Gönderen Konu: Diyanet Vakfı’nın Hesapları İncelensin  (Okunma sayısı 1508 defa)

Çevrimdışı mrkydr

• Moderatör
  • Üstad
  • Rep +35/-3
Diyanet Vakfı’nın Hesapları İncelensin
« : 05 Şubat 2012, 10:19:27 »

Başbakan Erdoğan‘ın, ‘dindar nesil yetiştirmek istiyoruz‘ sözüyle açılan tartışma alanı genişliyor. Laiklik ilkesi, özgürlükler ve demokrasiden, ‘Çocuğun sahibi kimdir’ alt başlıklarına kadar uzanan tartışmada; Başbakan’ın bu çıkışını,sadece kendisine muhalif kesimlerin değil; destek veren yazarların da eleştirdiğini görüyoruz. CHP’nin; asıl mesleği müftülük olan İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, tartışmaya ‘diyanet, ticaret ve denetim’ penceresinden yaklaşıyor.

Eski Müftü ve Yeni CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, “Diyanet, Hac ibadetini ticarete dönüştürmekten derhal vazgeçmelidir” diyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Diyanet Vakfı’nın ‘hesabı bilinmeyen ve denetlenmeyen’ çok büyük fonları yönettiğini vurgulayan Özkes’in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den bir dileği var: ‘Sayın Cumhurbaşkanı’ndan istirham ediyorum. Devlet Denetleme Kurulu, Diyanet’in ve Diyanet Vakfı’nın harcamalarını incelesin. İncelesin ki, denetim dışı bu kadar gelir nerelere harcanıyor ortaya çıksın. Ben, kime sorduysam öğrenemiyorum. Kimse de çıkıp ‘CHP’li vekil değil mi, dini eleştiriyor’ demesin. Tek bir isteğim var: Diyanet; parası, harcaması muamma bir kuruluş olmasın. Hesapları şeffaflaşsın ve daha saygın bir kurum olsun.’

Özkes, Diyanet’in düzenlediği, seyahat, seminer, konferans harcamalarıyla Başkan’ın harcırahını defalarca sormasına karşın cevap alamadığının altını çiziyor ve soruyor: ‘Niye açıklanmıyor? Müthiş harcamaların ortaya çıkmasından mı çekiniyorlar?’

HAC BÜTÇESİ AÇIKLANSIN

‘Denetlenmeyen ya da denetlenemeyen bir Hac Bütçesi var‘ diyen Özkes, hac farızası için toplanan paraların nasıl harcandığını herkesin bilmesi gerektiğinin altını şöyle çiziyor: ‘Bugün Diyanet her hacıdan 1000 avroya yakın para alıyor. AK Parti iktidara gelmeden önce, hac ücreti dolar üzerinden alınıyordu. Hem avroya döndü. Hem de fiyat arttı. Bunun ne kadarı harcama ne kadarı Diyanet kasasına, ne kadarı THY’nın zararını karşılamak için gidiyor bilmiyoruz. Soruyoruz öğrenemiyoruz.’

HARCAMALAR ŞEFFAF HALE GELEMEZ Mİ?

Yıllarca müftülük görevinde bulunmuş Özkes’in bir sorusu daha var: ‘Diyanet Vakfı’nın bütçesini biliyor musunuz? Hiç araştırdınız mı?’ Telefonu kapatınca baktım. Ve bilinen açık kaynaklarda Diyanet Vakfı’nın bütçe rakamlarına rastlayamadım. Yanılmış olmayı dilerim. Ama buna karşılık Diyanet Vakfı’nın yardımlar, bağışlar, kira gelirleri, cami altı dükkanlar, otopark GSM operatörlerinden camilere baz istasyonu gelirleri gibi büyük gelir kalemleri olduğunu, mal ve hizmet alımları için ihaleler yaptığını biliyoruz. Soru aslında gerçekten basit. Gerektiğinde bir liranın bile hesabını soran, bir lira için bin liralık dava açmaktan kaçınmayan devletin, bu yaygın kamu hizmeti alanındaki hesapları neden şeffaf değil? Devletin üstlendiği din hizmetlerine ilişkin harcamaların; liberal ekonominin gereklerine uygun olarak, şeffaf ve hesap verebilir hale gelmesi imkansız mı?

(Çiğdem Toker, Şubat 2012)

gedai

• Ziyaretçi
Ynt: Diyanet Vakfı’nın Hesapları İncelensin
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2012, 10:47:42 »
bunda gocunacak bir şey yok insanın olduğu yerde hile var olabilir.diyanetin hesapları da incelensin askeriyenin de hesapları incelensin şeffaf olsun
müftü değil kim olursa olsun chp zihniyetine büründüyse o iflah olmaz .o zihniyeti belli bir kesimin arpalığı dır ama yavaş yavaş kurtuluyoruz.
Y.N Öztürk de o partiye girmişti ama fazla dayanamadı yine bu müftüden vicdanlı adamdı gerçekleri konuşup ayrıldı

Çevrimdışı gullerhurmetine

• Administrator
  • Kalfa
  • *
  • Rep +18/-4
  • evli 6 kız sahibi . maksat ilahi rıza .
    • AşK DediĞiN Ya Allah'tan GeLmeLi...Ya Allah İçİn OLmaLı...Ya Da Allah'a ULaşTıRMaLı; YoKSa YerLe BiR OLmaLı...
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2012, 23:40:50 »
hiç anlayamadım ben neden insanlar işi olmayan şeylere burnunu sokar .

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
« Yanıtla #3 : 06 Şubat 2012, 00:05:30 »
diyanetin hesapları da incelensin askeriyenin de hesapları incelensin şeffaf olsun

katılıyorum

Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

gedai

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 06 Şubat 2012, 00:24:36 »
hiç anlayamadım ben neden insanlar işi olmayan şeylere burnunu sokar .

insanlar ne zaman ki kendi ortak mallarının hesabını ortaklardan sorarsa
uyanmaya başlamış demektir.tabii ki hesaplar soruşturulacak ki yolsuzluk olmasın
paralar haksız yere cukkalanmasın