ݝslamiyet > Hac ve Umre

Bir Tutam Ümre...

(1/13) > >>

BentSahra:
Allah'im Hakkimda Hayirli Olani Gönlüme Yar Eyle...
Gönlümde Olani Hakkimda Hayirli Eyle.

Yukarıdaki resimde kırmızı nokta ile belirttiğimiz köşe Ruknü Yemani köşesidir. Bir önceki sayfamızda da belirttiğimiz üzere bu köşe üzerine Hacerül Esved taşından kırılan parçalar yerleştirilmiştir. Yeşil nokta ile belirttiğimiz köşe ise Tavafımıza niyet edip başladığımız Hacer-ül Esved taşının bulunduğu köşedir. Yani şavtımızın son bölümünü iki Hacerül Esved taşı arasında yapacağız diyebiliriz.
Kabe-i Muazzama'yı tavaf etmek ve Hacı olmak niyetiyle giden bütün hacılar,niyet edip tavafa başlamadan önce:

“Bismillâhi Allâhu Ekber” diyerek HACERUL- ESVED’İ selâmlar.

Bu selamdan sonra şu dua okunur :

-Allahumme îmânen bike,

-Ve tasdîkan bikitâbike,

-Ve vefâen biahdiki

-Vettibâen Lisünneti Nebiyyike sallellahu aleyhi vesellem”

Burada söylenen bu 4 kelime, son derece önemlidir.

Bu kelimelerde sâdık ve samimi olan bir HACI, artık memleketine, hakikaten annesinden yeni doğmuş gibi ter-temiz olarak avdet eder.

ANLAMI:

-Allâhım, Sana iman ettiğim için bu tavâfı yapıyorum.

-Senin yüce kitâbını (kur’anı kerimi) tasdik ederek tavâf etmekteyim,

-(Ruh âleminde verdiğin) ahdine vefâ göstermek için tavâf yapıyorum,

-Senin sevgili peygamberinin sünnetine tâbi olmak için bu tavâfı yapıyorum, Allahım”

Bu şuurda olmayan ve tavâfta yaptığı duâdaki bu 4 kelimenin ruhuna sâhip olmayan kişinin haccı, bir seyahatten farklı olmaz.

BentSahra:

Hasret:

--- Alıntı yapılan: BentSahra - 19 Şubat 2012, 21:27:40 ---
--- Alıntı sonu ---

gedai:
:İ :Ş :T :))) :X

BentSahra:

"Sevgilim, belki vefa ve merhametin coşar da, kapıyı açarsın; 'Orada, ne bekliyorsun kalk, içeri gir!' diye seslenirsin ümidiyle ben senin kapında oturmuş bekliyorum."

Hazreti Mevlâna Celaleddin Rûmi (k.s)

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git