collapse

Gönderen Konu: HADİSİ SERİF  (Okunma sayısı 112379 defa)

gedai

• Ziyaretçi
Ynt: Günün Hadisi
« Yanıtla #510 : 30 Mayıs 2011, 10:43:04 »
-(Deveyi) bağla ve tevekkül et.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #511 : 31 Mayıs 2011, 15:47:52 »

İbnu Mes'ud (radıyallahu anh) anlatıyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) birgün yere çubukla, kare biçiminde bir şekil çizdi. Sonra, bunun ortasına bir hat çekti, onun dışında da bir hat çizdi. Sonra bu hattın ortasından itibaren bu ortadaki hatta istinad eden bir kısım küçük çizgiler attı.

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bu çizdiklerini şöyle açıkladı: Şu çizgi insandır. Şu onu saran kare çizgisi de eceldir. Şu dışarı uzanan çizgi de onun emelidir. (Bu emel çizgisini kesen) şu küçük çizgiler de müsibetlerdir. Bu musibet oku yolunu şaşırarak insana değmese bile, diğer biri değer. Bu da değmezse ecel oku değer. Buhârî, Rikak 3; Tirmizî, Kıyamet 23, (2456); İbnu Mace, Zühd 27, (4231).

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #512 : 02 Haziran 2011, 09:25:05 »

"Recep ayı Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır."

(Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, 1/423)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #513 : 06 Haziran 2011, 07:29:20 »

Rasulullah (s.a.s.) Muaz ibn Cebel’i Yemen’e vali gönderdiği sırada, O’na hitaben şöyle buyurdu:
"Sen, kitab ehli olan bir kavim üzerine valî gidiyorsun. Onlara vardığın zaman kendilerini, Lâ ilâhe illallah ve enne Muhammeden Rasulullah düstûruna şehadet etmelerine çağır."

Buhârî-Müslim 

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #514 : 09 Haziran 2011, 07:48:02 »
Ebû Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dua ederdi: Allahım! Bütün işlerimin başı olan dinim konusunda hatâya düşmekten beni koru! Yaşadığım şu dünyadaki işlerimin yolunda gitmesini sağla! Dönüp varacağım âhiretimi kazanmama yardım et! Hayatım boyunca daha çok hayır yapmama imkân ver! Her türlü kötülükten kurtulmamı sağlayacak bir ölüm nasip et!

Müslim, Zikir 71

gedai

• Ziyaretçi
« Yanıtla #515 : 10 Haziran 2011, 07:35:20 »
''komşusu aç iken ,tok yatan bizden değildir''
kaçımız bu hadisi kendimize rehber edindik??????????????

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #516 : 10 Haziran 2011, 23:27:28 »
Ümmü'd-Derdâ (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Ebu'd-Derdâ (radıyallahu anh)'ı işittim. Demişti ki: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ı işittim, şöyle buyurdu: "Müşrik olarak ölenle, bir müslümanı haksız yere öldüren hariç, Allah bütün günahları  affedebilir." [Ebu Dâvud, Fiten 6, (4270).]

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #517 : 14 Haziran 2011, 08:24:25 »

Abdullah ibni Mes´ûd radıyallahu anh şöyle diyor: Birgün Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem bir hasırın üzerinde yatıp uyumuştu; uyandığında hasır vücudunun yan tarafında iz bırakmıştı. O sırada Hz.Ömer geldi ve,"Ey Allah´ın Elçisi!" dedi. "Daha yumuşak bir yatak üzerinde yatsan ne olur!" Bunun üzerine Resûl-i Ekrem şöyle buyurdu: Benim dünya ile ne kadar ilgim var? Ben bu dünyada, çok sıcak bir günde yolculuk ederken bir ağacın altında azıcık dinlenen, sonra da oradan kalkıp giden bir yolcu gibiyim.

Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 301; Tirmizî, Zühd 44; Ibni Mâce, Zühd 3

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #518 : 18 Haziran 2011, 10:37:40 »
Hz. Ömer (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Dua sema ile arz arasında  durur. Bana salât okunmadıkça, Allah'a yükselmez.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #519 : 30 Haziran 2011, 08:42:08 »
İmanını sık sık tazelemek.
 -Bunun nasıl olduğunu sahabe-i kiram Efendimiz (s.a.v) 'e sorduklarında -La İlahe İllallah diyerek buyurmuşlardır.
-Allah Rasulü efendimiz her gece yatmadan evvel iki elini açarak birleştirir,İhlas,felak va nas surelerini okuyarak ellerinin içine üfler sonra başından ve yüzünden başlayarak üç defa elinin eriştiği kadarıyla bütün vücudunu sıvazlar ondan sonra yatardı.Hz Aişe validemiz efendimizin bunu her gece üç defa yaptığını rivayet etmektedir.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #520 : 01 Temmuz 2011, 11:22:37 »

Âişe radıyallahu anhâ şöyle diyor: Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem her gece yatağına girince avuçlarını birleştirir, Kul hüvallahü ahad, Kul eûzü birabbi´l-felak ve Kul eûzü birabbi´n-nâs sûrelerini okuyup avuçlarına üfler, başından, yüzünden ve vücudunun ön tarafından başlayarak ulaşabildiği yerlere kadar ellerini bütün bedenine sürer ve bunu üç defa yapardı.

Buhârî, Fezâilü´l-Kur´ân , Tıb 39, Daavât ; Ebû Dâvûd, Edeb 98; Tirmizî, Daavât 21; Ibni Mâce, Duâ .

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #521 : 22 Temmuz 2011, 11:17:47 »

İbnu Mes'ud Radiyallahu Anh anlatıyor: Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vessellem) buyurdular ki:

"Şeytan da, melek de insanoğluna sokularak onun kalbine bir takım şeyler atarlar. Şeytanın işi kötülüğe çağırmak, sonu fena ve zararlı olan şeylere teşvik etmek ve hakkı yalanlamak, haktan uzaklaştırmaktır. Meleğin işi hak ve hayra, iyiliğe çağırmak ve kötülükten uzaklaştırmaktır. Kim içinde hakka, hayıra, iyiliğe çağıran bir ses duyarsa, bilsin ki bu ALLAH'tandır ve hemen Allah Teâla'ya hamdetsin. Kim de içinde şerr ve inkara çağıran bir fısıltı duyarsa, ondan uzaklaşsın ve hemen şeytandan ALLAH'a sığınsın."

Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vessellem) bu sözlerine şu mealdeki ayeti ekledi:

"Şeytan sizi fakir olacaksınız diye korkutur, size cimriliği emreder..."

[(Bakara, 2/268); (Tirmizi, Tefsir)]

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #522 : 23 Temmuz 2011, 06:52:16 »
Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ‘yapmam’ dedi mi,  şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.”

Hz. Muhammed (S.A.V)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #523 : 26 Temmuz 2011, 09:24:01 »
Câbir radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Satışta, alışta ve borcunu istemekte kolaylık gösteren kimseye Allah rahmet etsin."

Buhârî, Büyû‘ 16. Ayrıca bk. İbni Mâce, Ticârât 28

gedai

• Ziyaretçi
« Yanıtla #524 : 26 Temmuz 2011, 09:46:09 »
Câbir radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Satışta, alışta ve borcunu istemekte kolaylık gösteren kimseye Allah rahmet etsin."

Buhârî, Büyû‘ 16. Ayrıca bk. İbni Mâce, Ticârât 28

tam yerinde bir hadis okudum
selamlar

GÜNÜN HADİSİ