collapse

Gönderen Konu: HADİSİ SERİF  (Okunma sayısı 109323 defa)

Çevrimdışı leyla

• Üstad
  • Rep +6/-0
  • Rabbim,her vesiLede SENİN keremin saklıdır,
    • naliya
Ynt: Günün Hadisi
« Yanıtla #90 : 14 Eylül 2009, 09:19:28 »
Âişe radıyallahu anhâ şöyle dedi:
– Ey Allah'ın Resulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim? diye sordum.
– "Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla! diye dua et" buyurdu
Gençliğine güvenip vakit erken derken;

belki elveda bile diyemezsin giderken.

N.F.Kısakürek

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #91 : 19 Eylül 2009, 20:52:21 »
Enes ibni Malik Radiyallâhu Anh anlatıyor:

Cahiliye devrinde yılda iki gün vardı ki, halk o günlerde eğlenirdi. Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem Medine’ye gelince şöyle buyurdu:

"Sizin de eğleneceğiniz iki gününüz var. Allah, Cahiliye devrindeki o günlerin yerine size daha hayırlısını verdi. Onlar Ramazan ve Kurban Bayramı günleridir."

(Nesâi, İydeyn: 1)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #92 : 21 Eylül 2009, 18:27:04 »
Resulü Ekrem Aleyhissalatü Vesselam buyurdular ki:

"Bayram sabahı Cenab-ı Hak meleklerine şöyle seslenir:

'Ey meleklerim! Benim emrimi yerine getirmek için aç, susuz kalan, geceleri uykusunu bölüp sahura kalkan, geç vakitlere kadar teravihler kılıp zahmetlere katlanan kullarım birşeyler hakettiler mi?

'Ettiler ya Rabbi!'

'Öyleyse sizler şahit olun ki, rızam için oruç tutan, namaz kılan, zekât ve fitresini veren kullarımı ben de affeyledim. Onlardan razı oldum.'"

(Kenzü'l-Ummal, 8:23740.)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #93 : 28 Eylül 2009, 13:16:10 »
Hz. Ebu Hureyre Radiyallahu Anh'tan rivayetle Resûlü Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm buyurdular ki:

"Kim imanın tadını bulmak isterse, sevdiği her kişiyi, yalnız Allah için sevsin. (Sevmediğini de Allah için sevmesin.)

Çevrimdışı hacerül esvet

• hacerülesvet
  • Bağımlı Üye
  • Rep +13/-5
  • Bin defa mazlum olsan da bir defa zalim olma.
« Yanıtla #94 : 28 Eylül 2009, 13:46:04 »

Mana Yolcusu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #95 : 30 Eylül 2009, 08:45:36 »
Herkesin yöneldiği bir yön vardır. Haydi, hep hayırlara koşun, yarışın! Nerede olsanız Allah hepinizi bir araya getirir. Şüphesiz, Allah’ın gücü her şeye hakkıyla yeter.
Bakara, 2/148

Çevrimdışı leyla

• Üstad
  • Rep +6/-0
    • naliya
« Yanıtla #96 : 02 Ekim 2009, 08:50:05 »

Allah Resulü bir gün ashabına: Cennetliklerin kimler olduğunu size bildireyim mi? diye sordu. Bildir ya Resulallah! dediler. Halk arasında hor görülüp hiçe sayılan, mütevazi her mü’mindir ki, o bir hususta Allah’a yemin etse, muhakkak Allah onun yeminini boşa çıkarmaz, doğrular. Peygamberamiz ashabına tekrar sordu: Size Cehennem ehlini de bildireyim mi? Bildir ya Resulallah, dediler. Onlar iri vücutlu, katı yürekli, kaba davranışlı, gururlanarak yürüyen, kibirli kimselerdir.

N.F.Kısakürek

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #97 : 16 Ekim 2009, 15:28:54 »
Hz. Abdurrahman ibni Amr Radiyallahu Anh'tan rivayetle Resûlullah Sallallahu Aleyhi Vessellem şöyle buyurdular:

"Kıyametin yaklaşmasındandır şu 3 şey:

Yağmurun çok, ekinin az oluşu;

okumuşun çok, anlıyanın az oluşu ve

yöneticilerin çok, ama güvenilir adamın az oluşu."

(Taberani/Kebir)

Çevrimdışı leyla

• Üstad
  • Rep +6/-0
    • naliya
« Yanıtla #98 : 21 Ekim 2009, 09:27:47 »

Cennete çok ağaç dikin.

Çünkü onun suyu tatlı, toprağı güzeldir.

(Yani verimi çoktur.Çok sevap meyvesi alınır).

Cennetin ağaçlarından biri olan

LA HAVLE VE LA KUVVETE İLLA BİLLAH

cümlesini çok söyleyin.
                                                                                    Hadis (Taberani).

N.F.Kısakürek

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #99 : 23 Ekim 2009, 09:10:40 »
Hz. Ömer Radiyallahu Anh'tan rivayetle Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdular ki:

"Bir adamın müslüman din kardeşine hayırla, sevgiyle ve şefkatle nazar etmesi, Benim şu mescidimde bir sene itikaf etmesinden hayırlıdır."

(İbni Lal)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #100 : 23 Ekim 2009, 09:27:08 »
Hz. Cabir Radiyallahu Anh'tan rivayetle Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm şöyle buyurdular:

"Küçük büyüğe, bir ikiye, az çoğa, binitli yayaya, geçen oturana, ayakta olan oturana selam verir."

(İbnüssünni)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #101 : 24 Ekim 2009, 18:50:53 »

Resulullah Sallallahu Aleyhi Vessellem buyurdular ki:

"Cenneti özleyen hayırlara koşar. Cehennemden korkan da şehvetlerden kaçar."

(Beyhaki, Şuabü'l-İman)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #102 : 25 Ekim 2009, 07:35:28 »

Benim ümmetim, merhamete uğramış bir ümmettir. Ahirette azap görmeyecektir. Onun cezası, ancak dünyada başına gelen ağır imtihanlar, depremler, masum yere öldürülmeler ve çeşitli felaketler şeklinde verilir.
hadis-i şerif (Ebu Davud)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #103 : 26 Ekim 2009, 08:38:42 »

Hz. İbni Abbas Radiyallahu Anh'tan rivayetle Resûl-ü Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm buyurdular ki:

"Bir kimseyi namazı, "fahşa ve münkerden" men etmeze, o namaz Allah'tan uzaklaşmaktan başka bir şeyi artırmaz."

(Taberani/Kebir)

---

Her cuma namazında, imam hutbeden inmeden önce okuduğu ayetlerde de duyduğumuz bu ifadelerin (fahşa-münker) meali olarak şöyle denir: " Allah cc. her türlü çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar."

Hadisten görülüyor ki; bir kişi, namazında Allah'ı cc. anıyor, O'na olan bağlılığını ve kulluğunu göstermek istiyor ve kalbini Allah'la cc. dolduruyorsa zaten bu durumda o kişi fahşa ve münkerden de uzaklaşacak, Allah'a cc. yakınlaşacaktır.

Eğer fahşa ve münkerden uzaklaşmıyorsa, namazın anlamını, mânâsını anlamamış demek ki, bu durumda da nasıl Allah'a cc. yakınlaşabilir ...

Resulullah.org

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
« Yanıtla #104 : 29 Ekim 2009, 08:46:24 »

3233)- Ümmü Seleme (Radıyallahu Anhâ) anlatıyor: "Resûlullah (Aleyhissalâtu Vesselâm)´ı şunları söylerken işittim:

"Kendisine bir musibet gelen müslüman Allah´ın emrettiği: "İnnâ lillahi ve innâ ileyhi râci´ûn, allahümme ecirnî fi musîbetî vahluf lî hayran minhâ: "Biz Allah´ınız ve ancak O´na döneceğiz. Bana bu musibetim için ücret ver. Ve bana bunun arkasından daha hayırlısını ver" derse Allah o musibeti alır ve mutlaka daha hayırlısını verir.

"Ümm-ü Seleme der ki: "Ebu Seleme (Radıyallahu Anh) vefat ettiği zaman ben: "Ebu Seleme´den daha hayırlı olan hangi müslüman var? Resûlullah (Aleyhissalâtu Vesselâm)´a ilk hicret eden hâne, onun hânesiydi" dedim. Ben bunu söyledikten sonra Allah, onun yerine bana Resûlullah (Aleyhissalâtu Vesselâm)´ı verdi. Şöyle ki: Resûlullah (Aleyhissalâtu Vesselâm), bana Hâtîb İbnu Ebî Belte´a´yı göndererek kendisi için beni istetti. Ben: "Benim (küçük) bir kız çocuğum var, ayrıca ben kıskanç bir kadınım. (Resûlullah´ın ise birçok hanımı var, imtizacsızlıktan korkarım)" diye cevap verdim. Resûlullah (Aleyhissalâtu Vesselâm):

"Kız çocuğuna gelince, Allah´a dua ederiz, onu kendisinden müstağni kılar, kıskançlığı için de Allah´a gidermesini dua ederim" buyurdular."

Müslim, Cenâiz: 3, (918); Muvatta, Cenâiz: 42, (l, 236); Ebu Dâvud, Cenâiz: 22, (3119); Tirmizî, Da´avât: 88, (3506);

.

Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

GÜNÜN HADİSİ