collapse

Gönderen Konu: HADİSİ SERİF  (Okunma sayısı 109398 defa)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
Ynt: Günün Hadisi
« Yanıtla #75 : 07 Ağustos 2009, 08:14:05 »
Peygamberimiz SAV buyuruyor ki:
"Cebrail (AS) bana geldi Elinde bembeyaz bir ayna vardi
"Bu Cum'adir Rabb'in onu Sana ve Senden sonra ümmetine bayram olsun diye farz kildi" dedi
Ben ;
"Bizim için onda ne var" diye sordum Cebrail (AS) dedi ki;
"Sizin için onda hayirli bir an vardir ki; kim o anda hayirli bir sey dilerse Allah Celle Celaluh diledigini mutlaka verir Yahud bir seyden korunmasini isterse Allah Celle Celaluh o korktugu seyden korur Bizce O, günlerin en kiymetlisidir Biz, ahirette ona "Yevm'ül Mezid"deriz
Ben;
" Rabbin neden kendisine Cennette miskten daha hos kokulu olan bir ova seçmistir" dedim
"Cum'a Günü olunca yüceliklerden inerek Kürsi'sini sereflendirir ve oradakilere cemâlini gösterir de onlar da Onu görürler" dedi
" Cehennem her gün zevalden önce ögle vakti girmek üzere iken yeniden tutusturulur Cum'â hariç, o sirada namaz kilmayiniz Cünku Cum'â Gününün tamami namaz oldugu için cehennem o gün hiç tutusturulmaz»

Söylendigine göre Cum'â günü, kuslar ve böcekler oralarinda karsilasinca «Selâm, selâm, ne iyi gün» derler

" Cum'â Günü veya gecesi ölene Allah sehid mükâfati yazar ve onu kabir fitnesinden korur"

Mukasefetul Kulub

Çevrimdışı leyla

• Üstad
  • Rep +6/-0
  • Rabbim,her vesiLede SENİN keremin saklıdır,
    • naliya
« Yanıtla #76 : 07 Ağustos 2009, 13:34:06 »
Rasûlüllah Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuşlardır: "Her peygamberin müstecab (Allah'ın kabul edeceği) bir duası vardır. Her peygamber o duayı yapmada acele etti. Ben ise bu duamı kıyamet gününde, ümmetime şefaat olarak kullanmak üzere sakladım (kullanmayı ahirete bıraktım). Ona inşaallah, ümmetimin şirk koşmadan ölenleri nail olacaktır." (Buhari, Sünen,
Gençliğine güvenip vakit erken derken;

belki elveda bile diyemezsin giderken.

N.F.Kısakürek

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #77 : 09 Ağustos 2009, 07:12:14 »
Ebu Hureyre (ra)

Allah Resulü (as) şöyle buyurdu, demiştir: "Dile hafif, mizanda ağır, Allah'a sevgili olan iki kelime  vardır .Bunlar: Subhanallahi ve bi-hamdihi, subhanallahi'l-azim (Allah'ı, ona hamd ederek tesbih ederim, büyük Allah'ı tesbih, ederim)'dir"
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4860

Ve her kim günde yüz kere: Subhanallah ve bi-hamdihi (Allah'ı, ona hamd ederek tesbih ederim) derse o kimsenin günahları deniz köpüğü kadar bile çok olsa dökülür"
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4857

prenses

• Ziyaretçi
« Yanıtla #78 : 11 Ağustos 2009, 09:20:03 »
Kim Allah Teala hazretlerinin rızası için bir derece tevazu izhar eder (alçak gönüllü) olursa, Allah, onu bu sebeple, bir derece yükseltir. Kim de Allah'a bir derece kibirde bulunursa, Allah da onu bu sebeple bir derece alçaltır, böylece onu esfel-i safiline (aşağıların aşağısına) atar.

(Kütüb-i Sitte, 7235)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #79 : 12 Ağustos 2009, 07:51:35 »
PEYGAMBERİMİZ (sav) hz. ALİ 'YE ŞÖYLE DEDİ:

- YA ALİ BEŞ ŞEYİ YAPMADAN YATMA:

1-KUR'ANIN HEPSİNİ OKUMADAN YATMA

2-DÖRT BİN DİRHEM SADAKA VERMEDEN YATMA

3-KABEYİ ZİYARET ETMEDEN YATMA

4-CENNETTE YERİNİZ HAZIRLAMADAN YATMA

5-KÜS OLDUĞUN BİRİYLE BARIŞMADAN YATMA

ALİ radıyallahu anhu bu nasıl olur ya RESULLALLAH dedi?

PEYGAMBERİMİZ(sav) ŞÖYLE BUYURDU:

BİLMİYORMUSUNKİ:

1- (3 kere) İHLAS SÜRESİ KUR'ANIN HEPSİNE EŞİTTİR

2-(4 kere) FATİHA SÜRESİ 4 BİN DİRHEME EŞİTTİR

3- (10 kere) LAİLAHE İLLALLAHU VAHDEHU LA ŞERİKELE LEHÜ EL'MÜLKÜ VE LEHÜ EL'HAMDÜ YUHYİ VE YÜMİTU VE HÜVE ALA KÜLLİ ŞEY'İN KADİR demende kabeyi ziyarete eşittir .

4-(10 kere) LA HAVLE VELA KUVVETE İLLA BİLLAHİ
EL ALİY EL AZİYM demen cennette yerini hazırlamana vesiledir.

5- (10 kere) ESTAĞFURULLAHİ EL AZİYM ELLEZİ LAİLAHE İLLA HU EL HAY EL KAYYUM VE ETUBU İLEYHİ demen dargın ve husumetli olduğun insanlarla barışmış derecesinde ecre vesiledir.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #80 : 14 Ağustos 2009, 22:08:50 »
Ramazan girip çıktığı halde günahları affedilmemiş olan insanın burnu sürtülsün. Anne ve babasına veya bunlardan birine yetişip de onlar sayesinde cennete girmeyen kimsenin de burnu sürtülsün. Ben yanında zikredildigim zaman bana salat okumayan kimsesinin de burnu sürtülsün!
(Tirmizi, Daavat 110, (3539)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #81 : 15 Ağustos 2009, 07:03:56 »
 Kişinin fitnesi ehlinde, malında, çocuğunda, nefsinde ve komşusundadır. Oruç, namaz, sadaka, emr-i bi'l-maruf ve nehy-i ani'l-münker bu fitneye kefaret olur!
(Müslim, Fiten 17, (144), Tirmizi, Fiten 71, (2259))

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #82 : 17 Ağustos 2009, 08:02:21 »
"ALLAH (c.c.)-u teala şöyle buyurdu ;Ben kulumun zannına göreyim...O halde benim için Hayır zannında bulunsun ve Ben Beni andıgı zaman kulumun yanındayım.

Hz. Muhammed (s.a.v.)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #83 : 19 Ağustos 2009, 06:17:52 »
Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdu.: "Oruç, birinizin savaştan koruyucu kalkanı gibi Cehennem ateşinden koruyucu bir kalkandır."

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #84 : 22 Ağustos 2009, 16:28:46 »

Size Ramazan ayı geldi. O bereket ayıdır. O ayda tam hayır vardır ve Allah sizi gaşyeder. Rahmetini inzal eder, hataları siler, duaları kabul eder. Sizin ragbetinize bakar ve sizinle meleklerine iftihar eder. Onun icin Allah'a kendi tarafinızdan hayır ödeyin (Çok hayır yaparak Ramazanın hakkını verin). Zira şaki, o ayda Allah'ın Rahmetinden mahrum kalan kimsedir. 

Hz. Muhammed (s.a.v.)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #85 : 25 Ağustos 2009, 08:10:00 »
Abdullah ibni Mes´ûd radıyallahu anh şöyle diyor: Birgün Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem bir hasırın üzerinde yatıp uyumuştu; uyandığında hasır vücudunun yan tarafında iz bırakmıştı. O sırada Hz.Ömer geldi ve,"Ey Allah´ın Elçisi!" dedi. "Daha yumuşak bir yatak üzerinde yatsan ne olur!" Bunun üzerine Resûl-i Ekrem şöyle buyurdu: Benim dünya ile ne kadar ilgim var? Ben bu dünyada, çok sıcak bir günde yolculuk ederken bir ağacın altında azıcık dinlenen, sonra da oradan kalkıp giden bir yolcu gibiyim. —

Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 301; Tirmizî, Zühd 44; Ibni Mâce, Zühd 3.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #86 : 28 Ağustos 2009, 07:54:39 »

Abdullah b. Mesûd'u, ölüm hastalığında ziyâret eden Hz. Osman (ra), "Sana bir bağışta bulunulmasını emredeyim mi?" demiş. Abdullah, buna ihtiyacı olmadığını söylemiş. 

Hz. Osman, "Senden sonra kızlarına kalır." demiş. O zaman Abdullah ona şu cevabı vermiştir: "Sen kızlarımdan korkma. Ben onlara Vâkıa Sûresi'ni okumalarını emrettim. Ben, Hz. Peygamber'in (sas) şöyle dediğini işitmiştim: "Her kim her gece Vâkıa Sûresi'ni okursa, ona fakirlik dokunmaz." (Kaynak: Rezin, Hadis No: 798)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #87 : 28 Ağustos 2009, 13:40:52 »
Ebu Hureyre’den (ra) rivayet edilen bir Hadisi Şerifte de şöyle buyurulmuştur;
“Resul-i Ekrem (sav) minbere çıktı ve:
– “Amin, Amin, Amin!” dedi. Resul-i Ekrem (sav)’e:
– “Ey Allah’ın Resulü (sav) Minbere çıktınız ve üç kere amin dediniz! (Bunun hikmeti nedir?)” dendi. Bunun üzerine O (sav):
– “Cebrail bana geldi ve: Kim Ramazan ayına yetişir, affa uğramaz ve sonunda ateşe girerse, Allah onu uzaklaştırsın!” dedi ve bana:
– “Sen de amin de!” dedi, ben de:
– “Amin!” dedim. Sonra:
– “Kim anne ve babasına yetiştiği halde onlara iyilik etmez, sonunda ölür ve ateşe girerse, Allah onu uzaklaştırsın!” dedi ve bana:
– “Amin!” dedim. Sonra da:
– “Sen yanında anıldığın halde sana salavat getirmeyip, ölen sonunda da ateşe giren kimseyi Allah uzak etsin!” dedi ve bana da:
– “Amin!” dedim. (Ahmed b. Hanbel, Müsned,2/254; Tirmizi, Daavat,No:2539.)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #88 : 31 Ağustos 2009, 13:33:01 »
Ali ibni Ebi Talib Radiyallâhu Anhın rivayetine göre, Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu:

"Oruç, içinin çektiği yiyecek ve içeceklerden kimi alıkoyarsa, Cenab-ı Hak ona Cennet meyvelerinden yedirir ve sularından içirir."

(Kenzü’l-Ummal, 3:329)

prenses

• Ziyaretçi
« Yanıtla #89 : 12 Eylül 2009, 09:49:58 »
Sehl İbnu Sa'd (radıyallahu anh) anlatıyor:
"Resulullah ( aleyhissalatu vesselam) buyurdularki:
"Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır.
Oradan sadece oruçlular girer.
Oruçlular girdilermi artık kapı kapanır,kimse oradan giremez."

GÜNÜN HADİSİ