Gönderen Konu: Esteğfirullah Ne Demektir?  (Okunma sayısı 2392 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Administrator
  • Üstad
  • *
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3
Esteğfirullah Ne Demektir?
« : 06 Şubat 2012, 11:17:43 »


Cemaate vaaz eden bizim hocaya, cemaatten birisi sorar.

- Hoçam “estağfirullah” diyruk, haçan pu ne temektur?

- Diyim oni sağa

demiş hoca ve açıklamaya başlamış.

Pak şimdi tek tek açuklayacağum sağa oni.

“Es” yani “ey rüzkar Es” temektur.

“Es-Tağ” yani “ey rüzkar Tağ’tan Es” temektur.

"Es-Tağ-Firul” yani “ey rüzkar Tağ’tan Firul Firul Es” temektur.

Es-Tağ-Firul- Allah” yani “ey rüzkar, Allah’ın emri ilan Tağ’dan Firul Firul Es” temek olur.

- Şimdi anlatun mi oni?
- Allah razi olsun hoçam anlatum tabi.

Bilmesek de bazı şeyleri, pratik zekâmız ile çözeriz birçok olayı. Bizim köylerde çok vardır böyle hocalar. “Parmaksız Kazım Hoca” derdi rahmetli annem, Bütün köy ona danışır ve o ne derse doğrudur. Her şeyi bilirler, hem “sen bacak kadar boyunla Kazım Hoca’dan daha iyi mi bileceksin?” dediklerinde çileden çıkardım küçükken. Ama öyle geçti bizim çocukluğumuz. Şehre geldiğimizde o hocaların tahakkümü bir müddet daha sürdü. Bizim üzerimizde olmasa da anne ve babalarımızın üzerinde devam etti. Ama rahmetli annem son 15 yılda anladı olayı, “Kazım Hocaların bir şey bilmeyen kara cahil olduklarını” Çünkü annem çocuklarını yetiştirmişti. Kendisi okumamış olsa bile onların okuması için her şeyi yapmıştı. Hem Kur’an okumamızı sağlamış hem de üniversiteye gitmemizi. Beş kardeşin 5’i de okudu. İkisi üniversite, ikisi lise biri de ortaokul. Kızları liseyi bitirdi. Erkeklerin en büyüğü şu an Yard. Doç. Dr. Makine Yüksek Mühendisi. Ama hepsi de Ahlaklı, dürüst ve bir o kadarda cesurdur. Biz bunu Annemize borçluyuz. Çünkü o çok cesurdu. Allah ona rahmet etsin.

Biz, Kazım hocaların ve şehirdeki diğer hocaların tasallutuna hiç girmedik ailece. Hem okuduğumuz Kuran’ı anlamaya ve öğrenmeye çalıştık hem de beşeri ilimleri. Annem rahmetli çevresine derdi ki; “Bizim çocuğa bir sorayım o kitaptan bakar söyler doğrusunu.” Anne Allah senden merhametini esirgemesin. Seni ümmi olan Resulüne bir ümmi olarak komşu kılsın.

Evet, biraz duygulandım ve geçmişe döndüm ama bunlar hakikat.

Binalara sığmayan Osmanlı kütüphanelerinden sonra nasıl oldu da Kazım Hocalar yetişti? Bunlar yerden mi bittiler? Yoksa bu da bir oyunun parçası mıydı? Ben öyle düşünüyorum. Eğer, onlar olmaz ise nasıl hurafeler ile kandırılacaktı bu kadar millet? Onlar hurafeleri din kabul edecekti ki, daha sonra “işte din dediğiniz bu uydurma şeylerdir” denilerek hakaretler edilebilsin. Neyse konumuza dönelim.

Bilmeden o kadar çok konuşuyoruz ki, konuşmaktan dinleyip öğrenmeye fırsatımız olmuyor. İşte bunlardan bir tanesi de yukarıda açıklaması yapılamayan Estağfurullah kelimesidir. Dilim ve bilgimin döndüğünce izah etmeye gayret edeceğim.

TDK’de, “Teşekkür edilen veya övülen bir kimsenin söylediği bir incelik ve alçak gönüllülük sözü” olarak açıklanmıştır. Bu bizim günlük dilde kullandığımız bir manadır. Biz elbette bu kadarına bağlı kalamyacağız.

Belki aşağıda ilk yapacağım açıklamaları anlamayabilirsiniz ama işin tekniğini öğrenmek isteyenler için önemlidir.

Elbette Latin harflerini kullanarak izah etmeye çalışacağım.

Kelimenin kökü Ga-Fe-Ra’dır. “Bir şeyi örttü, ıslah etti, gizledi” manasına gelir. Biz ise bunu terim olarak “Allah’ın affetmesi, bağışlaması” anlamında kullanırız. Çünkü affetmek demek, yapılan hatayı örtmek manasına gelir. O halde fiilin kökü sülesi mücerred (kökü üç harfli kelimeler) olarak “Ga-Fe-Ra” dır.

Peki, nasıl oldu da bu “Estegfir” oldu? Kolay. Arapça sarf (kelime bilgisi) okuyan hemen herkes bunu anlar.

Bu kelimenin başına ELİF-SİN-TE harfleri getirilerek İSTİFAL babına nakledilmiştir. Yani sülasi mezid olmuştur. O halde nasıl olur?

GA - FE - RA
İ - S - TE - G - FE - RA

Ancak bu mazi (yani geçmiş hal)’dir. Bunu muzari (yani gelecek hal)’ye ve aynı zamanda nefsi mütekellim vahde (yani birinci tekil şahıs)’ye çevirmek lazım.

Önce Muzari (gelecek zaman) yapalım.

YE - S - TE - G - Fİ - RU

Şimdi, birinci tekil şahıs (nefsi mütekellim vahde) yapalım

E - S - TE - G - F - İ - RU

Evet, belki kızdınız ama tamam bu kadardı. Her ne kadar açıklamalar biraz anlaşılmaz ise de bazı şeyleri en azından görebiliyoruz. Mesela şu soruya cevap verebiliriz.

Soru:
Bu kelime Estağfurullah mı yoksa Estağfirullah mı?

Cevap:
Aslında ikisi de değil. Çünkü yukarıdaki açıklamadan da görülüyor ki Arapçada kelime asla “Estağfuru” şeklinde gelmez. Kurallara aykırıdır. “U” değil “I” veya “İ” olacaktır.

Ancak unutmamak gerekir ki kelimeyi “İstifal” babına naklederken baş tarafa gelen ilk üç harften 3.sü olan “TE” ince harftir. Dolayısı ile “TA” olarak yazılmış olan harf/hece “TE” olacak.

Sonuç olarak kelimenin okunuşu “ESTEGFİRU” olacaktır. Türkçede (Gayn harfinin karşılığı olmadığı için ben bunu “G” ile gösterdim.) Yanlışım varsa daha iyi Arapça bilen arkadaşlar hatamızı düzeltsinler lütfen. (Te mi yoksa Ta mı olacak konusu su götürür.)

Soru:
Peki, bu hali ile kelime ne manaya geliyor?

Cevap:
Kelime GaFeRa’dan esteGFİRU’ya dönüştü. “İstifal babı, Talep etme, isteme anlamına dönüştürür kelimeleri” O halde, hem birinci tekil şahıs hem de talep etme olunca manası şöyle oldu.

“Hata ve kusurlarımı bağışlamasını dilerim”

Kelimeye bir de “istenen” lazım. O zaman kelime, Estegfirullah olacaktır ki, manası da “Allah Teâlâ’dan hata ve kusurlarımı bağışlamasını dilerim” olacaktır.

Bu defa TDK’ye kızmıyorum elbette. Çünkü kelimeyi dil dönüşümüne uğratmış. Açıklamasında ise yine asli mana ile ilgili olmayan bir açıklama getirmiş. Ancak biz bu kelimeyi cidden bu şekilde kullanıyoruz. Bunun nedeni ise aslen dinine bağlı (!) bir toplum olmamızda yatıyor ve yapılan hataların karşılığında sürekli olarak “istigfar” (bağışlanma diliyoruz) ediyoruz.

Ben buradaki hatayı şunda buluyorum. Madem bu kelimenin başına “Arapçadır” diye ibare koyuyoruz. En azından Arapçada ne maya gelir bunu da yazsak yerinde olacaktır. Bu kitaplarda yapılmıyorsa bile, internet ortamında yapılabilir ve DEV BİR KAYNAK olur. Hem de itibar görür. Sadece Arapça Farsça için demiyorum bütün diller için aynı öneriyi getiriyorum. İşleri ne, yatacaklarına çalışsınlar. Tevbe Estegfirullah.

M.Temel KORKMAZ'ın Günlüğünden

gedai

  • Ziyaretçi
Ynt: Esteğfirullah Ne Demektir?
« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2012, 14:49:08 »
merakiyi çok iyi anlattın