Gönderen Konu: Sandalyede namaz kılmak caiz değil  (Okunma sayısı 1216 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Moderatör
  • Üstad
  • *****
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3
Sandalyede namaz kılmak caiz değil
« : 19 Kasım 2011, 10:34:10 »


Cuma hutbesinde, ‘Camilere sıralar halinde oturakların konulması, cami dokusu ve kültürüyle bağdaşmamaktadır” denildi ve ayakta durabilenlerin, mazeretleri varsa yere oturarak namaz kılması istendi. Sandalye ve taburede namaz için mazaret gösterenlerin “Dürüstçe yeniden değerlendirilmesi” istendi. “Hastalık ve sakatlık gibi herhangi bir mazereti bulunanların, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları gerekir” ifadesi kullanıldı.
İLGİNÇ SÖZLER

Tüm camilerde okunan hutbede, şöyle denildi:

“Namazı bilinen şekliyle ayakta kılamayan kimse oturarak da kılabilir. Böyle bir kişi kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak namazını kılar. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.v.), nasıl namaz kılacağını soran hasta bir sahabeye, “Namazını ayakta kıl. Eğer gücün yetmezse oturarak, buna da gücün yetmezse yan üzere kıl” buyurmuştur.

Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimse namaza ayakta başlar, rükûdan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapar.
Ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişi namaza ayakta başlar, secdeden sonra namazını oturarak tamamlar.
Ayakta durabildiği ve rükû yapabildiği halde yere oturamayan kimse namaza ayakta başlar, rükûdan sonra tabure ve benzeri bir şey üzerine oturarak secdeyi ima ile eda eder.
Ayakta durmaya gücü yetmeyen, yere de oturamayan kimse ise namazı tabure benzeri bir şey üzerine oturarak rükû ve secdeleri ima ile yerine getirir.

MEZARETLERİNİZİ DÜRÜSTÇE GÖZDEN GEÇİRİN
Dinimiz bizden, namaz kılarken hem ihlâslı ve samimi olmamızı hem de namazın şekil şartlarına riayet etmemizi istemiştir. Namaz kılan kişi, gücü yettiği halde gerekli itinayı göstermediği takdirde Rabbine karşı sorumlu olacağını bilmelidir. Bu sebeple namazını tabure ve benzeri şeyler üzerinde kılanlar ileri sürdükleri mazeretleri, bizzat kendileri dürüstçe değerlendirmelidirler. Namazı aslî şekline uygun olarak kılmaya engel teşkil etmeyen hafif bedeni rahatsızlıklar, bu konuda mazeret olarak ileri sürülmemelidir.

Bu itibarla dinî açıdan zorunlu bir sebep bulunmadıkça sandalyede namaz kılmak, meşru görülmemiştir. Özellikle üzerinde namaz kılmak amacıyla . Bu sebeple hastalık ve sakatlık gibi herhangi bir mazereti bulunanların, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları gerekir…

 

gedai

  • Ziyaretçi
Ynt: Sandalyede namaz kılmak caiz değil
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2011, 16:49:13 »
EVET O HUTBEYİ ZATİHİ DİNLEDİM KARŞI OLDUĞUM BİR YAPILANMAYI BERTARAF EDEN VAAZ VERİLDİ
KISACASI SANDALYEDE TABUERED OTURARARK NAMAZ KILMAK UYGUN OLMADIĞINI ANLATTI HOCA ZATEN DİYANETİN DİN YÜKSEK KURULUNUN FETVASI İFŞA EDİLDİ AYAKDA NAMAZ KILAMAYANLAR OTURARAK NAMAZ KILINMASI SALIK VERİLDİ