Gönderen Konu: Değer vermek, neye nasıl ?  (Okunma sayısı 1755 defa)

Çevrimdışı BentSahra

 • Yönetici
 • Üstad
 • *
 • İleti: 16 137
 • Rep +163/-2
 • Cinsiyet: Bayan
 • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
Değer vermek, neye nasıl ?
« : 16 Şubat 2014, 19:06:19 »
Değer vermek, neye nasıl ?

Bir insanı, bir nesneyi, bir düşünceyi hatta bir objeyi sevmek, ilk önce kendini sevmekle başlar. Kendi özelliklerinden, kendi değerlerinden, yaşam stilinden memnun olmayan hiçbir birey, asla başka bir olguya gerektiği ya da hakettiği değeri verme anlamında eksik kalır. Değer vermek karşılık beklemeden yalnızca hayatımıza değer katan unsurları, başka insanların hayatına değer katmaları için onları teşvik etmek olarak görülebilir.

Bir insanı ele alalım. Zamanın bu kadar hızlı ilerlediği dünyamızda başkaları için fedakarlık yapmak, onlara zaman ayırmak zordur. Değer vermek istediğimiz kişinin bunu gerçekten haketmesi çok önemlidir. Aksi takdirde yanlış kişilere, unsurlara hatta düşüncelere dağıtılan o anlamlı zamanlar, sevgiler,arkadaşlıklar bizi üzdüğü zaman, gerçekten değer vermemiz gereken insanlara karşı daha bencil bir durumun içerisinde bulunabiliriz. İlk deneyimler, yanlışlar, tecrübe isminin altında gayet iyi bir şekilde saklanabilseler de bizi hayat boyunca yorma konusunda üstlerine yoktur.

Peki neye,nasıl değer vermeli? Yüzümüze gülenlere mi, anımızı sevinçlere dönüştürenlere mi yoksa yarınlara ışık saçanlara mı ? Aslında bu işin tek bir yolu vardır. Bizi biz olduğumuz gibi kabul eden, hayatımız da var olmayan renkleri yüzümüze yansıtan, hatta değer vermediğimiz halde bizimle olmaktan yana mutluluk duyan kişilere yönelmemiz gerekir. Bu şekilde olduğu zaman sahip olunan hisler, hayaller, amaçlar hatta acılar bile duyulan iki üç kelimelik cümleler ile  bizi mutlu edebilir ve yarınlara daha güvenle bakmamızı sağlayabilir.

Karşılıksız adımlar atmak oldukça zordur, o yüzden ilk önce kendinize kızmamanız gereken bir hayata yönelmeli hatta insanları göründükleri gibi değil, sözlerinde ki ufak ip uçlarından yakalayarak analiz etmeniz gerekir. Bu oldukça zor bir iştir, ancak sahip olunan yaşama sevinci ancak bu şekilde doğru insanla yada hayatla buluşabilir
balbay.u.


Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..
İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Çevrimdışı saadet

 • Usta
 • ***
 • İleti: 212
 • Rep +0/-0
Ynt: Değer vermek, neye nasıl ?
« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2015, 21:01:45 »
Aşk iki kişilik bir yolculuktur,
Denge ister,
Emek ister,
Paylaşmak ister,
Yollar hep düz olmaz; virajlarda dikkat.
Yokuşlarda kuvvet,inişlerde sabır ister.
Bir de ara sıra küçük,tatlı sürprizlerle
Yenilenmek ,
Tazelenmek ister. . .Katsamda Gönlümün Sabrına Sabır,
Yarın ki Hasretin Bugünden Hazır.
Sanma ki Gönlüm Ölesiye Kederli,
Hasretin Bile Senin Kadar Değerli....
.