Web Tasarım > PHOTOSHOP

Photoshop Dersleri Resimli Anlatım

(1/5) > >>

BentSahra:
ADOBE PHOTOSHOP CS3
·         Fotoğraflar üzerinde düzeltme, kesme, boyutlandırma, kırpma, montaj, renklendirme gibi işlemler yapmayı

·         Reklâmlar, hareketli çalışmalar, ara yüzler oluşturmayı

·         Web siteleri için bannerlar, buttonlar, reklamlar yapmayı sağlayan bir programdır.

v     Pixel tabanlı bir programdır.  Bu yüzden fotoğraflar gerçek boyutlarından daha fazla büyütülmemelidir. Aksi halde bozulmalar meydana gelir.

Photoshop Arayüzünü Tanıma

1-)Başlık Çubuğu:  Program ekranının en üstündeki penceredir. Başlık çubuğunun sağ üst köşesinde simge durumuna küçült, ekranı kapla, kapat düğmeleri bulunur. Sağ üst köşede ise açık olan dosya ismi dosyanın yüzde olarak ekranı kaplayıp kaplamadığı ve renk modu bulunur.

2-)Menü Çubuğu: Menü çubuğunda Program özelliklerine ulaşmaya yarayan seçenekler bulunur.

3-)Options Bar: Tools bar’dan her hangi bir araçla çalışırken bu araca ait özellikler ve özellikleri ayarlamaya yarayan seçenekler bulunur.

4-)Tools Bar: Photoshop’ta çalışırken kullanılan araçların bulunduğu çubuktur.

5-)Çalışma Alanı: Photoshop’ta üzerinde çalışılan resim vb. Çalışmanın görüntülendiği alandır.

6-)Yerleşim Paneli: Çalışılan materyalin hangi kısmım üzerinde çalışıldığını ve resmin % kaç oranında zoomla görüntülendiğini gösteren paneldir.

7-)Layer Paneli: Photoshop’da çalışırken hangi layerda çalıştığımızı ve çalışmamızdaki layerları görmemizi  sağlayan paneldir.

Ø      Photoshop’ta yeni bir resim açmak;

File=>Open komutu verilerek çalışılmak istenilen resmi bulunduğu konumdan seçip açıp çalışabiliriz.

Photoshop'u kullanmak için öncelikle yanda resmini gördüğünüz "Araç Kutusu" nu iyice öğrenmeliyiz
Şimdi "Araç Kutusu" üzerindeki ikonları sırası ile tanıyalım

"Rectangular Marquee Tool", Kare, dikdörtgen çizmek için seçili alan yaratır Klavye kısa yolu gördüğünüz gibi "M" tuşudur Kare çizmek istersek, kare şeklini seçip, klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak imajımız üzerinde mause muzu sürüklemeliyiz Aksi halde dikdörtgen alan seçer Elliptical Marquee Tool, Şayet Daire çizmek istersek, daire şeklini seçip yine klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak imajımız üzerinde mause muzu sürüklemeliyiz Aksi halde elips alan seçerDiğerleri, tek pixel olarak yatay (Single Row Marquee Tool) veya dikey (Single Column Marquee Tool) alan seçmeye yarar

ases:
Sahra bacım; "Araç Kutusu" nu nasıl temin edeceğiz,birde ; Photoshop programı
şartmı? öyle sanıyorum ki bunu ilk önce ben öğrenmeliyim, çünkü yaş 60 . oldu,
biraz zor olacak ama ben bunu başaracağıma eminim  sahra bacım sizden ricam,
biraz daha detaylı anlatırsanız benim gibi 60, lıklar zor anlarda  o bakımdan.

:blank: :blank: :blank: :blank: :blank: :blank: :blank: :blank: :blank: :blank: :blank:

:s :İ :s :İ :s :İ :s :İ :s :İ

gedai:

--- Alıntı yapılan: BentSahra - 11 Şubat 2012, 19:37:24 ---

Photoshop'u kullanmak için öncelikle yanda resmini gördüğünüz "Araç Kutusu" nu iyice öğrenmeliyiz
Şimdi "Araç Kutusu" üzerindeki ikonları sırası ile tanıyalım

"Rectangular Marquee Tool", Kare, dikdörtgen çizmek için seçili alan yaratır Klavye kısa yolu gördüğünüz gibi "M" tuşudur Kare çizmek istersek, kare şeklini seçip, klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak imajımız üzerinde mause muzu sürüklemeliyiz Aksi halde dikdörtgen alan seçer Elliptical Marquee Tool, Şayet Daire çizmek istersek, daire şeklini seçip yine klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak imajımız üzerinde mause muzu sürüklemeliyiz Aksi halde elips alan seçerDiğerleri, tek pixel olarak yatay (Single Row Marquee Tool) veya dikey (Single Column Marquee Tool) alan seçmeye yarar

--- Alıntı sonu ---

BentSahra:
LATİF ABİ AKIL YAŞTA DEĞİL BASTADIR BİZ BU YASTAN SONRA ÜNİVERSİTE OKUYORSAK SENDE HAYLİ HAYLİ YAPARSIN  :)

BEN DİKKAT EDECEĞİM YAZARKEN SEN MERAK ETME

PHOTOSHOPU İNDİRMEN LAZIM İNNDİR SİTESİNDEN BİR AYLIK DENEME LER OLUYOR

İÇ,NDE ARAC KUTUSU VAR ONUN

gedai:

--- Alıntı yapılan: BentSahra - 12 Şubat 2012, 02:14:51 ---LATİF ABİ AKIL YAŞTA DEĞİL BASTADIR BİZ BU YASTAN SONRA ÜNİVERSİTE OKUYORSAK SENDE HAYLİ HAYLİ YAPARSIN  :)

BEN DİKKAT EDECEĞİM YAZARKEN SEN MERAK ETME

PHOTOSHOPU İNDİRMEN LAZIM İNNDİR SİTESİNDEN BİR AYLIK DENEME LER OLUYOR

İÇ,NDE ARAC KUTUSU VAR ONUN

--- Alıntı sonu ---

şift tuşu nedir???????????????nerdedir

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git