Gönderen Konu: TABLO 5'TE YER ALAN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI  (Okunma sayısı 3108 defa)

Çevrimiçi BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
TABLO 5'TE YER ALAN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI
« : 27 Temmuz 2011, 09:46:09 »
TABLO 5'TE YER ALAN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARININ KOŞUL VE AÇIKLAMALARI

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve/veya Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre öğrenci alınması düşünülen yükseköğretim programları ile ilgili olarak uygulanacak işlemler ve gerekli koşullar ilgili yükseköğretim kurumlarınca önkayıt sırasında adaylara duyurulacağından, bu programlarla ilgili özel koşul ve açıklamalara burada ayrıntılı olarak yer verilmemiştir. Adaylar, öğretim sırasında ödenecek olan ücretler, harçlar, burslar, hazırlık eğitimi, programın öğretim dili vb. bilgileri ilgili yükseköğretim kurumlarından edinmelidir.

Tablo-5’te burslu programlarda yer alan; zorunlu hazırlık sınıfı dahil olmak üzere verilecek olan burslarda, Tam Burslu: öğrenim ücretinin tamamını; %50 Burslu: öğrenim ücretinin yarısını ve %25 Burslu: öğrenim ücretinin dörtte birini kapsamakta olup, öğrenciler öğrenim ücretinin geri kalan bölümünü ödeyecektir. (Isteğe bağlı hazırlık sınıfları hariç.)

Bk. 2. 2010-2011 öğretim yılında ikinci öğretim öğrencilerinin ödedikleri öğrenim ücretleri tablo halinde bu kılavuzun ileri sayfalarında yer almaktadır.

Bk. 3. Bu program için kontenjan belirlenmemiştir. Bu programa, YGS puan türlerinin en az birinden, 140,000 ve daha yukarı puan alan adaylar, üniversiteye başvurarak, başvurma koşullarını karşıladıkları takdirde yerleştirileceklerdir.

Bk. 4. Bu programa, YGS puan türlerinin en az birinden, 140,000 ve daha yukarı puan alan adaylar, üniversiteye başvurarak, başvurma koşullarını karşıladıkları takdirde yerleştirileceklerdir.

Bk. 5. Bu programa ortaöğretim kurumlarının Imam Hatip (Imam Hatip Lisesi/Imam Hatip Okulu/Imam Hatip Lisesi (Y. Dil Ağırlıklı) /Anadolu Imam Hatip Lisesi) alanından mezun olanlar  yerleştirilecek, kontenjan açığı olması halinde diğer ortaöğretim alanlarından mezun olanların sınavla yerleştirilmesi yapılacaktır.

Bk. 6. Bir yıl süre ile Türkçe Hazırlık Sınıfı Programı uygulanır. Hazırlık sınıfı öğretim süresine dahil değildir. Türkçe yeterlilik sınavını başaranlar doğrudan birinci sınıfa alınırlar. Bu programın hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencilerin ilişikleri kesilmeden birinci sınıfa kayıtları yapılır, ancak bu öğrencilerin mezun oluncaya kadar üniversitelerince açılacak Türkçe muafiyet sınavında başarılı olmaları gerekir.

Bk. 7. Kılavuzda yer alan bu Üniversite Kazakistan Cumhuriyetinde bulunmaktadır. Merkez Yerleşkesi Türkistan şehrindedir. Ayrıca Kentav şehrinde de çeşitli fakülteleri bulunmaktadır. Üniversiteden alınan diplomaların Kazakistan ve Türkiye’de aynı alan ve aynı düzeyde eğitim veren yükseköğretim kurumlarının diplomalarına ve bunların verilmiş haklara eşdeğerliliği kanunla sağlanmıştır. Bu üniversitede eğitim ve katkı payı ücretsizdir. Üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi verilmektedir. Zorunlu hazırlık sınıfında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilere Kazakça ve Rusça dil eğitimi verilmektedir. Hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencilerin üniversite ile ilişiği kesilir. Üniversitede yurt imkanı vardır ve aylık 15 ABD Dolarıdır. www.yesevi.edu.tr internet adresinden, ayubilgi@yesevi.edu.tr ve egitim@yesevi.edu.tr e-posta adreslerinden ve Ankara irtibat bürosu fax 0 312 215 2209, Sibel Çobanoğlu’nun 0 312 215 22 06 -09  nolu telefonlarından ayrıntılı bilgi alınabilir. Özel Yetenek Sınavı Gazi Üniversitesince yapılacaktır. Sınavla ilgili bilgi www.yesevi.edu.tr web adresinden verilecektir.

Bk. 8. Bu üniversiteden alınan diplomalar Kırgızistan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyetinde aynı alan ve seviyede öğretim yapan yükseköğretim kurumlarının diplomalarına ve bunların milletlerarası geçerliliğine eş değerde olup, sahiplerine aynı hakları sağlar. Bu üniversite ve yaşam koşulları hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen öğrenciler, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesini arayabilirler. (www.manas.kg) ve www.manas.edu.trwww.manas.edu.kg adresinden ulaşabilirler. Kırgızistan’da eğitim gören Türk öğrenciler Kırgız vatandaşı olan öğrencilere sağlanan bütün haklardan yararlanabilirler. Eğitim ücretsiz olup, öğrencilere Akademik Başarı Bursu verilmektedir. Öğrenciler üniversite yurdundan aylık 2 ABD Doları karşılığında yararlanabilirler. Eğitim Dili  Kırgızca ve Türkiye Türkçesi’dir.  Üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi verilmektedir. Hazırlık sınıfı öğretim süresine dahil değildir.T.C. uyruklu öğrenciler Hazırlık sınıfında zorunlu olarak Kırgızca öğreneceklerdir. Bu programa YGS’den en az 140 ve üstünde puan alarak yerleşecek öğrenciler müracaat edeceklerdir. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu yükseköğrenim programlarının Özel Yetenek Sınavı,  Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda, Güzel Sanatlar Fakültesi  yükseköğrenim programlarının Özel Yetenek Sınavı, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde yapılacaktır. Konservatuvar bölümlerinin Özel Yetenek Sınavları, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından yapılacaktır. Sınav tarihi ile ilgili bilgilere www.manas.edu.tr. web adresinden ulaşılabilir.

Bk. 9. Kılavuzda yer alan bu Üniversitenin Kılavuzda yer alan programlarına YGS‘den en az 140 ve üstünde puan alarak yerleşecek öğrencilerin alacakları diplomalara ilgili mevzuat üzerinden yapılacak inceleme sonucuna göre diploma denklik belgesi verilecektir. ÖSYS Kılavuzunda yer alan  yükseköğretim kurumlarının Kılavuzda yer almayan programları ile ÖSYS Kılavuzunda yer almayan ancak Kurulumuzca tanınan yükseköğretim kurumlarının Kurulumuzca tanınan programlarına ÖSYS sınavında ilgili puan türünde baraj puanı alarak kayıt yaptıran öğrencilerin alacakları diplomaların ilgili mevzuata göre değerlendirilmesi yapılacaktır. (Bu Üniversite ve yaşam koşulları hakkında ayrıntılı bilgiye, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın http://www.yok.gov.tr internet adresinden ulaşılabilir.)

Bk. 10. Bu üniversitedeki özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci kabul edilen programlarda öğrenime başlayan öğrencilerin ülkemizdeki üniversitelere yatay geçiş yapmaları mümkün değildir.

Bk. 11. Bu programa girebilmek için üniversite/konservatuar/akademi/enstitüye başvurmak ve bu üniversite/konservatuar/akademi/enstitüce yapılacak seçme sınavını kazanmak gerekir.

Bk. 12. Bu programa alınan öğrencilerden her öğretim yılında sınav, kitap, basılı malzeme ve eğitim-öğretim hizmetleri karşılığında öğretim gideri alınır.

Bk. 13. Üniversitede eğitim ücretli olup, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında öğrenim ücreti 1800- 2000  ABD Doları arasında değişmektedir. Hazırlık eğitimi üniversite bünyesinde verilir. Hazırlık sınıfı eğitim ücreti 750 ABD Dolarıdır. Öğretim dili Azerice’dir. Yurt imkanı bulunmamaktadır. Üniversite hakkında ayrıntılı bilgiye info@admiu.edu.az,www.admiu.edu.az posta adresinden ulaşılabilir.

Bk. 14. Seçme sınavı sonunda en yüksek puanı alan aday / adaylar Azerbaycan Tahsil Nazırlığı’nın Türkiye’ye tahsis ettiği burs kontenjanlarından yararlanacaktır.209 2011-ÖSYS TERCIH KILAVUZU

Bk. 15. Çift diplomaya yönelik Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP), Istanbul Teknik Üniversitesi ile New York Eyalet Üniversitesi Sistemi’ne (SUNY) dahil Fashion Institute of Technology tarafından ortak olarak yürütülen lisans programıdır. Programı başarıyla tamamlayan bir öğrenci, her üniversiteden bir tane olmak üzere iki ayrı diploma alır. Örneğin, Istanbul Teknik Üniversitesi ve Fashion Institute of Technology tarafından yürütülen “Lisans/Bachelor of Arts” diplomasına yönelik “Moda Tasarımı” programını başarı ile tamamlayan bir öğrenci iki ayrı diplomayı almaya hak kazanacaktır. Öğrenciler çift diplomaya yönelik uluslar arası ortak lisans programının akademik gereklerini yerine getirmeden diplomalardan herhangi birini almaya hak kazanamazlar. Çift diploma programlarında dersler Ingilizce olarak verilecektir. Öğrencilerin öğrenime başlayabilmeleri için yeterli düzeyde Ingilizce bilmeleri gerekmektedir. (Ingilizce yeterlik koşulları için Üniversiteden ayrıntılı bilgi alınız.) Uluslararası ortak lisans programına kabul edilen öğrenciler, ABD’de öğrenim görmek için gerekli vizeyi almakla yükümlüdür ve öğrenciler ABD vizesi alabilmek için gerekli koşulları yerine getirmelidirler. Türk ve Amerikan program koordinatörleri vize başvurularında öğrencilere yardımcı olacaklardır. Moda Tasarımı programına başvuracak öğrencilerin, YGS puan türlerinin en az birinden, 180.000 ve daha yukarı puan almış olmaları ve Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılacak olan Yetenek Sınavı/ Mülakatta başarılı olmaları gerekmektedir. Moda Tasarımı Programına başvuran öğrencilerin içeriği önceden ilan edilecek olan Tasarım Testi ve Portfolyo çalışmasını hazırlamaları ve başvuru sırasında sunmaları zorunludur. Tekstil Geliştirme ve Pazarlama programına başvuracak öğrencilerin, YGS puan türlerinin en az birinden, 180.000 ve daha yukarı puan almış olmaları ve Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılacak olan “Mesleki Eğilim”Sınavı/Mülakat’da başarılı olmaları gerekmektedir. Tekstil Geliştirme ve Pazarlama  Programına başvuran öğrencilerin kaydolma istek ve gerekçelerini belirten ve en çok 300 kelimeden oluşan “Tercih Gerekçe Yazısı”nı diğer belgelerle birlikte başvuru sırasında sunmaları zorunludur. Programlara başvuru tarihi www.sis.itu.edu.tr ve www.itu.edu.tr adreslerinden öğrenilebilir. Başvuran adaylardan YGS 180 puanı alamayanların başvuruları iptal edilecektir. Moda Tasarımı programı dört yıllık olup, 1. yıl, 2.yıl Güz dönemi ve 3. yıl ITÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi’nde (Istanbul), 2. yılın bahar ve yaz dönemleri ile 4. yıl güz ve bahar dönemleri FIT’de (New York) eğitim görülecektir. 2011-2012 eğitim- öğretim yılı için  programın her akademik yıl başına öğrenim ücreti 1. yıl 10.000TL, 2. yıl 5.000TL (ITÜ-Güz Dönemi) ile yaklaşık 16.000 ABD Doları (FIT- Bahar ve Yaz Dönemleri), 3. yıl 10.000TL (ITÜ-Güz ve Bahar Dönemleri) ve 4. Yıl yaklaşık 16.000 ABD Doları (FIT-Güz ve Bahar Dönemleri) olarak belirlenmiştir. Öğrencinin FIT’de bulunacağı süre içinde yurt, yemek, kitap-kırtasiye ve kişisel ihtiyaçları için yapacağı harcamanın akademik dönem başına yaklaşık 10.000 ABD Doları tutacağı tahmin edilmektedir.  Türkiye’deki üniversitelerinde Ingilizce Hazırlık Okuluna devam edecek öğrenciler için öğrenim ücreti 2011-2012 yılı için 7.700TL olacaktır. Tekstil Geliştirme ve Pazarlama Programı 4 yıl süreli olup öğrenciler birinci ve ikinci yıl öğrenimlerini Istanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesinde, üçüncü ve dördüncü yıl öğrenimlerini Fashion Institute of Technology (FIT)’de yapacaklardır. 2011- 2012 eğitim-öğretim yılı için bu programların öğrenim ücretleri Ingilizce Hazırlık Okuluna devam edecek öğrenciler için öğrenim ücreti 2011-2012 yılı için 7.700TL; lisans programında  10.000TL dir. FIT’in öğrenim ücreti ise üçüncü ve dördüncü yıl yaklaşık 16.000 ABD Doları /sene olup bu ücret, Fashion Institute of Technology’nin öğrenim ücreti ve temel harçlarından, öğrencinin programda öngörülen dönemlerde ABD’de bulunduğu süredeki zorunlu sağlık sigortası ücretinden oluşmaktadır. Öğrencinin FIT’de bulunacağı süre içinde yurt, yemek, kitap-kırtasiye ve kişisel ihtiyaçları için yapacağı harcamanın akademik dönem başına yaklaşık 10.000 ABD Doları tutacağı tahmin edilmektedir. Yukarıda belirtilen öğrenim ücretleri 2011-2012 eğitim-öğretim yılı için belirlenmiş olup, önümüzdeki yıllarda öğrenim ücretlerinde meydana gelebilecek artışlar her eğitim-öğretim yılı başından önce öğrencilere ayrıca duyurulacak ve giriş yılına bakılmaksızın tüm öğrenciler o yıl için ilan edilecek yeni öğrenim ücretlerine tabi olacaklardır.

Bk. 16. Bu programda dersler internete dayalı eğitim sistemi ile yürütülecektir. Programa alınan öğrencilerin bir kişisel bilgisayarı kullanma olanağına ve yaygın işletim sistemlerini ve büro yazılımlarını çalıştırabilme gibi  temel bilgisayar kullanma becerilerine sahip olmaları gerekmektedir. Programdaki derslerin bir bölümüne internet üzerinden katılım zorunlu olduğundan öğrencilerin öğretim süresi boyunca internete erişim olanağı bulunmalıdır. Bu programa alınan öğrencilerden her öğretim yılında Üniversite tarafından belirlenecek miktarda sınav, kitap, basılı malzeme, yazılım, CD-ROM ve internet hizmetleri ücreti alınır.

Bk. 17. Bu üniversitede eğitim ücretli olup, 2011-2012 eğitim- öğretim yılında eğitim ücreti yıllık 1200 ABD Dolarıdır. Üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi verilmektedir.Hazırlık öğrenim ücreti  600 ABD Dolarıdır. Hazırlık sınıfı, öğretim süresi sütununda gösterilen yıllara dahil değildir. Hazırlık eğitiminde Azericenin yanısıra ilgili programlara ait Azerice terimlerin eğitimi yer alır.Yurt imkanı bulunmamaktadır. Üniversite hakkında ayrıntılı bilgiye aspu10@mail.ru,vü gar1969@rambler.ru e-posta adresinden ulaşılabilir.

Bk. 18. Bu üniversitede eğitim ücretli olup, 2011-2012 eğitim- öğretim yılında eğitim ücreti yıllık 700 ABD Dolarıdır. Öğretim dili Azericedir. Hazırlık öğrenim ücreti  600 ABD Dolarıdır. Hazırlık sınıfı, öğretim süresi sütununda gösterilen yıllara dahil değildir. Yurt imkanı bulunmaktadır. Aylık ücreti 30 ABD Dolarıdır. Üniversite hakkında ayrıntılı bilgiye ndu@ndu.edu.az, ito@ndu.edu.az e-posta adresinden ulaşılabilir.

Bk. 19. KKTC üniversitelerinde öğrenim görecek olan TC uyruklu öğrenciler, 2011-2012 eğitim-öğretim yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs, kredi ve nakdi yardım imkanlarından yararlanabilecektir. KKTC’de 3 aydan fazla ikamet edecek olan TC Vatandaşlarınının ülkeye pasaportla giriş yapmaları gerekmektedir. Bu nedenle öğrencilerin KKTC’ye girmeden önce Türkiye’de pasaportlarını almaları gerekir. KKTC mevzuatına göre TC uyruklu öğrencilerin ilk kayıt işlemlerinde sağlık raporlarını ibraz etmeleri istenmektedir. TC Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü ihtisas veya üniversite hastanelerinden alınan ve tüberküloz için akciğer endoskopisi veya akciğer grafiği ile HIV tetkiklerini içerir sağlık raporları KKTC makamları tarafından kabul edilmektedir. KKTC üniversitelerinde öğrenim gören TC uyruklu öğrencilerin KKTC’deki sağlık hizmetlerinden yararlanmak üzere KKTC Sağlık Bakanlığının zorunlu sağlık sigortasını almaları gerekmektedir. 2011-2012 eğitim-öğretim yılı için zorunlu sağlık sigorta ücreti  90 TL’dir. KKTC’de geçerli özel sağlık sigortasına sahip olduğunu belgeleyenler ve/veya Türkiye Cumhuriyeti tarafından KKTC’de görevlendirilen kamu görevlilerinin çocukları bu uygulamadan muaftır

Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.