collapse

Gönderen Konu: HADİSİ SERİF  (Okunma sayısı 118138 defa)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
Ynt: Günün Hadisi
« Yanıtla #375 : 12 Kasım 2010, 10:19:43 »

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #376 : 14 Kasım 2010, 09:43:30 »

Sizden biri, savaşta korunduğu kalkan gibi, oruç da cehennemden koruyucu bir kalkandır. Her ayda 3 gün oruç tutmak güzeldir.

Hadis (İbn-i Huzeyme, Sahih

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #377 : 15 Kasım 2010, 09:27:23 »

Hz Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Hiç bir kul, kurban günü, Allah indinde kan akıtmaktan daha sevimli bir iş yapamaz Zîra, kesilen hayvan, kıyamet günü boynuzlarıyla, kıllarıyla, sınnaklarıyla gelecektir Hayvanın kanı yere düşmezden önce Allah indinde yüce bir mevkiye ulaşır Öyle ise, onu gönül hoşluğu ile ifâ edin.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #378 : 16 Kasım 2010, 08:27:55 »

“Ademoğlu kurban bayramı gününde (kurban) kanı akıtmaktan daha sevimli bir iş ile Allah'a yaklaşabilmiş değildir Kanını akıttığı hayvan, kıyamet günü boynuzları, çatal tırnakları ve kılları ile gelecektir Akan kan yere düşmeden önce, Yüce Allah katında, yüksek bir makama ulaşır Bu bakımdan kurbanlarınızı gönül hoşluğu ile kesiniz”, “Kim imkânı olduğu halde kurban kesmezse bizim namazgâhımıza yaklaşmasın”

(ibn Mace, Ahmet bş Hanbel)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #379 : 17 Kasım 2010, 10:19:44 »

Ebu Hureyre´den: "Dostum Allah Resûlü, bana şu 3 şeyi (ısrarla)tavsiye etti:
- Her aydan 3 gün oruç tutmak,
- Her gün 2 rekat kuşluk namazı kılmak,
- Uykuya yatmadan önce, mutlaka vitir namazı kılmak.

(Buhari, Müslim)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #380 : 18 Kasım 2010, 10:03:55 »

Resûlullah Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdular ki:

"Ademoğlu kurban bayramında Allah için kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmış olmaz."

(Tirmizi, Edahi,1)

gedai

• Ziyaretçi
« Yanıtla #381 : 18 Kasım 2010, 12:52:35 »
Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatiyor: Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) soyle buyurdu: "Islam garib olarak basladi, tekrar basladigi gibi garib hale donecektir. Gariblere ne mutlu!"
Muslim, Imam 232, (145) Tirmizi, Iman 13 (2631).

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #382 : 19 Kasım 2010, 13:15:02 »

Allah, niyeti "önce ahiret" olana dünyayı da verir. Ama niyeti "sadece dünya" olana, ahireti vermez.

Hadis (İbn-i Mübarek)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #383 : 20 Kasım 2010, 10:28:23 »

Âişe radıyallahu anhâ şöyle diyor: Bizden biri hastalandığında, Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem ona sağ eliyle dokunarak şöyle dua ederdi: - "Ey bütün insanların rabbi olan Allahım! Bu kulunu iyileştir, ona şifa ver! Şifa veren sadece Sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Arkasında hastalık bırakmayan bir şifâ ver!" Allah´ın Elçisi son hastalığında iyice ağırlaşınca, onun hastalara yaptığı duayı ben de ona yapmak için elini tuttum. Hemen elini çekti ve - "Allahım, beni bağışla! Beni yüce dostlarla (refîk-i a´lâ ile) beraber eyle" diye dua etti. Ona şöyle bir bakayım dedim. Bir de ne göreyim, dünyadan göçüp gitmiş.

Buhârî, Merdâ 20, Tıb 40; Müslim, Selâm 46-49; İbni Mâce, Cenâiz 64, Tıb 36; Ahmed b. Hanbel, Müsned, VI, 45

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #384 : 23 Kasım 2010, 16:05:57 »

Resûlullah Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdular ki:

"Sürekli salih amel işleyen bir kimseyi geçmek isteyen, günahlardan sakınsın."

(Ebu Nuaym, Hılye)

---

Takva adı verilen, Allah cc. korkusu ya da diğer bir ifadeyle günahlardan sakınmak da Allah'ın cc. bir emri olması sebebiyle o da salih amel yerine geçmektedir.

Hatta günahların sel gibi her yandan aktığı bir dönemde günahlardan sakınarak elde edilecek sevap, diğer salih amel işleyen kimseleri çok büyük bir rahatlıkla geçebilir.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #385 : 24 Kasım 2010, 09:56:57 »

Üsâme ibni Zeyd radıyallahu anhümâ anlatıyor: Hz. Peygamberin yanındaydık. Kızı Zeyneb ona,"Oğlum ölmek üzeredir, lütfen bize kadar geliniz" diye haber gönderdi. Resûl-i Ekrem de kızına selâm ile birlikte şu cevabı yolladı: "Kızım! Alan da, veren de Allah´tır. Onun yanında herşeyin belli bir ömrü vardır. Sabret ve ödülünü Allah´tan bekle." Bu defa Zeyneb, "Ne olur, mutlaka geliniz" diye haber gönderdi. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, Sa´d ibni Ubâde gibi Sahâbîlerle birlikte kızının evine gitti. Nefes almakta zorluk çeken çocuğu Hz. Peygamberin kucağına verdiler. İşte o zaman Allah´ın Elçisinin gözlerinden yaşlar boşandı. Bu durumu gören Sa´d ibni Ubâde hayretle, "Ey Allah´ın Resûlü, bu ne haldir?" deyince, Hz. Peygamber şunları söyledi: "Bu, Allah´ın, kullarının kalbine koyduğu merhamet duygusudur. Allah bu duyguyu şefkatli kullarına verir."

Buhârî, Cenâiz 32, Merdâ 9, Eymân 9, Tevhîd 2, 25; Müslim, Cenâiz 11; Ebû Dâvûd, Cenâiz 23, 24; Nesâî, Cenâiz 22; İbni Mâce, Cenâiz 53.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #386 : 25 Kasım 2010, 09:56:16 »

Size en kolay gelen ve bedene en hafif olan ibdeti haber vereyimmi? Bu susmak ve güzel ahlak sahibi olmaktır.

Hadis-i şerif (İbn-i Ebid-Dünya).

gedai

• Ziyaretçi
« Yanıtla #387 : 25 Kasım 2010, 21:34:16 »
NEHİRDE BEŞ KEZ YIKANAN KİRDEN ZERRE KALIRMI?

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #388 : 26 Kasım 2010, 09:55:31 »

Ağır duyana, söz işittirmek sadakadır.

Hadis-i Şerif (Hatib)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #389 : 27 Kasım 2010, 10:13:24 »

Allah, Cehennemde cezası en hafif olanlardan birine şöyle der: Eğer yer yüzündeki her imkan (güç ve servet) senin elinde olsaydı, bu cezadan kurtulmak için, verir miydin? O kişi hiç tereddütsüz: verirdim, der. Allah şu açıklamayı yapar: Sen dünyada yaşarken, ben senden bu dediğimden daha kolayını, yani bana inanmanı ve hiçbir şeyi ortak koşmamanı istedim. Ama sen ise bana ortak koşmakta direttin.

- Hadis (Tirmizi).-

GÜNÜN HADİSİ