collapse

Gönderen Konu: HADİSİ SERİF  (Okunma sayısı 116766 defa)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
Ynt: Günün Hadisi
« Yanıtla #330 : 09 Eylül 2010, 06:58:45 »

Ramazan Bayramı, bağışlanmış olmanın bir sevinç işaretidir. Bu bağışlanma müjdesini insanlara melekler veriyor.

Sa'd bin Evs el-Ensârî anlatıyor: Resulullah Sallal-lahü Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur.

Ramazan Bayramı sabahı melekler yollara dökülür ve şöyle seslenirler: "Ey Müslümanlar topluluğu! Keremi bol olan Rabbinizin rahmetine koşunuz. O, bol iyilik ve ihsanda bulunur. Sonra onlara bol bol mükâfatlar verilir. Siz gece ibadet etmekle emrolundunuz ve emri yerine getirdiniz. Gündüz oruç tutmakla emrolundunuz, orucu tuttunuz ve Rabbinize itaat ediniz, mükâfatınızı alınız.

Bayram namazını kıldıktan sonra bir münadi şöyle seslenir:
"Dikkat ediniz, müjde size! Rabbiniz sizi bağışladı, evlerinize doğru yola ermiş olarak dönünüz. Bayram günü mükâfat günüdür. Bugün semâ âleminde mükâfat günü olarak ilan edilir."(9)

Bayram günleri sevinç günleri olduğu için, bu sevincin açıkça gösterilmesine vesile olacak meşru oyun ve eğlencelere de müsaade edilmiştir. Bu hususta Müslim'de ayrı bir bab ayrılmış ve misaller verilmiştir. Bunlardan birinde Hazret-i Âişe (r.a.) şöyle anlatır:

"Bir grup Habeşli, bir bayram günü mızrak ve kalkanlarıyla gösteriler yaparken rakseder gibi oynuyorlardı. Peygamber Aleyhissalâtü Vesselam beni çağırdı. Başımı onun omuzuna dayadım. Bu vaziyette onların harp oyununa bakmaya başladık. Ta onlara bakmaktan ilk vaz geçen ben oluncaya kadar."(10)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #331 : 10 Eylül 2010, 07:39:04 »

Allah yolunda ver. Verirken ince hesaplara girme. Yoksa, Allah ta sana inceden inceye hesaplayarak verir. İhtiyaç fazlası malını muhtaçtan esirgeme. Yoksa Allah ta sana rahmetini esirger.

Hadis-i Şerif

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #332 : 11 Eylül 2010, 10:03:59 »

Üç şeyin zıddını yapmaya kesinlikle ruhsat yoktur: Kafir olsun, müslüman olsun, ana babaya iyilik yapmak; İster müslümana, ister kafire karşı olsun, verilen sözde durmak; Emaneti, sahibi ister müslim olsun, ister gayr-i müslim; sahibine teslim etmek...

hadis (Ramuz)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #333 : 18 Eylül 2010, 05:37:59 »

Dilleriyle söylemedikleri ve eyleme dönüştürmedikleri sürece, Allah, ümmetimin kalbinden geçirdiği negatif düşünceleri bağışlamıştır.

hadis (İbn-i Mace)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #334 : 19 Eylül 2010, 08:43:59 »

Her şeyin bir hakikatı vardır. İmanın hakikatı ise şudur: Kul, başına gelen şeyin her şart ve durumda mutlaka ona gelecek olduğunu bilmelidir. Başına gelmeyen şeyin de, hiçbir şekilde kendisine erişmesinin mümkün olmadığına inanmalıdır.

Hadis (Ebu Davud)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #335 : 21 Eylül 2010, 08:06:43 »

Suyu, devenin içtiği gibi bir solukta içmeyiniz. İkişer, üçer aralıklarla (dinlene dinlene) içiniz. İçeceğiniz zaman besmele çekiniz. Bittikten sonra da Allah´a hamdediniz."

Tirmizi

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #336 : 22 Eylül 2010, 08:20:19 »

Ölümü çok zikredin. Zenginlik anında ölümü hatırlarsanız, bu (zenginliğin vereceği azgınlık ve şımarıklığı) yıkar. Fakirlik anında hatırlarsanız, bu, (halinizden şikayeti önler) elinizdekine kanaat etmenize sebep olur.

Hadis (İbn-i Ebi?d-Dünya)

Çevrimdışı kendimce

• Üstad
  • Rep +6/-3
  • Allah'ın sırrı sensin, kalbine yolculuk et.
« Yanıtla #337 : 22 Eylül 2010, 08:36:42 »

Selman el-Farisi (r.a)'den, Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: Allah çok hayalı ve çok cömerttir.Kişi O'na ellerini kaldırdığı zaman,onları boş ve nasipsiz olarak çevirmekten haya eder.(Tirmizi,3789)
Bir gül kadar güzel ol ama, dikeni kadar zalim olma. Birine öyle bir söz söyle ki, ya yaşat ya da öldür, ama asla yaralı bırakma.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #338 : 23 Eylül 2010, 07:50:53 »

Biriniz elindeki yiyecek parçası yere düştüğünde, kirlenen yerleri (yıkayıp) temizledikten sonra, yesin. Onu, şeytana bırakmasın. Çünkü, bereketin yenen şeyin hangi parçasında olduğunu kimse bilemez.

Hadis (Müslim)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #339 : 24 Eylül 2010, 10:02:15 »

Allah yolunda ver. Verirken ince hesaplara girme. Yoksa, Allah ta sana inceden inceye hesaplayarak verir. İhtiyaç fazlası malını muhtaçtan esirgeme. Yoksa Allah ta sana rahmetini esirger.

Hadis-i Şerif

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #340 : 25 Eylül 2010, 09:20:38 »

Allah, benim için, ümmetimin hata ile, unutarak veya baskı ve tehdid altında işlemiş olduğu günahları bağışlamıştır.

hadis (İbn-i Mace)

Çevrimdışı Gülce

• Gülce
  • Bağımlı Üye
  • Rep +4/-0
  • Kulağımı çınlatma lütfen :))
« Yanıtla #341 : 27 Eylül 2010, 00:00:33 »

sallahü aleyhi vesellem efendimiz buyurdular ki, “dağ yerinden ayrıldı derse inanın, fakat bir kimse ahlâkını değiştirdi derlerse inanmayın” Çünkü insan ne huyda yaratıldıysa onu terk edemez, müstesnası pek azdır. (Hadis, Münâvî Feyzül Kadir)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #342 : 28 Eylül 2010, 08:15:54 »

Abdullah ibni Abbas radıyallahu anhümâ anlatıyor: Birgün Hz. Peygamber beni binitinin terkisine almıştı. Bana,

"Çocuğum," dedi. "Sana bazı ilkeler öğreteyim: Sen Allah´ın buyruklarını gözet, Allah da seni gözetip korusun. Sen Allah´ın rızâsını her işte önde tut; İşte o zaman Allah´ı önünde bulursun. Birşey isteyeceksen, Allah´tan iste. Yardım dileyeceksen, Allah´tan dile. Şunu iyi bil: Bütün insanlar toplanıp sana faydalı olmaya çalışsalar, ancak Allah´ın senin için yazdığı faydayı sağlayabilirler. Bütün insanlar, sana zarar vermeye kalksalar, ancak Allah´ın senin hakkında yazdığı zararı verebilirler. Çünkü artık kaderi yazan kalem yazmaz olmuş, ve yazdığı yazılar değişmeyecek şekilde kesinleşmiştir."

Tirmizî, Kıyâmet 59; Ahmed   

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #343 : 29 Eylül 2010, 08:01:47 »

Allah bir topluluk hakkında hayır dilerse, alimlerini (aydınların) çoğaltır, cahillerini azaltır. Öyle ki, alim konuştuğunda kendisini destekleyen pek çok kimse bulur. Cahil konuştuğunda ise, sözü bastırılır. Allah bir topluluk hakkında şer (kötü son) dilerse, cahillerini çoğaltır, alimlerini azaltır. Öyle ki, cahil konuşsa kendisini destekleyen birçok kimse bulur, alim konuşursa sözü bastırılır.

Hadis-i Şerif , Deylemi

Çevrimdışı Ya HUU

• Yeni Üye
  • *
  • Rep +0/-0
  • “Selâmı yayınız."
« Yanıtla #344 : 03 Ekim 2010, 11:24:40 »

Allah, benden evvel herhangi bir insanın cennete girmesini yasaklamıştır. Ancak ben, sağıma baktığımda, beni geçmeye çalışan bir kadın görürüm. Bu kadının benimle beraber cennete girmesinin sebebi nedir? diye sorarım. O zaman, bana denir ki: Bu, gençliği ve güzelliği yerinde bir kadın idi. Fakat yanında yetimleri bulunduğu için, onları büyütüp işleri yoluna girinceye kadar sabredip evlenmedi. Onun bu şefkatli davranışına Allahın mükafatı böyle olmuştur.

Hadis (İmam Şarani)

Ehl-i irfân arasında aradım kıldım talep
Her hüner makbûl imiş, illâ edep, illâ edep

GÜNÜN HADİSİ