Gönderen Konu: Saldırı neden bugün gerçekleşti?  (Okunma sayısı 994 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Moderatör
  • Üstad
  • *****
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3
Saldırı neden bugün gerçekleşti?
« : 19 Ekim 2011, 16:41:26 »

Çok sayıda şehit verdiğimiz Çukurca ve Yüksekova'da yapılan eş zamanlı saldırısı akıllara bir olayı getirdi. Terör saldırısı çok konuşulan bir olayın yıldönümüne denk geldi.   
 
 
Dün gece saatler 01.00'i gösterdiğinde PKK'lı bir grup terörist eş zamanlı olarak Hakkari'nin Çukurca ve Yüksekova ilçelerinde hain bir saldırı gerçekleştirdi. Saldırı sonrası resmi olmayan rakamlara göre 26 askerimiz şehit olurken çok sayıda da yaralının olduğu ifade ediliyor.

Peki, bu terör saldırısının bugün gerçekleşmesi bir tesadüf mü? Aslında 19 Ekim 2009 tarihinde cereyan eden bir olay, bu saldırının bir tesadüf olmadığını akıllara getirdi.

19 EKİM 2009'DA NE OLMUŞTU?

Terör örgütü PKK'nın sözde lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla Kuzey Irak'taki Kandil ve Mahmur kamplarından 19 Ekim 2009'da 34 kişilik bir grup Habur sınır kapısından geçerek teslim olmuştu. Habur'da güvenlik güçlerine teslim olduktan sonra serbest bırakılan ve konvoy halinde Diyarbakır'a gelen 34 kişiden 17'si daha sonra İHDDiyarbakırŞube Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenlemişti. PKK'lılar, terör örgütü elebışısının cezaevindeki koşullarını protesto ederek, Öcalan'ın Kürt halkının siyasi iradesi olduğunu savunmuştu. Bunun üzerine haklarında terör örgütü propagandası suçlamasıyla açılan davanın duruşması 29 Eylül 2011 tarihinde Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Mahkeme heyeti, 17 sanığı önce 'terör örgütünün propagandasını yapmak' suçlarından 2'şer yıl hapis cezasına çarptırdı.

Daha sonra, 'sanıkların geçmişleri, sosyal ilişkileri, yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkilerini' göz önüne alarak verilen cezayı 1'er yıl 8'şer aya indirdi.

ŞAŞIRTAN TESADÜF

Terör örgütü PKK'nın bugün bu saldırıyı gerçekleştirmesi planlanmış saldırı ihtimalini gündeme getirdi. TAKVİM

Terör örgütü, her kritik dönemde pusu kuruyor

Terör örgütü PKK'nın gerçekleştirdiği Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 26 güvenlik görevlisinin şehit olduğu terörist saldırının zamanlaması da dikkat çekiyor. Terör örgütü, bu tür saldırıları her kritik dönemde gerçekleştiriyor.

Yeni anayasanın hazırlanması için oluşturulan Uzlaşma Komisyonu'nun toplandığı ilk gün terörist saldırı gerçekleşti. Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in başkanlık ettiği komisyonun açılışınaanayasa değişikliğideğil terör saldırıları damgasını vurdu. 21 Ekim 2007 tarihinde cumhurbaşkanını halkın seçmesi için yapılan referandum günü de terör örgütünün saldırısında Hakkari Yüksekova ilçesi Dağlıca baskınında 13 şehit verilmişti. Bu saldırının üzerinden tam 4 yıl geçti. Bu defa Hakkari Çukurca baskınında 26 şehit verildi.

Çukurca saldırısının zamanlamasında dikkat çeken bir unsur ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün sınır birliklerine yaptığı moral ziyaretinin arkasından gelmesi. Cumhurbaşkanı Gül, geçtiğimiz günlerde sınır karakollarını ziyaret ederek terörle mücadele konusunda yerinde bilgi almıştı.

CİHAN