Gönderen Konu: Allah'ın Sevdiği İnsanlar  (Okunma sayısı 2357 defa)

gedai

 • Ziyaretçi
Allah'ın Sevdiği İnsanlar
« : 29 Nisan 2011, 10:45:28 »


Yüce Allah, kâinatı sevgi üzerine bina etmiştir. Sevgi varlığın sebebi, hayatın anlamıdır. Sevgi, insanın harcadıkça çoğalan sermayesidir. Bir anlamda sevgi, insanın ruh dünyasının en lâtif unsuru olup, adeta onu esaretten kurtaran bir ab-ı hayattır. Dolayısıyla sevgi, insanın olmazsa olmazlarından olup, yaratılışından sonsuza kadar sahip olabileceği duygu selidir. Allah tarafından sevilmek ise kul için sevgilerin en yücesidir.

Allah'ın kulunu sevmesinden maksat onun doğru yolu bulmasını murat etmesi, ondan razı olması, itaat ve ibadetlerine bolca sevap vermesi, onu övmesi ve hayırlı işlerde başarılı kılmasıdır. Allah'ın sevgisine mazhar olan kimseler, O'nun yardımına dolayısıyla başarıya ve kurtuluşa adaydırlar.Yüce Allah sevdiği kullar hususunda Kur'an-ı Kerimde çeşitli ayetlerde şöyle buyurmaktadır. Allah tevbe edenleri sever.Allah, hakkıyla kendisinden sakınanları sever.Allah, adil davrananları sever.Allah, tertemiz olanları sever.

Çevrimdışı BentSahra

 • Yönetici
 • Üstad
 • *
 • İleti: 16 137
 • Rep +163/-2
 • Cinsiyet: Bayan
 • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
Ynt: Allah'ın Sevdiği İnsanlar
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2011, 07:55:02 »
ÇOK GÜZEL BİR YAZI PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER ABİ..

Bir çocuk, ilk defa dünyaya gözlerini açtığı zaman sevgi ile karşılaşır, şefkatle gerilmiş ruhları görür ve muhabbetle atan kalplere sırtını vererek büyür. Daha sonraları ise, bu sevgiyi bazen bulur bazen de bulamaz; ama bütün bir hayat boyu hep o sevgiyi arar ve onun arkasından koşar

Güneşin çehresinde sevginin izleri vardır. Sular buhar buhar o sevgiye doğru yükselir; yukarılarda damlalaşan su habbecikleri, o sevginin kanatlarıyla kanatlanır ve nâralar atarak başaşağı toprağın bağrına inerler. Güller, çiçekler sevgiyle gerilir ve gelip geçenlere tebessümler yağdırırlar. Yaprakların bağrına taht kuran jaleler, durmadan çevrelerine sevgi dolu gamzeler çakar ve sevgiyle raks ederler. Koyun, kuzu sevgiyle meleşir ve birleşir; kuşlar ve kuşçuklar sevgiyle cıvıldaşırlar ve sevgi koroları teşkil ederler.

Sevgi, insan ruhunda öyle derin izler bırakır ki, o uğurda yurt-yuva terk edilir, icabında ocaklar söner ve her vâdide ayrı bir mecnun 'Leylâ!' der inler. Ruhundaki sevgiyi kavrayamamış sığ gönüller ise bu işe delilik derler..!

Ne mutlu sevgiyi kendine rehber yapıp yürüyenlere! Yazıklar olsun, ruhundaki sevgiyi sezemeyip bütün bir hayat boyu kör ve sağır yaşayan talihsizlere!

Ey yüceler yücesi Rabbim, kinlerin nefretlerin, gecenin koyu karanlıkları gibi dört bir yanı sardığı günümüzde, Sen'in sevgine sığınıyor, şu fevkalâde haşerî ve alabildiğine azgınlaşmış yaramaz kullarının gönüllerini, muhabbet ve insanî duygularla doldurman için son bir kere daha kapında inliyor ve iki büklüm oluyoruz.

Sızıntı,


 kirmizigulvx6


Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..
İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Çevrimdışı mrkydr

 • Administrator
 • Üstad
 • *
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Allah'ın Sevdiği İnsanlar
« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2011, 09:24:12 »


Allah, ihsan sahiplerini sever (Bakara, 2/195 - Âl-i İmran, 3/ 134,148, Maide, 4/13,93)
Allah, çokça tevbe edenleri sever (Bakara, 2/222)
Allah, temizleri sever (Bakara, 2/222 - Tevbe, 9/108)
Allah, takva sahiplerini sever (Âl-i İmran, 3/76 - Tevbe, 9/4,7)
Allah, sabredenleri sever (Âl-i İmran, 3/146)
Allah, tevekkül edenleri sever (Âl-i İmran, 3/159)
Allah, adaletli olanları sever (Maide, 4/42 - Hucurât, 49/9 - Mümtehine, 60/8)
Allah, kendi yolunda saf saf mücadele edenleri sever (Saf, 61/4)
gedai

 • Ziyaretçi
Ynt: Allah'ın Sevdiği İnsanlar
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2011, 20:49:46 »