Gönderen Konu: Artık araçlar birbiri ile konuşacak!  (Okunma sayısı 1121 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Moderatör
  • Üstad
  • *****
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3
Artık araçlar birbiri ile konuşacak!
« : 27 Ağustos 2011, 11:03:14 »


Birçok marka yol güvenliğini daha iyi hale getirmek için araçların birbiriyle olan iletişimini kurmaya çalışıyor.

Mercedes'ten Volvo'ya General Motors'tan Ford'a dev üreticilerin henüz konsept aşamasında olan bu çalışmaları yaygınlık kazandığında artan şehir içi trafiğindeki görünmez kazaların minimuma düşmesi hedefleniyor. Araçtan araca iletişim için 'LTE mobil iletişim ağını' ilk kullanan marka Ford'un tanıttığı sistem araçların birbirleriyle gerçek zamanlı iletişim kurarak sürüş şartları hakkında bilgi alışverişinde bulunmasını ve tehlikeler hakkında diğer kullanıcılara bilgi vererek güvenliğin artırılmasını sağlıyor. Saniyenin onda biri içerisinde mesaj alıp gönderebilen akıllı araçlar, sürücülerin ve araç güvenlik sistemlerinin farkına varamayacağı tehlikeler konusunda önceden uyarı gönderiyor.

Ford, mevcut sistemlerle karşılaştırıldığında çok daha hızlı veri iletimi sağlayan yeni mobil iletişim ağı LTE'yi (Long Term Evolution - Uzun Vadeli Evrim) kullanarak araçtan araca iletişimi sunan öncü otomobil üreticisi oldu. Ford'un araçtan araca iletişim teknolojisi; araçların birbirine tehlike, sürüş şartları ve trafik bilgisi konularında güncel bilgi aktarımı sağlıyor.

Lokal radyo frekansları ve en son mobil telefon ağı teknolojisine dayanarak geliştirilen araçtan-araca iletişim sistemi, her otomobillin diğer araçlara mesaj gönderebilmesini sağlıyor ve onlara ileride karşılaşacakları yol durumu hakkında önceden bilgi vererek hazırlıklı olmalarına imkân tanıyor. Örneğin; önde giden S-MAX'ın sert bir fren yapması, arkadaki S-MAX'ta 10 milisaniye içerisinde görüntülenen bir acil durum sinyali üretiyor. Şerit Takip Sistemi, Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı, Trafik İşaretleri Okuma Sistemi gibi teknolojiler, sürücüye otomatik olarak yardımcı olabiliyor.


veteknoloji.com


 

Çevrimdışı kendimce

  • Üstad
  • *****
  • İleti: 505
  • Rep +6/-3
  • Allah'ın sırrı sensin, kalbine yolculuk et.
Ynt: Artık araçlar birbiri ile konuşacak!
« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2011, 12:15:49 »
insanlar konuşmasını bilmeyince
ister istemez araçlar konuşacak bu doğal...

insanların konuşması genelde ellerinde sopa ile oluyor...Bilakis trafikte
her araçta mutlaka bir tane uzun bir sopa vardır...
Bir gül kadar güzel ol ama, dikeni kadar zalim olma. Birine öyle bir söz söyle ki, ya yaşat ya da öldür, ama asla yaralı bırakma.