Gönderen Konu: Tesettür moda olamaz!  (Okunma sayısı 1589 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Administrator
  • Üstad
  • *
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3
Tesettür moda olamaz!
« : 11 Ekim 2011, 08:31:24 »


Tesettüre değinelim mi biraz da? Gençler hakkını verebiliyor mu tesettürün? Hassasiyeti yeterli mi? Kıyafetten öteye geçiyor mu?

Gittikçe yozlaşıyor. Düne kadar yasaklanan tesettür, bugün özenilir oldu. Bir meziyet, bir erdem olarak öğretiliyor fakat aynı zamanda moda sektörüyle beraber o ‘takva örtüsü’ kimliğini de yitirmek üzere maalesef. Tesettür- moda- magazin dergilerinin çıkması bunun bir göstergesi. Şu an iki tane var sanıyorum. Bu tesettür moda dergilerinin çıkması bir yozlaşmanın işaretidir. Çünkü Allah-u Teala bizim iç kıyafetimizle ilgili bir düzenleme yapmazken mü’min kadınlara ‘dışarıya çıktığınızda dış örtülerinizi giyin’ der. Bu, dış örtüde bir sadeliğin, vakarın ve bir takva örtüsünün olması gerektiğini gösterir. Ama bugün dış kıyafetler, iç kıyafetlerden daha süslü/cazibeli hâle getirilmiş durumda. Bu da tesettürün, Kur’an’ın- İslam’ın istediği tesettür olmadığı izlenimini bırakıyor bizde. Ama buna nasıl karşı çıkılır, nasıl dur denilir bilemiyorum. Ancak gayretlerin, ilginin ve alakanın ilme yönlendirilmesiyle olacak. Facebook’taki görsellik telaşından bahsettik ya, işte bu tesettürümüzü etkiliyor ister istemez. Resim için, oraya koymak için şık kıyafetler, şık renkli başörtülerle orada olmak durumunda bir telaş var.


Mahremiyet kalmadı. Cihan Aktaş’ın ‘Mahremiyetin Tükenişi’ adlı kitabı çağrışım yapıyor adıyla bile. Mahremiyet tükendi. Ramazan’da eskiden insanlar oruç tutmasa bile onu saklarlardı, hürmeten. Fakat bugün Türkiye öyle bir hâle geldi ki, o artık onun bir mahremiyeti bile yok. Tutmuyorsam tutmuyorum havası var ve bu açıkça ifade ediliyor. “Allah’ın bildiğini kuldan mı saklayacağım?” deniliyor. Evet, bazen Allah’ın bildiği çok şeyi kuldan saklıyoruz. Niye? Çünkü Allah’la aramızda kaldığı zaman affedilme imkânı daha yüksektir. Ama ifşa edilmiş bir şeyin topluma yansıması sonucu oluşacak tahrifatı önlemek çok zor. Benle sınırlı kalsa, daha kolay tamir edilebilir. Hastalık sepicidir, sağlık değil biliyorsunuz.

Sadece kadınlardan bahsetmeyelim, Müslüman erkekler de artık eskisi gibi efendi giymiyorlar. Yani onlar da o eski vakarı koruyamıyorlar.  Bunun böyle olmasının tek nedeni, belki bizim Müslümanların tekstil sektörüyle yeteri kadar ilgilenmememiz. Yani vitrini bizim oluşturmamız gerekecek. Başkalarının oluşturduğu vitrinden giyinmeye çalışınca mecburen onların bize sunduğu kıyafetleri giyiyoruz.


Ferda Kürün