collapse

Gönderen Konu: HADİSİ SERİF  (Okunma sayısı 116549 defa)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
Ynt: Günün Hadisi
« Yanıtla #315 : 25 Ağustos 2010, 05:32:17 »

Cabir ibni Abdullah Radiyallâhu Anh, Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellemin şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

"Ümmetime Ramazan ayında beş şey ihsan edildi. Bunlar daha önceki peygamberlerin ümmetine verilmemişti.

Birincisi: Ramazan ayının ilk gecesi olunca Cenab-ı Hak onlara rahmetiyle bakar. Allah kime rahmetiyle bakarsa, onu hiçbir zaman azaba çarptırmaz.

İkincisi: Oruç tutanların ağızlarının kokusu Allah katında misk kokusundan daha hoştur.

Üçüncüsü: Gece ve gündüz melekler oruç tutanların bağışlanması için Allah´a yalvarırlar.

Dördüncüsü: Allah o gün Cennetine emir verir ve şöyle buyurur: Ey Cennet, kullarım için hazırlan, süslen. Dünya sıkıntılarından kurtulup Benim huzuruma ve ikramıma gelip istirahat etmeleri yaklaştı.´

Beşincisi: Ramazan´ın son gecesi gelince de, Allah oruç tutan kullarının hepsini affeder. Sahabilerden bir zat sordu: "Ya Resulallah, bu gece Kadir Gecesi midir?" Peygamber Sallallâhu Aleyhi Vesellem "Hayır," dedi, "bilmez misiniz, işçiler gün boyu çalışıp da işlerini bitirdikleri zaman ücretlerini almıyorlar mı?"

(et-Tergib ve´t-Terhib, 2:92)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #316 : 26 Ağustos 2010, 05:27:40 »

Birinizin elbisesi eskidiği gibi, göğsündeki imanı da eskir. Öyle ise, Allah?tan, kalbinizdeki imanın yenilenmesini isteyiniz.

Hadis-i Şerif (Taberani)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #317 : 27 Ağustos 2010, 05:42:12 »

"Allah şu üç kimseye, kıyamet gününde rahmet ederek bakmaz. Onları kusur ve günahlarından (bağışlayarak) temize çıkarmaz. Ayrıca onlar için çok üzücü bir azap da vardır:

- Elbisesini (kibirle) yerlere kadar salıverene,

- Yaptığı iyilikleri insanların başına kakana,

- Yalan yemin ederek sattığı eşyasına sürüm sağlamaya çalışana..."

(Müslim, Ebu Davud, Nesai, İbn-i Mace)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #318 : 28 Ağustos 2010, 08:29:05 »

Abdullah ibni Hars Radiyallâhu Anhın rivayetine göre Resul-i Ekrem Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur:

"Oruç tutan insanın uykusu ibadettir, susması da tesbih sayılır. İyilik ve ibadetlerine kat kat sevap verilir. Duası kabul olunur,

günahları da affedilerek  silinir.”

(Kenzü’l-Ummal, 3:327)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #319 : 29 Ağustos 2010, 07:56:46 »

Bir gün bir hurma fidanı dikiyordum.Resulüllah yanıma geldi.
-Ey Eba Hureyre! Nedir o diktiğin? diye sordu. Hurma fidanı dikiyorum ya Resulallah, dedim.
-Sana o diktiğinden daha hayırlı bir dikim işi söyleyeyim mi? dedi. Söyle ya Resulallah! dedim.
-Sübhanallah, Elhamdülillah La ilahe illallah, Allahu Ekber, kelimelerini söyle... Bunların her biri için, sana Cennette bir ağaç dikilir, buyurdu.

Hadis (Hakim, Ebu Hureyreden)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #320 : 31 Ağustos 2010, 08:44:34 »

Ebu Hüreyre Radiyallâhu Anh'tan rivayetle Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

"Her şeyin bir zekâtı vardır. Bedenin zekâtı da oruçtur."

(İbni Mâce, Sıyam: 44)

Zekât sadece maldan verilmez. Allah´ın ihsan ettiği her nimetin kendine göre bir zekâtı vardır. İlmin zekâtı bildiğini başkalarına öğretmek, ömrün zekâtı namaz kılmak, malın zekâtı hakkını vermek, bedenin zekâtı da oruç tutmaktır.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #321 : 01 Eylül 2010, 05:12:58 »
"
Bir zaman gelecek, kişinin helâki, ailesinin ve çocuklarının elinden olacaktır. Bunlar onu, fakirlikle ayıplar ve gücünün yetmeyeceği şeyleri kendisinden isterler. Adam bu sebeble, tehlikeli (haram ve gayr-i meşrû) işlere girer. Neticede dini gider ve kendisi de helâk olur"

(Beyhaki)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #322 : 02 Eylül 2010, 08:06:21 »

Ebû Hüreyre radıyallahu anh şöyle anlatıyor: Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Ashâbını,
- "Sakın iftar etmeden peş peşe oruç tutmayınız!" diye uyarmıştı. Müslümanlardan biri ona,
- "Ama ey Allah´ın Elçisi! Sen peş peşe oruç tutuyorsun!" deyince,
- "Hanginiz bu konuda benim gibi olabilir? Beni Rabbim yedirir içirir" buyurdu. Bazı Sahâbîlerin arka arkaya oruç tutma işinden vazgeçmediklerini görünce, onlara iki gün peş peşe oruç tutturdu; ardından yine ara vermeden bir gün daha tutturdu. Derken hilâlin doğduğu görüldü. Resûl-i Ekrem, arka arkaya oruç tutma isteğinden vazgeçmeyenleri cezalandırmak ister gibiydi. Sonra şöyle buyurdu:
- "Eğer hilâl görünmeseydi, size peş peşe fazla oruç tutturacaktım. Siz ibadetlerden gücünüzün yettiği kadarını yapmaya çalışınız."

Buhârî, Savm 49, Hudûd 42, Temennî 9, İ´tisâm 5; Müslim

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #323 : 03 Eylül 2010, 05:40:00 »

Adalet güzeldir. Fakat idarecilerde olursa, daha güzeldir. Cömertlik güzeldir. Fakat zenginlerde olursa daha güzeldir. Dinde titizlik güzeldir.Fakat alimlerde olursa daha güzeldir.Sabır güzeldir. Fakat fakirlerde olursa daha güzeldir.Tövbe güzeldir.Fakat gençlerde olursa daha güzeldir.Utanma duygusu (haya) güzeldir. Fakat kadınlarda olursa daha güzeldir.

Hadis-i Şerif (Deylemi)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #324 : 05 Eylül 2010, 06:05:48 »

Muaz ibni Zühre Radiyallâhu Anh anlatıyor:

Bana ulaştı ki, Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem iftar ettiği zaman şu duayı okurdu:

"Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü."

(Ey Allah'ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.)

(Ebû Dâvud, Savm: yirmi iki)

---

Mervan ibni Salim, ibni Ömer Radiyallâhu Anhümadan naklediyor:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem orucunu açınca şöyle derdi:

"Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşaallah Teâlâ sevap kesinleşti."

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #325 : 05 Eylül 2010, 06:06:17 »

Hz. Aişe Radiyallahu Anh, anlatıyor:

"Dedim ki, 'Yâ Resulallah, Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?'

Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam "Allahümme inneke afüvvün tuhibbü'l-afve fa'fu annî (Allah'ım, Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle) dersin' buyurdu"

Tirmizî, Daavât: 84

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #326 : 06 Eylül 2010, 07:52:42 »

"Bir adam birini Allah için sever de ona bu sevgisini 'seni Allah için seviyorum' diye iletirse, seven ve sevilen her ikisi de cennete girerler. Ama (en önce ve daha çok) sevenin makamı, sevilenden daha yüksektedir."

(Bezzar)

gedai

• Ziyaretçi
« Yanıtla #327 : 06 Eylül 2010, 12:55:40 »
Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et. BAKARA SÛRESİ-286]

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #328 : 07 Eylül 2010, 07:35:36 »

Ramazan ayı girince meleklerin oruç tutanlara dua ettikleri konusunda Hz. Ali Radiyallâhu Anh şu hadisi rivayet eder: Ramazan ayı girdiğinde Yüce Allah, Arş´ın taşıyıcısı olan meleklere şu emri verir: "Haydi kendi tesbihlerinizi bırakın artık, Muhammed ümmeti için istiğfarda bulunun!"

(Râmuzu´l-Ehâdîs, Hadis no: 584)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #329 : 08 Eylül 2010, 08:37:37 »

Ebu Hureyre´den: "Evlerinizi kabirlere çevirmeyiniz. Şüphesiz ki, içinde Bakara sûresinin okunduğu evden, şeytan (barınamaz) kaçar."

Müslim/Müsafirin

GÜNÜN HADİSİ