ve gayr-i meşrû) işlere girer. Neticede dini gider ve kendisi de helâk olur"

(Beyhaki)

Çevrimdışı gullerhurmetine

• Administrator
  • Kalfa
  • *
  • Rep +18/-4
  • evli 6 kız sahibi . maksat ilahi rıza .
    • AşK DediĞiN Ya Allah'tan GeLmeLi...Ya Allah İçİn OLmaLı...Ya Da Allah'a ULaşTıRMaLı; YoKSa YerLe BiR OLmaLı...
« Yanıtla #281 : 13 Temmuz 2010, 09:21:32 »
kişi arkadaşının dini üzeredir .

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #282 : 14 Temmuz 2010, 07:43:32 »

Allah, niyeti önce ahiret?olana dünyayı da verir. Ama niyeti sadece dünya olana, ahireti vermez.

Hadis (İbn-i Mübarek).

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #283 : 15 Temmuz 2010, 06:41:25 »

Allah, benden evvel herhangi bir insanın cennete girmesini yasaklamıştır. Ancak ben, sağıma baktığımda, beni geçmeye çalışan bir kadın görürüm. Bu kadının benimle beraber cennete girmesinin sebebi nedir? diye sorarım. O zaman, bana denir ki: Bu, gençliği ve güzelliği yerinde bir kadın idi. Fakat yanında yetimleri bulunduğu için, onları büyütüp işleri yoluna girinceye kadar sabredip evlenmedi. Onun bu şefkatli davranışına Allah'ın mükafatı böyle olmuştur.

Hadis (İmam Şarani, Tenbihu-Muğterrin)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #284 : 16 Temmuz 2010, 08:46:53 »

Resûl-ü Ekrem Aleyhissalât-ü Vesselâm buyurdular ki:

"Eğer ecelin sana doğru gelişini görseydin, uzun emelden ve dünyaya aldanmaktan nefret ederdin."

(Beyhaki, Şuabü'l-iman)

GÜNÜN HADİSİ