Gönderen Konu: LYS adayları, son günleri nasıl verimli hale getirebilir?  (Okunma sayısı 2456 defa)

Çevrimdışı BentSahra

 • Yönetici
 • Üstad
 • *
 • İleti: 16 137
 • Rep +163/-2
 • Cinsiyet: Bayan
 • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) stresini geride bırakan öğrenciler, Lisans Yerleştirme Sınavı için şafak saymaya başladı.

Sınava sayılı günler kalması, öğrencileri yoğun bir stres altına alıyor. Stresten motivasyonu azalan öğrenci, son günleri verimli değerlendiremiyor. Ancak YGS'den kötü puan alan adaylar LYS ile durumu telafi edebilir. Az zamanda çok mesafe kat edilebilir.

Sayısal öğrencilerin yol haritası ne olmalı?

Sayısalcı öğrencilerin bu dönemde çalışacakları konular özel bir eleme ile seçilmelidir. Bu seçim fayda esaslı olmalı ve kısa zamanda halledilebilecek konular seçilmeli. Branş öğretmenleri ile hemen görüşülmeli ve deneme raporları esas alınarak bir çalışma takvimi çıkarılmalı. Bu takvimde belirleyici etken, denemeler sonrasında yapılan yanlışlara veya doğrulara bakılarak güncellenmeli.

Uzun bir konu hiç bilinmiyorsa onunla uğraşmak yerine belli bir kıvama gelmiş az yanlış yapılan konular seçilmeli. Az zamanda çok mesafe alma esas olmalı.

Fizik, kimya ve biyoloji derslerine çalışırken bazı dersleri 'ben zaten bunları anlamıyorum, yapamıyorum' demeden işe sonuna kadar devam edilmeli. Bu derslerden de bazı başlıklar seçilmeli ve onlara odaklanılmalı ki bu esnada öğretmenlerinden tavsiyeler alınmalı.

Eşit ağırlık öğrencileri, coğrafyayı haritalaştırın

Türk Dili ve Edebiyatı ve Coğrafya 1 başlığındaki konuları çalışırken mutlaka sözel bir ders çalışma ile ilgili yol kullanılmalı. Yazmanın yanı sıra edebiyatta senaryolaştırmak, coğrafyada haritalaştırmak veya şekillendirmek faydalı olur. Büyük ebattaki kâğıtlara konular özetlenebilmeli ve son tekrarlar oradan yapılmalıdır. Yani görsel ve işitsel materyallerden yararlanılmalıdır.

Sözelci öğrenciler, tarihi senaryolaştırarak çalışın

Sosyal Bilimler başlığındaki dersleri çalışma ile alakalı olarak bir ayrıştırma yaparsak; tarih tam senoryalaştırmaya müsait bir branş. Bu ders çalışılırken veya tekrar edilirken ezberleme yerine öğrenme esas olursa ve büyük resim görülmeye çalışılırsa tarihteki birbiri ardında gelen olaylar daha iyi kavranmış olur.

Tarihe kronolojik yaklaşma ve bölgelerin ve devletlerin haritalarından tekrarlar yapmak daha doğru bir yöntem olacaktır. Resmetmek, şekillendirmek veya görsel materyallerle çalışmak tarih ve coğrafyayı anlamak ve kavramak için en güzel yollardan bir tanesidir. Bu yöntemle yaptığınız tekrarları oldukça büyük kâğıtlara yaparak hafızanıza kazıyabilirsiniz. Sosyoloji-psikoloji-mantık dersleri çalışılırken mutlaka yazarak çalışmak yöntemi kullanılmalıdır.

Dilci öğrenciler, bol bol çeviri yapın

Yabancı dil sınavına girecek öğrenciler, son günleri sürekli soru çözerek ve okumalar yaparak geçirmelidir. Ne kadar farklı paragraf okur ve onları çözümleme yaparlarsa daha çok net çıkarma imkânları olacaktır. Bolca çeviri yapmalılar. Öğretmelerinin yönlendirmesine mutlak ihtiyaç olunan bir branştır. Bundan dolayı öğretmenleri ile birlikte bir 15 günlük program yapmalıdırlar.

* FEM Dergileri Rehberlik ve Sınav Hizmetleri Uzmanı
ZAMAN


Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..
İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Çevrimdışı BentSahra

 • Yönetici
 • Üstad
 • *
 • İleti: 16 137
 • Rep +163/-2
 • Cinsiyet: Bayan
 • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
Ynt: LYS adayları, son günleri nasıl verimli hale getirebilir?
« Yanıtla #1 : 16 Nisan 2011, 07:00:05 »
Fem Dershaneleri Rehberlik Uzmanı Faruk Ardıç, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'ndan düşük puan alan öğrencilere seslendi: "Bu bir maraton. Sınav 5 oturumdan oluşuyor bunu unutmayın. Umutsuzluğa kapılmaya gerek yok. Planlı ders çalışmaya devam edin."

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nı (YGS) kazanan adaylar üniversite sınavlarının ikinci maratonu için çalışmaya devam ediyor. Beş oturumdan oluşan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için öğrenciler şafak sayıyor.

Fem Dershaneleri Rehberlik Uzmanı Faruk Ardıç, 'LYS'lere odaklanma zamanı' diyerek YGS'den düşük puan alan öğrencilerin umutsuzluğa kapılmadan çalışmaya devam etmelerini öneriyor. YGS kayıplarının rahatlıkla telafi edilebileceğini vurgulayan Ardıç, LYS'lerdeki soru sayısının fazla olmasını ve sınavın beş oturumdan oluşmasını bir avantaj olarak değerlendiriyor.

Rehberlik uzmanı, "YGS soruları genel olarak okuduğunu anlama, temel kavram ve ilkelerle düşünme, zihinsel beceriler ve basit işlemlere dayalı sorulardan oluşuyordu. Bundan dolayı bilgiye dayalı çalışma yapan adaylar fazla bir performans gösteremedi. Fakat LYS'de gerçekten konuyu bilen ve bildiğini kavrayıp uygulayabilen adaylar daha başarılı olacaklar. Gerçek çalışanla çalışmayan LYS'lerde ayırt edilecek." şeklinde konuştu.

Geçmiş yıllardaki ÖYS sorularının LYS sorularının habercisi olduğunu söyleyen Faruk Ardıç, önceki yıllara ait ÖYS sorularının içerik ve zorluk bakımından LYS'lerde sorulacak sorulara yönelik ipuçları verdiğini belirtti. Geçmiş yıllardaki ÖYS sorularının mutlaka çözülmesi gerektiğine değinen Ardıç, "Çıkmış soruları çözmekle; LYS'lerde hangi konulardan soru geleceğini, LYS sorularının üslubunu ve mantığını, soruluş tarzını, konulara göre dağılımını ve konulardan ne tip soruların sorulabileceğini, soruların zorluk ve kolaylık oranlarını tespit edebilirsiniz." dedi.

ÖSYM'nin açıklamalarına göre üniversiteye girişin birinci aşaması olan YGS'de 1 milyon 233 bin 580 aday LYS'ye katılma hakkı elde etti. 2009 itibarıyla yükseköğretim programlarının kontenjanı ise 621.749 kişi. Bu kontenjanlarda yeni açılan üniversiteler ve bölümlerle birlikte yüzde 10 artış bekleniyor. Rehberlik Uzmanı Ardıç, bu verilere dayanarak şu değerlendirmelerde bulundu:

Yabancı dil LYS-5'e başvuran 31 bin 300 adaydan 16.554 aday yerleşecek durumda. Dilden yerleşme oranı % 54. Yani 2 dil öğrencisinden biri üniversiteye yerleşecek durumda.

Fen bilimleri (LYS-2) sınavına girmek isteyen adayları tamamen sayısalcı aday olarak düşündüğümüzde başvuru 276 bin civarında. 2009'daki SAY-2 kontenjanı 12.700 kişiydi. Bu sene yüzde 5 kontenjan artışı da göz önünde bulundurulduğunda sayısalcıların yerleşme oranı yüzde 45 civarında.

Sözelden sosyal bilimler (LYS-4) sınavına girmek isteyen adayların sayısı 350 bin civarında. 2009 Sözel-2 kontenjanı ise 38 bin. Kontenjana göre sözelcilerin % 12'si bir yükseköğretim programına yerleşecek.

Eşit ağırlıktan kaç adayın tercih yapacağını, matematik ve edebiyat-coğrafya sınavlarına başvuranlara bakarak kestirmek zor. Ama 2009 itibarıyla 4 yıllık eşit ağırlık kontenjanı 95 bin civarındaydı. Ortalama 300 bin eşit ağırlık öğrencisi kabul ettiğimizde yerleşme oranlarının % 30 civarında olması bekleniyor.

LYS'lere yönelik stratejiler

LYS'ler bilgiye dayalı olduğu için bilgi ağırlıklı çalışmaya özen gösterin.

Çok iyi bildiğiniz konularla boşuna zaman harcamadan eksik olan diğer konulara bakın, ağırlık verin.

Moral bozukluğuna, umutsuzluğa meydan vermeden emin adımlarla hedefe doğru ilerlenmeli. Unutulmamalı ki Lisans Yerleştirme Sınavı hedefe ulaşmanın 2. basamağı.

Havaların rehavetine kapılıp dersler ihmal edilmemeli.

ZamanAllahım darlık verme kalbime mekân senin ..
İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Hayran

 • Ziyaretçi
Ynt: LYS adayları, son günleri nasıl verimli hale getirebilir?
« Yanıtla #2 : 29 Mayıs 2011, 13:51:55 »
LYS’YE NASIL ÇALIŞMALISINIZ?
 
“YGS soruları zor” yorumu önce öğrencilerden geldi. Aslında bu yılki sorular sadece geçen yıldan zor.
Bu da çok belirleyici. Geçen yılki verilere göre puan hesaplamak ve tercih yapmak bizi yanıltabilir.
Öğrencilerin bu yılki sınav ve netleri ile ilgili olarak en anlaşılır ifade şudur:
Bu yıl daha az net ile daha yüksek puan alacaksınız.
Aslında öğrenci cephesinde değişen bir şey yok. Ha 75 net ile 350 puan almışın ha 69 net ile 350 puan almışsın.
Buna 75 net açısından bakıp geçen yıl 75 net 350 puan getirmişti ancak bu yıl 75 net 360 puan getir diye bakamayız. Bu yılın 75 neti geçen yılın 82 netidir.
Herkesin durumu aynı. Herkesin netleri beklediğinden az. Herkes az net ile yüksek puan alacak.
Yukarıda da vurguladık değişen bir şey yok. Çalışmaya, mücadeleye umut etmeye devam ediniz.
YGS soruları yorumlama ve kavramları kullanma, düşünme ve düşünce üretme sorularından oluşuyordu ve bu sınava hazırlanırken soru çözerek hazırlanmak esastı.
LYS soruları akademik seviyenizi, yani bilgileri öğrenme, kullanma ve aklınızda tutma düzeyinizi ölçen sorulardan oluşan bir sınav olacaktır.
 
LYS’DE BAŞARIYI KONU ÇALIŞMAK GETİRİR
Öğrencilerin LYS için konu tekrarlarını aşağıdaki bilimsel esasları dikkate alarak yapmaları gerekmektedir.
I. EKLEYİCİ VE GENİŞLETİCİ KONU TEKRARI yapmalısınız. Yani çalıştığınız konunun başka konularla ilişkisini ve başka anlamlarını çıkartarak tekrar yapmalısınız.
II. Hatırlama amaçlı konu tekrarları yapmalısınız ve bunu belirli aralıklarla aksatmadan yerine getirmelisiniz. Hatırlama amaçlı konu tekrarları bilgilerimizin uzun süreli hafızanın derinliklerinde kaybolmasını engeller ve yine bilgilerimizi soru çözdüğümüz hafıza olan işleyen hafızaya yakın tutar. Diğer yandan da soru çözümlerinde hız kazanmamızda etkili olur.
Hatırlama amaçlı konu tekrarı dikkatli bir şekilde göz gezdirmek şeklinde yapılan hızlı bir konu tekrarı türüdür.
 
LYS’DE SORU ÇÖZÜMÜ
LYS’ye hazırlanırken üç saatlik zamanınızın iki saatinde konu çalışıyorsanız bir saatinde soru çözmelisiniz.
Ancak geometri, matematik ve fizik, kimya derslerindeki problem içeren sorular için yine yoğun bir şekilde soru çözümü yapmak zorundasınız.
 
SORU ÇÖZEREK KONU TEKRARI YAPILABİLİR Mİ?
Soru bir konunun onlarca, yüzlerce belki de binlerce özelliğinden sadece bir tanesini sorar.
O halde soru çözerek konu tekrarı yapmak demek, o konunun sadece tek bir özelliğini tekrar etmek ve hatırlamak demektir.
Öğrencilerin özellikle konu tekrarlarını notlarını ve kitaplarını okuyarak yapıp, hatırlayıp hatırlamadıklarını da genel test değil, konu testi çözerek ölçmeleri gerekir.
Eğer yanlışınız çok çıkarsa o konuya tekrar çalışmalısınız. Yine soru çözümlerinde yavaş iseniz konuya tekrar kalkışıp, tekrar soru çözmelisiniz.
 
FORMÜLLERİ EZBERLEMEYİP ÖĞRENİNİZ
Fizikten, kimyadan ve diğer derslerden soru çözümlerinde kullanacağınız çok sayıda formül karşınıza çıkacaktır.
Bunları semboller halinde ezberlemeye kalkışmayınız. Her sembolün manasını, yaşamdaki karşılığını, konu içindeki yerini öğreniniz.
Formülden olaya ve konuya değil, konudan, yaşamdan, durumdan formüle doğru öğreniniz.
 
LYS KONULARI ZİHİN TEKRARI İLE AKILDA KALIR
Gerek dinlediğimiz dersin, gerekse de çalıştığımız konunun kısa süreli hafızadan hemen atılmasını önlemek için zihinden tekrar yapmaya önem vermeliyiz.
Çalıştığımız konuyu, defteri ve kitabı kapatıp, zihnimizden tekrar etmeliyiz.
Eğer çalıştığımız konuyu, defter ve kitabı kapatınca tekrar edemiyorsak bunu başarıncaya kadar o konuya çalışmaya devam etmeliyiz.
Çünkü bu bir zihin tembelliğidir. Beynimiz, zihin tekrarına alışmamıştır. Onu bu tekrarlara alıştırmalıyız.
 
BAŞARIYI YARDIM ALMADAN ANLADIĞINIZ KONU VE KENDİ ÇÖZDÜĞÜNÜZ SORU GETİRECEKTİR
Öğrencilerin şunu hiç unutmaması gerekir ki, öğretmene çözdürdüğü soru değil, uğraşarak, zorlanarak, araştırarak, inat ederek çözdükleri sorular onları başarıya ulaştıracaktır.
Öğrenciler YGS’ye hazırlanırken yoruldular. Şimdi birileri soru çözsün ben de onu izleyeyim düşüncesine kapılabilirler. Bunu yapmamalarında ve soruları kendilerinin çözmelerinde büyük fayda vardır.
Öğrencilere son olarak şunlara dikkat etmelerini öneriyorum:
· Beyninizi zorlayınız. Bu durumda hem öğrenir, hem de öğrendiğinizi unutmazsınız.
· Zorlayıcı problem çözümüne önem veriniz. Öğretmene 50 soru çözdürmekten ise, tek bir soruyu kendiniz uğraşarak çözünüz. Bu size daha çok şey kazandıracaktır.
Sakın ha!
Puanınız ne olursa olsun çalışmalarınızı bırakmayınız. Aksi halde Ağustos gelip, herkes tercih yaparken çok pişman olursunuz.
Hoşça kalınız.
 
Süleyman BELEDİOĞLU

Hayran

 • Ziyaretçi
Ynt: LYS adayları, son günleri nasıl verimli hale getirebilir?
« Yanıtla #3 : 29 Mayıs 2011, 13:55:54 »
SON 7 GÜN BUNLARI YAPINIZ
 
 Sınavın son haftasının en önemli kuralı, gereğinden fazla kuralcı olmamaktır.
İkinci büyük kuralı hiçbir şeyi abartmamaktır.
Peki neleri abartmamamız gerekiyor?
· Gereğinden fazla protein ve şeker alınmaması gerekir.
· Gereğinden fazla dinlenme moduna girerek sınavdan uzaklaşılmaması gerekir.
· Gereğinden fazla sınavı ciddiye alıp, olumsuz strese girmemek gerekir.
· Son hafta gereğinden fazla ders çalışmamak gerekir.
· Son iki gün asla ders çalışmamak gerekir.
· İnsanlarla abartılı iletişim kurarak konsantrasyonu bozmamak gerekir.
· Dünyayı kurtarmaya, insanları değiştirmeye çalışmamanız gerekir (öfke ve takıntı kontrolü için).
· Sadece kendinizi düşünerek, duygusal enerjinizi ve özsaygınızı azaltmamanız gerekir. Arkadaşlarınızın da başarılı olmasını gönülden istemek size güç ve enerji verecektir.
· Sizi öfkelendiren kişilerden uzak durup, onları da normal görmek gerekir.
· Konsantrasyonunuzu bozan şeyleri saptayıp, bunlardan uzak durmalısınız.
· Stressiz olmaya çalışmak size çok zarar verecektir. Stresin size güç ve enerji verdiğini düşünerek ona olumlu bakmalısınız.
· Beslenme alışkanlığınızı hele hele kahvaltı geleneğinizi, sınav sabahı değiştirmeye çalışmamanız gerekir.
· Daima pozitif olunuz, her şeyi hoşgörünüz. Bu size fazladan enerji sağlayacaktır.
· Gerçek sınavda, deneme sınavlarındakinden daha yüksek puan alacaksın. Ama bunun gerçek olabilmesi için buna gönülden inanacaksın. Eğer, gerçek sınavda daha yüksek puan alacağına inanırsan bu sana motivasyon ve duygusal enerji verecek. Böylece, algılama ve problem çözebilme yetin artacaktır.
 
SINAV ANI
· Sınava en çok bildiğin testten başla ve ilk 10 dakika yavaş ve kontrollü ol. Soruları doğru yanıtladıkça başarıya olan inancın somut verilerle artacak ve böylece soruları ve özellikle zor soruları daha rahat çözebileceksin.
· Kaydırma korkusunun yarattığı konsantrasyon bozulmasına karşı her 10 soruda bir geriye dönüp, 2-3 soruyu doğru işaretleyip işaretlemediğini kontrol et.
· İşlem hatasına karşı, en basit işlemleri dahi yazarak yap.
· Okuma hatasına karşı son kelimeyi seçeneklerin yanına dikey bir şekilde yaz (değildir, söylenemez gibi kelimeleri).
 
Tüm öğrencilerimize canı gönülden başarı dileklerimle.
 
Hoşça kalınız.
 
 
Süleyman BELEDİOĞLU
 

Çevrimdışı HxR

 • Çırak
 • ********
 • İleti: 2 270
 • Rep +100/-99
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: LYS adayları, son günleri nasıl verimli hale getirebilir?
« Yanıtla #4 : 05 Haziran 2011, 10:18:42 »
Konu anlatımları izlemek ve deneme sınavları (çözümlü) çözmek için faydalı bir site...

http://www.korfezvideo.com