collapse

Gönderen Konu: HADİSİ SERİF  (Okunma sayısı 116486 defa)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
Ynt: Günün Hadisi
« Yanıtla #405 : 21 Aralık 2010, 09:53:51 »

Hz. Ali Radiyallahu Anh'tan rivayetle Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdular ki:

"Hastanın inlemesi yazılır. Eğer sabırlı olarak yapılıyorsa, inlemesi sevab yazılır. Eğer inlemesi sabırsızlıktan ileri geliyor ise 'helu' (sabırsız-tamahkar) olarak yazılır ve ona ecir de yoktur."

(Ebu Nuaym)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #406 : 22 Aralık 2010, 11:42:48 »

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den, Hz. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğu nakledilmiştir:

“Adamın biri, bir başka köydeki (din) kardeşini ziyâret etmek için yola çıktı. Allah Teâlâ, adamı gözetlemek için onun yolu üzerinde bir meleği görevlendirdi. Adam meleğin yanına gelince, melek:

– Nereye gidiyorsun? dedi. Ad...am,

– Şu (ileriki) köyde bir din kardeşim var, onu ziyârete gidiyorum, cevabını verdi. Melek:

– O adamdan elde etmek istediğin bir menfaatin mi var? dedi. Adam:

– Yok hayır, ben onu sırf Allah rızası için severim, onun için ziyâretine gidiyorum, dedi. Bunun üzerine melek:

– Sen onu nasıl seviyorsan Allah da seni öylece seviyor. Ben, bu müjdeyi vermek için Allah Teâlâ’nın sana gönderdiği elçisiyim, dedi.''

Müslim

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #407 : 24 Aralık 2010, 09:17:05 »

Siz kadınların evinizde ev işlerini yaparken çektiğiniz sıkıntı, inşaallah (cephede) Allah yolunda savaşanların sevabına denk sayılır.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #408 : 25 Aralık 2010, 09:47:50 »

Kişinin hatalarının çok olması, yumuşak huyluluğunun eksik bulunması, doğruluk ve hakperestliliğinin az olması, gece boyunca ölü gibi uyuması, gündüzleyin işsiz boş oturması, tembel olması, sürekli sızlanması, halinden şikayetçi olması, cimri olması, aç gözlü olması... Bütün bunlar, kişiye dininde ve kişiliğinde zayıflık ve kötülük olarak yeter...

Hadis (Ebu Nuaym)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #409 : 26 Aralık 2010, 10:11:16 »

Benden sonra bana inanan müslümanlar hakkında şu 3 şeyden korkuyorum: Onları idare edenlerin zulme sapmalarından. Yıldızların (Burçların) yaşamlarına etkisi olduğuna inanmalarından. Kaderi inkar etmelerinden.

Hadis (İbn-i Asakir)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #410 : 27 Aralık 2010, 09:51:53 »

Başlarına üzücü bir hal geldiğinde sabreden; Kendine nimet verildiğinde şükreden; Haksızlığa uğradığında olaya hoşgörüyle yaklaşarak bağışlayıp affeden; Kendi bir haksızlık yaptığında özür ve af dileyen kimseler... İşte onlar güvenli ve doğru yolu bulanların ta kendileridir. 

(Taberani)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #411 : 28 Aralık 2010, 09:24:57 »

Kul bir günah işler. Ama onunla cennete girer. Bu şöyle olur: İşlediği günah devamlı hatırındadır. Ondan her hatırladıkça tövbe edip kaçınır. Böylece o günah sebebiyle Cennete girer.

(İbn-i Mübarek)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #412 : 29 Aralık 2010, 09:24:45 »

Âişe radıyallahu anhâ şöyle diyor: Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem her gece yatağına girince avuçlarını birleştirir, Kul hüvallahü ahad, Kul eûzü birabbi´l-felak ve Kul eûzü birabbi´n-nâs sûrelerini okuyup avuçlarına üfler, başından, yüzünden ve vücudunun ön tarafından başlayarak ulaşabildiği yerlere kadar ellerini bütün bedenine sürer ve bunu üç defa yapardı.

Buhârî, Fezâilü´l-Kur´ân 14, Tıb 39, Daavât 12; Ebû Dâvûd, Edeb 98; Tirmizî, Daavât 21; Ibni Mâce, Duâ 15

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #413 : 30 Aralık 2010, 09:11:19 »

Ebû Zer radıyallahu anh şöyle diyor: Bir akşam vakti Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem´le birlikte Medine´nin Harre mevkiinde yürüyorduk. Derken Uhud dağı karşımıza çıkıverdi. Peygamber Efendimiz, -Ey Ebû Zer!- dedi. Ben, -Buyur, Ey Allah´ın Elçisi! Emrindeyim- dedim. Resûl-i Ekrem, -Şu Uhud Dağı altın olup bana verilse, onun bir dinarının üç günden fazla yanımda kalmasını istemem. O bir dinarı da borç ödemek için bir yana ayırmak isterim- buyurdu. Daha sonra Allah´ın Elçisi, -Yanımda olanı da Allah´ın kullarına şöyle şöyle dağıtmak isterim- diyerek önüne, sağına, soluna ve arkasına elleriyle para dağıtıyormuş gibi işaretler yaptı. Sonra yine, -Ebû Zer!- dedi. -Buyur, Ey Allah´ın Elçisi! Emrindeyim- dedim. Sözüne şöyle devam etti: Dünyada malı mülkü çok olanlar, âhirette sevapları az olanlardır. Yalnız şöyle şöyle dağıtanlar böyle değildir. Fakat öyle kimseler de ne kadar azdır!

Buhârî, Istikrâz 3, Isti´zân 30, Rikak 14; Müslim, Zekât 32

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #414 : 02 Ocak 2011, 09:49:24 »

Hz. İbni Üşeym Radiyallahu Anh'tan rivayetle Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdular ki:

"Ne güzel evdir dünya; Allah razı oluncaya kadar, ahiret azığını temin etmeye çalışlan için.

Ne fenadır dünya evi; ahiret azığını terkeden ve Allah'ın rızasını da kazanamayanlara."

(İbni Lal)

gedai

• Ziyaretçi
« Yanıtla #415 : 02 Ocak 2011, 10:19:03 »
*En üstün ibadet, sıkıntı anında sabırla kurtulmayı beklemektir.
Hadis (Beyhaki).

*İnsan yasaklanan şeylere karşı hırslıdır, aç gözlüdür.
Hadis (Deylemi).

*Övmek ve övülmekten uzak durun. Çünkü o, kişiyi manen boğazlamaktır.
Hadis (Ramuz).

*Kulun ahirette sevap kefesine ilk konulacak ameli, çoluk çocuğunun geçimi için yaptığı harcamalardır.
Hadis-i Şerif ( Taberani)

*Devamlı herkesle kavga ve çekişme halinde olman, günah olarak sana kafidir.
Hadis (Ramuz).

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #416 : 03 Ocak 2011, 09:42:08 »

Erkek kadın her müminin, cennette bir vekili (temsilcisi) vardır. Kuran okuduğu zaman, o vekil ona orada köşkler yapar. Tesbih çektiği zaman ağaçlar diker. Bunlardan vazgeçtiğinde de, hiçbir şey yapmaz.

Hadis (Ramuz)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #417 : 05 Ocak 2011, 10:18:10 »

"Ya Eba Zer! Ne tedbirli olmak gibi bir akıllılık, Ne haramdan kaçınmak gibi bir Allah´a bağlılık, Ne de güzel ahlak sahibi olmak gibi bir dindarlık söz konusu olabilir."

(İbn-i Hibban)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #418 : 08 Ocak 2011, 09:47:24 »

Mümin, bütünüyle faydadan ibarettir. Birlikte yürüdüğünde, sana (güzel şeyler anlatıp) fayda verir. Kendisine akıl danıştığında, (en doğru ve gerekli bilgiyi verip) sana yararlı olur. Ortaklık kurduğunda (hainlik düşünmez) sana kazanç sağlar. O, her şeyiyle, her işinde (tepeden tırnağa) faydadan ibarettir.

Hadis-i Şerif (Ebu Nuaym)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #419 : 11 Ocak 2011, 09:47:43 »

Ümmü Seleme radıyallahu anhâ şöyle diyor: Hazreti Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, evden çıkarken gökyüzüne bakarak şöyle dua ederdi: Allah´ın adıyla çıkıyorum, Allah´a güveniyorum. Allahım! Doğru yoldan sapmaktan, saptırılmaktan, günaha düşmekten, günaha düşürülmekten, haksızlık yapmaktan, haksızlığa uğramaktan, câhilce davranmaktan, câhilce davrananlarla karşılaşmaktan Sana sığınırım.

Ebû Dâvûd, Edeb 102, 103; Tirmizî,Daavât 34; Nesâî, Istiâze 32, 65; Ibni Mâce, Duâ 18.Ebû Dâvûd, Edeb 102, 103; Tirmizî, Daavât 34; Nesâî, Istiâze 32, 65; Ibni Mâce, Duâ 18.

GÜNÜN HADİSİ