Gönderen Konu: Tek maddelik yasa teklifi  (Okunma sayısı 910 defa)

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Tek maddelik yasa teklifi
« : 12 Şubat 2012, 11:08:10 »
Dün akşam saatlerinde Meclis'e sunulan tek maddelik kanun teklifi 'acil' olarak Meclis gündemine alındı. Teklif, önümüzdeki hafta salı günü Meclis Adalet Komisyonu'nda saat 14.30'da görüşülecek. Teklifin çarşamba da Meclis Genel Kurulu'nda ele alınarak yasalaştırılması bekleniyor.

AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel'in imzasını taşıyan kanun teklifi, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Kanunun 26. maddesinde yapılması öngörülen değişiklikle 'MİT mensuplarının veya başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenlerin; görevini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı' haklarında soruşturma yapılması tamamen başbakanın iznine bağlanıyor. Teklife göre MİT mensupları veya başbakanın özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirdiği kişilerin soruşturmasında Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250. maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri takdirde de başbakanın izni gerekecek. Mevcut MİT Kanunu'nun 26. maddesinde de 'MİT mensuplarının görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan ötürü haklarında cezai takibat yapılması başbakanın iznine bağlı.' Ancak yeni kanun teklifi bu maddeyi genişleterek 'başbakanın özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirdiği' kişileri de bu kapsama alırken, hem MİT mensuplarını hem de özel görevlendirilen kişileri özel yetkili savcıların ve ağır ceza mahkemelerinin kapsamı dışına alıyor.

Teklifteki 'Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenler' ifadesinin yasaya Başbakanlık müsteşar yardımcısı iken başbakanın görevlendirmesi sonucu Oslo'da PKK'lılarla görüşme yaptığı iddia edilen MİT Müsteşarı Hakan Fidan için yasaya konulduğu belirtildi.

 

MİT Kanunu'nun 26. maddesinin mevcut hali:

 

MİT mensuplarının görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan ötürü haklarında cezai takibat yapılması başbakanın iznine bağlıdır.

Maddenin teklifteki yeni hali:

MİT mensuplarının veya başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenlerin; görevini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı ya da 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250'nci maddesinin birinci fırkasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla, haklarında soruşturma yapılması başbakanın iznine bağlıdır.

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Tek maddelik yasa teklifi
« Yanıtla #1 : 12 Şubat 2012, 11:10:44 »


MİT görevlilerini ifadeye çağıran Savcı Sarıkaya, dosyadan alındı

  Terör örgütü KCK soruşturması kapsamında MİT yöneticilerini ifadeye çağıran ve haklarında yakalama kararı çıkaran Savcı Sadrettin Sarıkaya'ya, dün dosyadan el çektirildi. Başsavcılık, Sarıkaya'nın yerine iki yeni savcı atadı. Kararı, başka bir soruşturma için geldiği adliyede öğrenen Sarıkaya, sürpriz gelişmeyi "Biz görevimizi yaptık. Karar, başsavcının takdiridir." sözleriyle değerlendirdi.Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan ve eski Müsteşar Emre Taner ile birlikte aralarında Afet Güneş'in de bulunduğu 5 MİT yöneticisini ifadeye çağıran özel yetkili Savcı Sadrettin Sarıkaya'ya, terör örgütü KCK ile ilgili soruşturma dosyasından el çektirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Sarıkaya'nın yerine özel yetkili savcılar Adem Özcan ve İsmail Işık'ı görevlendirdi. KCK operasyonları kapsamında yürütülen soruşturma dosyasına daha önce Sarıkaya ile bakan Savcı Bilal Bayraktar'ın görevinde ise bir değişiklik olmadı. Başsavcı Vekili Fikret Seçen, önceki gün savcılar Sadrettin Sarıkaya, İsmail Işık ve Adem Özcan ile bir toplantı yapmıştı. Sarıkaya dünkü kararı, başka bir soruşturma kapsamında bazı şüphelilerin ifadesini almak için geldiği İstanbul Adliyesi'nde öğrendi. Konuyu medyadan duyduğunu belirtirken, 'Biz görevimizi yaptık. Başsavcılığın takdiridir.' dedi. Savcının görevden alındığı saatlerde İstanbul Emniyeti'nde de önemli bir gelişme yaşandı. KCK, Ergenekon, Balyoz gibi kritik soruşturmaları yürüten üç emniyet müdürü Ankara'ya tayin edildi.


Soruşturmadan el çektirildiğini öğrendiği sırada Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde bulunan Savcı Sadrettin Sarıkaya, başka bir soruşturma kapsamında ifade alıyordu. Sarıkaya, dosyadan alınması ile ilgili basın mensuplarının sorularını, "Başsavcının takdiridir. Yapacak bir şey yok. Görevimizi yaptık." diyerek cevapladı. Bu kararın ne zaman alındığı da sorulan Sarıkaya, "Bugün alınmış bir karar." karşılığını verdi. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya'nın soruşturmadan alınmasına ilişkin, "HSYK'da soruşturmayı yürüten savcılara ilişkin herhangi bir işlem yok. Cuma akşamına kadar herhangi bir şikâyet dilekçesi de gelmedi. Savcıların soruşturmadan alınma işlemi tamamen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tasarrufudur." dedi.

KCK soruşturmasını yürüten savcılardan Özel Yetkili Savcı Sadrettin Sarıkaya, KCK soruşturması kapsamında ikisi emekli 5 MİT görevlisini 7 Şubat 2012'de ifade vermek üzere Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne çağırmıştı. Geçtiğimiz günlerde adliyeye gelmesi beklenen MİT'çiler çağrıya mazeretsiz olarak uymadı. MİT Adli Müşavirliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na 'görev ve yetkisizlik' itirazında bulundu. Ancak Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı itirazı kabul etmeyerek, eski Müsteşar Emre Taner, Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş, Yaşar Yıldırım ve Hüseyin Kuzuoğlu'nun da aralarında olduğu 4 MİT mensubu hakkında mahkeme kararıyla yakalama kararı çıkarmıştı. Mevcut MİT Müsteşarı Hakan Fidan için talimatla ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na talimat yazılmasına karar vermişti. Başsavcı Vekili Fikret Seçen'in, Sarıkaya'nın yerine görevlendirdiği savcılardan Adem Özcan daha önce Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden KCK davası ve faili meçhuller ve Hizbullah dosyalarına bakmıştı. Özcan, İstanbul Adliyesi'nde duruşma savcısı olarak görev yapıyordu. Diğer savcı İsmail Işık ise geçtiğimiz yıl savcı olarak görev yaptığı Şişli Adliyesi'nden Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne atanmıştı.


YAKUP ÇETİNÇevrimdışı ases

 • Sadık Üye
 • *******
 • İleti: 1 029
 • Rep +4/-1
 • Cinsiyet: Bay
 • Sigara içen birini öpmek ; kül tablasını yalamaya
  • latif ertas.blogcu.com
Ynt: Tek maddelik yasa teklifi
« Yanıtla #2 : 12 Şubat 2012, 11:50:20 »


Bu konuda Yorum'da yapmayacağım, konuşmayacağım'da

   { Susma Hakkımı Kullanıyorum } :X


Meraklı kardeşim, paylaşım için  :İ ellerine sağlık.

 :blank: :blank: :blank: :blank: :blank: :blank: :blank: :blank: :blank: :blank: 

TÜRK DİLİNİN BAŞKENTİNDEN SELAMLAR

[ KARAMANIN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU ]