Gönderen Konu: 2011 TERCİH KILAVUZU BİLGİLERİ  (Okunma sayısı 2107 defa)

Çevrimiçi BentSahra

  • Yönetici
  • Üstad
  • *
  • İleti: 16 137
  • Rep +163/-2
  • Cinsiyet: Bayan
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
2011 TERCİH KILAVUZU BİLGİLERİ
« : 27 Temmuz 2011, 09:08:33 »
TABLO 3A, TABLO 3B VE TABLO 4 İLE ILGİLİ AÇIKLAMALAR

Tablo 3A
 
Tablo 3A, Sınavsız Geçiş ile ilgili yükseköğretim programlarını göstermektedir. Bu tablo Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgelerine (METEB) göre hazırlanmıştır. METEB başlığı altında bölge kapsamına giren yükseköğretim programları, bağlı oldukları üniversitelere ve meslek yüksekokullarına göre gruplanmıştır. KKTC, Vakıf Üniversiteleri ve Vakıf Meslek Yüksekokulu ön lisans programlarına ilişkin bilgiler Tablo 3A'nın son sayfalarındadır. Bu tablodaki bilgiler 7 sütun halinde düzenlenmiştir. Bu tabloda, mesleki ve teknik eğitim bölgeleri (METEB) içinde alfabetik sırada olmak üzere her üniversitenin adından sonra bu üniversitede yerleştirme yapılacak yükseköğretim programlarının kodları (1) numaralı sütunda, adları (2) numaralı sütunda, programın puan türü (3) numaralı sütunda, kontenjanı (4) numaralı sütunda, programla ilgili özel koşul ve açıklama numaraları (5) numaralı sütunda yer almaktadır. Bu koşulların neleri içerdiği, tablolardan sonra "Tablo 3A, Tablo 3B ve Tablo 4'te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları" başlığı altında numara sırasına göre verilmiştir.
 
2010-ÖSYS Ek Yerleştirme sırasında veya 2011 ÖSYS'de yeni açılan programlar için (6) En küçük puan ve (7) Yerleştirme Öncelikleri sütunlarında (- - - -) yer almaktadır. Kontenjanları 2010-ÖSYS Merkezi Yerleştirme ile dolmayan programlarda ise  (6) En küçük puan ve  (7) Yerleştirme Öncelikleri sütunlarında hiçbir işaret (       ) bulunmaz. 2011 ÖSYS'de puan türü değişen programların (7) Yerleştirme Öncelikleri sütunlarında ise (* * * *) işareti bulunmaktadır. Yerleştirme Öncelikleri sütununda değer bulunan programların En küçük puan  sütununda yer alan değer, programa son sırada yerleşen adayın OBP'sidir. Bu durum, programın kontenjanının sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar tarafından doldurulduğunu gösterir.  Yerleştirme Öncelikleri sütununda (- - - -) işareti bulunan programların  En küçük puan  sütununda bir değer bulunuyorsa bu değer, o programa son sırada yerleşen adayın ilgili YGS yerleştirme puanıdır. Yerleştirme öncelikleri sütunundaki virgül ile ayrılan sayılar ve harfler ilgili programa son yerleştirilen adaya ait şu bilgilerin karşılığıdır: Birinci sıradaki iki basamaklı sayı mezun olunan yılın son iki rakamını, ikinci sıradaki tek basamaklı sayı mezun olunan okulun tür grubu kodunu, üçüncü sıradaki harf yerleştirmenin METEB içinden (İ) veya dışından (D) yapılmış olduğunu, sondaki iki basamaklı sayı ise doğum yılının son iki basamağını göstermektedir. Ikinci sıradaki okul türü grubu için kullanılan kodların karşılığı olan okul türleri aşağıdaki gibidir:
 
4. Anadolu teknik lisesi
 
3. Teknik lise veya anadolu meslek lisesi
 
2. Meslek lisesi
 
1. Çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi
 
Meslek yüksekokulları programlarına yerleştirme yapılırken mezuniyet yılı, meslek liselerinin tür grubu, yerleştirmenin METEB içinden veya dışından yapılmış olması ve doğum yılı önemli rol oynamaktadır. Bir programın karşısındaki Yerleştirme Öncelikleri bu programa yerleştirilen son adayın sözü edilen öncelikler yönünden sahip olduğu özellikleri göstermektedir.
 
Tablo 3B ve Tablo 4
 
Tablo-3B ve Tablo-4'teki bilgiler 12 sütun hâlinde düzenlenmiştir. Ilk iki sütunda alfabetik sıra ile üniversitelerin adları verilmektedir. Her üniversitenin adından sonra bu üniversitede bulunan programların  kodları (1), bu programların   adları  ise (2) numaralı sütunda verilmektedir. (3) numaralı sütunda programın öğretim süresi, (4) numaralı sütunda programa hangi  puan  türüne  göre  öğrenci   alınacağı,  (5) ve (6) numaralı sütunlarda ise sırasıyla, programa genel kontenjandan ve okul birincisi kontenjanından  alınacak  öğrenci  sayıları  verilmektedir. (7) numaralı sütun, belli koşulları sağladığı takdirde Millî Eğitim Bakanlığınca burslu statüde destek verilecek öğrenci sayısını göstermektedir. Her bir programla ilgili  özel  koşul  ve  açıklama  numaraları (8) numaralı sütunda 1, 2, 3, ..... şeklinde belirtilmektedir.  Bu  koşulların neleri içerdiği, tablolardan sonra, "Tablo 3A, Tablo 3B ve Tablo 4'te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları" başlığı altında, numara sırasına göre verilmiştir.
 
Tablo-3B ve Tablo 4'ün (12) numaralı sütununda yükseköğretim programlarının 2010 yılındaki en küçük puanları; (9), (10) ve (11) numaralı sütunlarda ise en küçük puana karşı gelen başarı sıraları yer almaktadır. Tablo-3B ve Tablo-4’ün En Küçük Puanlar ve Başarı Sıraları sütunlarında kullanılan kısaltmalar (semboller) aşağıda açıklanmıştır:
 
1. Bu tablolarda En Küçük Puan sütununda,
 
a) 2010-ÖSYS Ek Yerleştirmede veya 2011-ÖSYS’de  yeni açılan yükseköğretim programlarında (- - - -);
 
b) 2011-ÖSYS'de puan türü değişen yükseköğretim programlarında (* * * *)
 
işareti bulunmaktadır.
 
c) 2010-ÖSYS'de kontenjanı merkezi yerleştirme ile dolmayan yükseköğretim programlarında ise En Küçük Puan sütununda hiçbir işaret bulunmaz.
 
2. Bu tablolarda Başarı Sıraları sütunlarında ise,
 
a) 2010-ÖSYS Ek Yerleştirmede veya 2011-ÖSYS’de yeni açılan ya da 2011-ÖSYS'de puan türü değişen yükseköğretim programlarında,
 
i. 0,12 AOBP’li Başarı Sırasında (...);
 
ii. 0,15 AOBP’li veya Ek Puanlı Başarı Sıralarında ise,
 
. 0,15 AOBP veya Ek Puanın söz konusu olmadığı yükseköğretim programlarında (—);
 
. 0,15 AOBP veya Ek Puanın söz konusu olduğu yükseköğretim programlarında (...)
 
işareti bulunmaktadır.
 
b) 2010-ÖSYS'de kontenjanı merkezî yerleştirme ile dolmayan programlarda

i. 0,15 AOBP veya Ek Puanın söz konusu olmadığı yükseköğretim programlarında Başarı Sırasında (—) işareti     bulunmaktadır.
 
ii. 0,12 ve 0,15  AOBP’li  veya Ek Puanın söz konusu olduğu yükseköğretim programlarında ise Başarı Sırası sütunlarında hiçbir işaret bulunmaz.
 
c) 2010-ÖSYS’de en küçük puanı olan, ancak 0,15 AOBP veya Ek Puanın söz konusu olmadığı yükseköğretim programlarında ilgili 0,15 AOBP’li veya Ek Puanlı Başarı Sıralarında (—) işareti bulunmaktadır.
 
 


Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..
İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.