Gönderen Konu: HZ.MUHAMMED’İN ÇOCUKLUĞU  (Okunma sayısı 2956 defa)

berruhürrem

 • Ziyaretçi
HZ.MUHAMMED’İN ÇOCUKLUĞU
« : 20 Temmuz 2011, 20:07:57 »
                                               
 HZ.MUHAMMED’İN ÇOCUKLUĞU (ERGENLİK ADI ALTINDAKİ EDEPSİZLİKLERİMİZ)

     Hz. Muhammed (s.a.v.) dedesinin ölümünün adından amcalarının  gözetimin büyüyeceği yıllara ‘merhaba’ der. Merhaba dediği bu yıllar bizim (ele avuca sığdıramadığımız canım ergenlik yıllarına denk düşen) yaşlardır. Amcası Ebu Leheb dedesi öldüğünde yeğenini yanına almak istemiştir.Dedesi ise onu Amcası Ebu Talib’e emanet etmiştir. Ebu Talib ve eşi Fatıma evlerinin yoksulluğunu kafaya takmadan. Hz. Muhammed’e yuva olmuşlardır.Hz. Muhammed ergenliğini onların evinde “gözlerinin dizlerinin dibinde” yaşamıştır.O zamanın çocukları çalışırdı. Ailenin geçimine destek olurdu. Destek olmak aslında sorumluluk almaktı.Hz. Muhammed bu sorumluluğun dâhilinde 12’i yaşlarında amcası ile Şam’a yolculuk çıkmıştı. Yol boyunca yaşına uygun işlerle uğraşmıştı.  Bu onun için bir görevdi. Şam denen mevki Mekke’nin yan köyü değildi. Şam yolculuğu uluslar arası bir yolculuktu.  Bu yolculuğa amcası ‘baba yarısı’ ile çıkmıştı.  Bu yolculukla ilgili tarih kitaplarımızda yeterince bilgi vardır.  “Yeterince mucizeden” bahsedilir. Asıl mucize ise bu yolculuğa çıktığı yaşların çocuk eğitiminde sosyal gelişim aşamalarında çocukların “çalışma dönemine” denk gelmesidir.

Çocuk gelişimi kitaplarında çocuk gelişim dönemleri ile ilgili kitaplar der ki:“Çocuğun içinde olduğu yaş döneminde kazandırılması
gereken hal ve hareketler kazandırılamaz ise o dönemden diğer döneme arızalı geçişler yansır.Çocuğun doğası gereği hazır ve istekli olduğu hal ve hareketler kazandırılmazsa içinde bulunduğu dönem gereği kazandırılmayan davranışları yerini karşıtı kazanılarak geçilir..Örneğin çalışma dönemi olan yaşlarda çalışmayı öğrenmeyen çocuk tembelliği öğrenir.”  İşte bu eğitim bilgisi ile Hz. Muhammed’in amcası ile olduğu döneme bakar isek;  Bu dönem çocukluğun bitiş ergenliğin başladığı yıllara denk düşer ki ; İlahi terbiyenin bir mucizesi olarak bu dönem amcasının yanında çalışılarak geçirilmiş bir dönemdir. Şam seferi sırasında 12 yaşlarında olduğu rivayetlerinde bahsedilen  “mucizelerden” çok bizi ilgilendiren kısım budur. “Çalışan amcasına yardım eden sorumluluk sahibi bir birey olması için sorumluluk verilen Hz. Muhammed  ”Zaten sorumluluk sahibi olmak için sorumluluk almak lazımdır.

Şam dediğimiz yer Arabistan bir ucu. Çırak veremediğimiz  Evde “aman ders çalışsınlar yorulmasınlar” dediğimiz
“Okusunlar” diye çırpınıp durduğumuz çocuklarımızın ne hikmetse “Hep canları sıkılıyor” Haklılar keza çalışacakları dönemde “fiili dinlenmelerle” ödüllendirirsek ; Erginliği edepsizlik olarak algılayan bir neslin ebeveynleri oluruz. Sahabelerin yaşlarının genç oluşu hep dikkat ettiğimiz dillendirdiğimiz bir gerçek iken  Biz çocuklarımıza iş güç yığmaktan korkuyoruz. Bıkarlar, usanırlar, ezilirler  …………………….  diye Bıkarlar, usanırlar Çünkü biz onları çalışması gereken dönemlerde tembelliğe alıştırdık “Aman sen beceremezsin” diyerek. Kız ya da erkek tüm çocuklar  için 8-14 yaş arası sosyal gelişim de  “çalışma&tembellik” olarak bilinen döneme denk düşen dönemdir. Bu dönem iş yapmaya hevesli oldukları dönemdir. Bu dönemde iş yaptırır isek; Ergenlik  “ergenlik” olacaktır.  “Edepsizlik çağı” olmayacaktır. Anneler ve babalar Ebu Talib’in yeğenine kol kanat gerdiği gibi çocuklarımıza kol kanat gerelim.    Kolları kanatları olmayalım. Şam’a giden Hz Muhammed iş yapmayı, sorumluluk sahibi olmayı ve en önemlisi işe yaramayı öğrenmiştir.  Bizim çocuklarımızda “işe yaramayı, bir şeyler üretebilmeyi” hissederek büyüsünler.
Belki Şam’a Antalya’ya Sinop’a gönderecek kadar “yürek sahibi” değiliz. Öyle ise evimizin belli başlı işleri onların olsun
8-12 yaş arasında çocuklarınıza çöp dökme evi süpürme markete gitme, babasının ayakkabılarını boyama, makineleri doldurma  vs…gibi  işleri verin.“Odalarını toplamazlarsa kızmayın onlara ”   Odalarını olmazsa siz toplayın.   Bunun bedeli olarak da yığın evin diğer işlerini onlara. Bir şeyler yapmak istediklerinde “sen yapamasın” demeyin onlara bırakın yapsınlar “yarım yapsınlar” ama yapsınlar“Çalışmayı öğrenmeleri gereken dönemde 8-12 yaş onları çalıştırmazsanız tembelliği öğrenirler.” Baş edemeyeceğiniz gençleriniz olurlar.  Yaşlarına kabiliyetlerine uygun hobiler tespit edin.  Bu hobileri gelip geçici heveslere dönüştürmeyin.

“Maymun iştahlıdır çocuklar”  İşte anne baba bu iştahı terbiye eder.  Bu iştahın gelip geçici yarım kalan işlere dönüşmemesini sağlamak anne babanın görevidir..    Bizim anne baba olmamız .Onlara rehberlik edip sınırlarını ve hedeflerini belirlememiz anlamına gelir.Başı bozuk daldan dala atlayan bir tarzdan ziyade “disiplinli ve istikrar” ile onları “ergenliğe” hediye etmeliyiz.
Ergenlik 8-12 yaşlarında başlayan yönlendirme ile daha verimli hala gelebilecekken    Sayemizde “heyecanların, tutkuların kontrolden çıktığı bir döneme” dönüşmesin. Bu arada ‘dua’ gibi olmazsa olmaz silahımızı kuşanarak çalışırsak.  Eylemlerimizle Hz. Muhammed’in gelişimini takip edersek . Gayret bizden başarı RABBİMİZDEN

Çevrimdışı mrkydr

 • Administrator
 • Üstad
 • *
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: HZ.MUHAMMED’İN ÇOCUKLUĞU
« Yanıtla #1 : 20 Temmuz 2011, 20:28:17 »
yüreğinize sağlık teşkkkkkkkkkkkkk

Çevrimdışı BentSahra

 • Yönetici
 • Üstad
 • *
 • İleti: 16 136
 • Rep +163/-2
 • Cinsiyet: Bayan
 • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
Ynt: HZ.MUHAMMED’İN ÇOCUKLUĞU
« Yanıtla #2 : 20 Temmuz 2011, 23:32:32 »
ALLAH RAZI OLSUN BERRUHURREM


Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..
İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.