Gönderen Konu: Türkiye Dışarıda Terör İçeride  (Okunma sayısı 1082 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Moderatör
  • Üstad
  • *****
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3
Türkiye Dışarıda Terör İçeride
« : 22 Eylül 2011, 18:09:09 »


Türkiye; ne zaman nereden geleceği belli olmayan terör olaylarının hedefi haline gelmiş durumda.

Özellikle polis ve sivil halka yönelik eylemler dikkat çekiyor.

Ankara'nın göbeğinde patlayan bomba şehrin en işlek ve stratejik bölgesini savaş alanına çevirdi, masum insanlar hayatını kaybetti.

Terörün kırsaldan şehir merkezine yönelmesinin; toplumda kaos oluşturmak, infial meydana getirmek, halkı tedirgin etmek, güvensizlik ortamı algısına sebebiyet vermek gibi çok önemli etkilerinin yanında, daha derinlere mesaj veren başka hedefleri de var.

ÖzellikleAnkaraKızılay'daki bomba patlaması, basit bir terör olayının çok ötesinde değerlendirilmeli.

Devletin merkezi Ankara'da, adı Devlet Mahallesi olan bir yerde, devletin içindeki iyilerle kötülerin savaşında, büyük bir hesap görülmek istendi.

Ankara'daki olay devletin en kritik birimlerinden olan istihbarata yönelik bir güç gösterisi ve meydan okumaydı.

Kızılay Kumrular Sokak'ta patlayan bomba, kötülerin iyilere karşı meydan okuması, intikam alması, bedel ödetmek istemesiydi.

Dolayısıyla bombayı patlatanlar, bir yandan toplumda korku oluşturmak isterken diğer yandan da farklı noktalara mesaj verdiler.

Peki kimlere ne mesaj verilmek istendi ?

Öncelikli mesaj Ak Parti iktidarına ve Başbakan Erdoğan'a.

Bu olay terör örgütünün kullanıldığı ama kumandası derin yapıların elinde olan bir olay.

“Başbakanlığın dibine kadar girip, ortalığı havaya uçurabilecek kabiliyete sahibiz, üstelik bunu elimizi kolumuzu sallaya sallaya yapabiliriz” denilmek istendi.

Başbakan'a "biz senin istihbarat örgütünü atlatırız, bombayı böyle patlatırız" mesajı verilmek istendi.

Patlamanın yaşandığı yerin Emniyet İstihbarat Eski Daire BaşkanıRamazanAkyürek'in evinin önü olması da ayrıca anlamlı.

"Devletin içindeki, özellikle de istihbarat birimlerindekiErgenekonyapılanmasıyla uğraşılmaması" mesajı verilmek istendi.

Ayrıca MİT müsteşarı Hakan Fidan'a yönelik yıpratma kampanyasının bir başka ayağı da istihbarat zaafiyetini tartışmaya açmak.

Devletin göbeğine kadar girip bombalı aracı havaya uçurabiliyorlar. Ve bu önceden tespit edilemiyor. Amaç "bu nasıl istihbarat teşkilatı" sorusunun sorulmasını sağlamak.

Kumrular'daki patlama; MİT ile PKK arasındaki görüşmenin ses kaydının ifşa edilmesinin, bombalı saldırıya dönüştürülmüş halidir.

Bu olay; terör örgütünü kullanan Ergenekon yapılanmasının, istihbarat birimleri içinde rahat hareket edememelerinin öcünü alma operasyonudur.

Mesaj Başbakan'adır, mesaj milletedir.

Ancak; mesaj kime olursa olsun, terör masum insanları öldürüyor.

Çok doğru; bunun karşısında sonuna kadar kararlı ve dik durmalıyız. Ama bu kahpeliğin de artık sonunu getirmek zorundayız.

Son dönemde içerde ve dışarıda yaşanan olayların tamamı ustaca hazırlanmış bir senaryonun parçaları.

Şer cephesi Türkiye'nin dikkatini, çevresindeki ülkelerde yaşananlara odaklayıp içeride pimi çekiyor.

Maalesef terör örgütüne karşı başlatılan hava operasyonlarıyla örgüt bunaltılmaya başlanmışken, Türkiye'nin; enerjisini dışarıya yönlendirmesi sağlandı.

Son olarakİsrailve Rumların Akdeniz'de sondaj başlatma hareketi de, Türkiye'nin ilgisinin dış eksenli devam etmesini sağlamaya yönelik.

Bu bilinçli bir strateji.

Ve maalesef Türkiye; duyarsız kalamayacağı Ortadoğu, Arap Baharı ve Akdeniz ekseninde, gereğinden fazla vakit harcıyor. Terörü kullanan ihanet odakları da, içerde meydanı boş bulup istediği azgınlığı yapıyor.

Zaman Gazetesi yazarı Mehmet Kamış'ın; "dünyanın hiçbir ülkesindeki teröristlerin, bizdeki kadar kendilerini emniyette hissetmedikleri" yorumu acı gerçeği ortaya koyuyor.

Çevremizdeki “bahar havası” geçip gittiğinde içeride neler kaybettiğimizin ağır bilançosuyla yüz yüze gelmemek için, bir an önce Türkiye'nin teröre karşı ipleri eline alması gerekiyor.

ABDULLAH ABDULKADİROĞLU - SAMANYOLU HABER

abdulkadiroglu@samanyolu.com.trÇevrimdışı kendimce

  • Üstad
  • *****
  • İleti: 505
  • Rep +6/-3
  • Allah'ın sırrı sensin, kalbine yolculuk et.
Ynt: Türkiye Dışarıda Terör İçeride
« Yanıtla #1 : 22 Eylül 2011, 19:01:37 »
Alıntı
Zaman Gazetesi yazarı Mehmet Kamış'ın; "dünyanın hiçbir ülkesindeki teröristlerin, bizdeki kadar kendilerini emniyette hissetmedikleri" yorumu acı gerçeği ortaya koyuyor.
Tesbit güzel tşk ablam
Bir gül kadar güzel ol ama, dikeni kadar zalim olma. Birine öyle bir söz söyle ki, ya yaşat ya da öldür, ama asla yaralı bırakma.