collapse

Gönderen Konu: HADİSİ SERİF  (Okunma sayısı 112651 defa)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
Ynt: Günün Hadisi
« Yanıtla #540 : 03 Ekim 2011, 17:11:11 »
İbnu Abbas Radiyallahu Anh anlatıyor: Resulullah Sallallahu Aleyhi Vessellem zamanında halk yağmura kavuştu. Bunun üzerine Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vessellem):

"İnsanlar bugün iki grup halinde sabaha erdiler, bir grubu kafir, bir grubu da mü'mindir." dedi. Ve şöyle açıkladı:

"Bazıları: 'Bu yağmur ALLAH'ın bir rahmetidir.' derken, diğer bazısı: 'Falan falan yıldızın uğuru doğru çıktı.' dedi." Bunun üzerine şu ayet nazil oldu:

"Hayır (hakikatler kafirlerin dedikleri gibi değildir). İşte yıldızların düştüğü yerlere and ediyorum ki, hakikaten bu, eğer bilirseniz büyük bir anddır. Muhakkak o, elbette çok şerefli bir Kur'an'dır, ki siyanet edilmiş bir kitapta (yazılı)dır. Ona tam bir surette temizlenmiş olanlardan başkası el süremez. O Âlemlerin Rabbinden indirilmedir. Şimdi siz bu kelamı mı hor görücülersiniz. Rızkınıza(şükür edeceğinize) siz behemehal tekzibe mi kalkışırsınız?"

[(Vakı´a, 56/75-82); (Müslim, İman 127)]

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #541 : 06 Ekim 2011, 08:41:36 »
Dünyanın Allah katında bir sinek kanadı kadar değeri olsaydı, kâfirler ondan bir yudum su bile içemezdi."

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #542 : 20 Ekim 2011, 08:17:24 »
Usame İbnu Zeyd Radiyallahu Anh anlatıyor: Resulullah Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdular ki:

"Kim, kendisine yapılan bir iyiliğe karşı, bunu yapana: 'Cezâkellâhu hayran (ALLAH sana hayırlı mükafaat versin!)' derse, teşekkürü en mükemmel şekilde yapmış olur."

(Tirmizi, Birr 86)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #543 : 22 Ekim 2011, 08:11:37 »
Resûlullah Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdular ki:

"Gerçek mücahid, nefsiyle cihad edendir."

(Tirmizi, Fedâilu'l-Cihad 2)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #544 : 25 Ekim 2011, 08:32:14 »
İbnu Mes'ud (Radiyallahu Anh) anlatıyor: Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vessellem) bana:

"Kur'an'ı bana oku!" dedi. Ben (hayretle):

" Sana indirilmiş bulunan Kur'an'ı mı sana okuyayım?" diye sordum. Bana:

"Evet, ben onu kendimden başkasından dinlemeyi seviyorum!"dedi.

Ben de ona Nisa suresini okumaya başladım. Ne zaman ki,"Her ümmete bir şahid getirdiğimiz ve ey Muhammed, seni de bunlara şahid getirdiğimiz vakit durumları nasıl olacak?" mealindeki ayete (41.ayet) geldim.

" Dur!.." dedi. Durdum ve Resulullah (sav)'a baktım. Bir de ne göreyim, iki gözünden de yaşlar akıyordu."

(Buhari, Fedailu'l-Kur'an 32)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #545 : 16 Kasım 2011, 09:46:16 »
Hz. Ömer (Radiyallahu Anh) anlatıyor:

"Lakabı Hımâr olan bir adam vardı. Bu zat zaman zaman Resulullah'ı (Sallallahu Aleyhi Vessellem) güldürürdü.

Hz. Peygamber (sav) bu adamı, içki sebebiyle dövdürmüştü. Bir gün yine içki suçuyla getirildi. Resulullah emretti, celde uygulandı.

Cemaatten birisi: "ALLAH'ım şu adama lanet et! Kaç sefer içki sebebiyle getirildi, (bir türlü ıslah olmuyor)." diye beddua etti.

Resulullah (Sallalluhu Aleyhi Vessellem): "Ona lanet etmeyin. ALLAH'a yeminle söylüyorum, bu adam hakkında bildiğim bir şey varsa o da ALLAH ve Resulü'nü (samimiyetle) sevmiş olmasıdır." buyurdu.

(Buhari, Hudud 5)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #546 : 07 Aralık 2011, 12:22:59 »
Ebu Said (Radiyallahu Anh) anlatıyor: Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vessellem) buyurdular ki:

"Kıyamet günü, insanların ALLAH'a en sevgili ve mekân olarak en yakın olanı, adil imamdır. Kıyamet günü, insanların ALLAH'a en merfu ve O'ndan mekân olarak uzak olanı da zalim sultandır."

(Tirmizi, Ahkâm 4)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #547 : 18 Aralık 2011, 09:55:57 »
Ebu Sa'id (Radiyallahu Anh) Hazretleri der ki: "Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vessellem) şöyle buyurdular:

" Bir kul İslam'a girer ve bunda da samimi olursa, daha önce yaptığı bütün hayırları ALLAH, lehine yazar, işlemiş olduğu bütün şerleri de affeder. Müslüman olduktan sonra yaptıkları da şu şekilde muamele görür: Yaptığı her hayır için en az on misli olmak üzere yedi yüz misline kadar sevap yazılır. İşlediği her bir şer için de, -ALLAH affetmediği takdirde- bir günah yazılır."

(Nesai, İman 10)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #548 : 08 Ocak 2012, 13:59:04 »
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vessellem) buyurdu ki:

"Mü'min, mütemadiyen rüzgarın eğici tesirine maruz bir bitkiye benzer. Mü'min, devamlı belalarla başbaşadır. Münafığın misali de çam ağacıdır. Kesilip kaldırılıncaya kadar hiç ırgalanmaz."

(Buhari, Marda 1)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #549 : 09 Ocak 2012, 09:26:41 »
Peygamber efendimiz (sav) demiştir ki birisi öldüğünde akrabaları cenaze işleriyle meşgul iken, son derece güzel bir kişi gelir mevtanın başının yanında durur.

Kefenlendiğinde kefen ile merhumun göğsü arasına girer. Definden sonra herkes evine döner.

Münker ve Nekir adlı iki özel melek gelir, öleni kişisel mahremiyet içerisinde imanı hakkında sorgulayabilmek üzere göğsünde duran güzel kişiyi ayırmaya çalışır.
Güzel kişi der ki:
"O benim refakatim, O benim dostumdur, hiçbir şekilde Onu yalnız bırakmam. Eğer siz sorgulama için görevlendirildiyseniz, görevinizi yapınız. Onun cennete girmesini kabul ettirinceye kadar terk edemem.''
Sonra ölmüş arkadaşına döner der ki, "Ben, bazen yüksek sesle bazen de kısık sesle okuduğun Kur’anım. Endişe etme, Münker ve Nekirin sorgusundan sonra üzüntü duymayacaksın.'' Sorgulama bitince güzel kişi Onun için Meleul Aladan (semadaki meleklerden) misk kokusuyla bezenmiş bir döşek hazırlar.

Allahın Resulu (SAV) demiştir ki:

Hesap gününde ne bir Peygamber, ne de bir melek, Allahın indinde Kur’andan daha imtiyazlı bir şefaatçi olamayacaktır.

Hasret

• Ziyaretçi
« Yanıtla #550 : 09 Ocak 2012, 11:20:54 »
Peygamber efendimiz (sav) demiştir ki birisi öldüğünde akrabaları cenaze işleriyle meşgul iken, son derece güzel bir kişi gelir mevtanın başının yanında durur.

Kefenlendiğinde kefen ile merhumun göğsü arasına girer. Definden sonra herkes evine döner.

Münker ve Nekir adlı iki özel melek gelir, öleni kişisel mahremiyet içerisinde imanı hakkında sorgulayabilmek üzere göğsünde duran güzel kişiyi ayırmaya çalışır.
Güzel kişi der ki:
"O benim refakatim, O benim dostumdur, hiçbir şekilde Onu yalnız bırakmam. Eğer siz sorgulama için görevlendirildiyseniz, görevinizi yapınız. Onun cennete girmesini kabul ettirinceye kadar terk edemem.''
Sonra ölmüş arkadaşına döner der ki, "Ben, bazen yüksek sesle bazen de kısık sesle okuduğun Kur’anım. Endişe etme, Münker ve Nekirin sorgusundan sonra üzüntü duymayacaksın.'' Sorgulama bitince güzel kişi Onun için Meleul Aladan (semadaki meleklerden) misk kokusuyla bezenmiş bir döşek hazırlar.

Allahın Resulu (SAV) demiştir ki:

Hesap gününde ne bir Peygamber, ne de bir melek, Allahın indinde Kur’andan daha imtiyazlı bir şefaatçi olamayacaktır.

çok  güzel  çok etkilendimm...

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
« Yanıtla #551 : 27 Ocak 2012, 08:32:00 »
Bir müslüman, farz namazın vakti geldiğinde güzelce abdest alır, huşû içinde ve rükûunu da tam yaparak namazını kılarsa, büyük günah işlemedikçe, bu namaz önceki günahlarına keffâret olur. Bu her zaman böyledir.” (Riyazüs salihin 20. Nolu hadis

Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #552 : 05 Şubat 2012, 10:07:36 »
Nu'man İbnu Beşir (Radiyallahu Anh) anlatıyor:

"Resulullah (Sallallahu Aleyhi Vessellem): "Dua ibadetin kendisidir" buyurdular ve sonra şu ayeti okudular:

(Mealen): "Rabbiniz: Bana dua edin ki size icabet edeyim. Bana ibadet etmeyi kibirlerine yediremeyenler alçalmış olarak cehenneme gireceklerdir" buyurdu."

(Gâfir 60) (Tirmizi, Tefsir, Gâfir)

gedai

• Ziyaretçi
« Yanıtla #553 : 05 Şubat 2012, 10:18:52 »
 Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah Teala hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı."

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #554 : 05 Şubat 2012, 21:07:11 »
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah Teala hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı."

GÜNÜN HADİSİ