MÜbarek Günler ve Geceler > Üç Aylar

Şaban ayı

(1/2) > >>

BentSahra:
Şaban ayının manasını manevi dünyamıza sirayet ettirmek için beş harfinde içerdiği anlamları öğrenelim:

Şın:Şerefli
Ayın:Ulvi
Be:Beraet
Be harfi ortasında olup,bu ayın ortası yani 15. gecesi Beraet gecesidir.
Elif:ihsanı-ı ilahi
Nun:Nuru ilahiye nailiyet

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Receb; Allâhü Teâlâ’nın ayı, Şa’bân; benim ayım, Ramazan; ümmetimin ayıdır. Şa’bân günahlara keffâret (mağfiretine sebep) olan aydır, Ramazan ise günahları temizleyen aydır.”

Ümmü Seleme (r.anhâ) vâlidemiz: “Resûlullah (s.a.v.), Ramazan ayından sonra hiçbir ayda Şa’bân ayındaki kadar oruç tutmamıştır.” buyurdular.

Şaban aynın 27.gecesi akşam ile yatsı arasında iki rekat teşekkür namazı kılınır.Zammı süre olarak  ne istenirse o okunur.Namaza şöyle niyet edilir:
"Ya Rabbi,beni Zişan Efendimizin ayının sonuna yaklaştırdın.Resulullah Efendimizi ve mübarek aynı bana hem şefaatçi ve hem de şahid eyle"
Namazdan Sonra:
70 istiğfar: Estağfirullahe'l azıym ve etübü ileyk
100 salevat-ı şerife:Allahümme salli alâ ruhi muhammedin fil ervah ve salli ala cesedi Muhammedin fil ecsad ve salli ala kabri Muhammedin fil kubûr"
Namazdan sonra : Ya Rabbi senin huzur-ı sırr-ı ehadiyyetine iltica ediyorum."denir...

İdrak edebilenlerden olabilmek duası ile...

bendedil gülperi:

--- Alıntı yapılan: BentSahra - 28 Haziran 2012, 23:45:53 ---Şaban ayının manasını manevi dünyamıza sirayet ettirmek için beş harfinde içerdiği anlamları öğrenelim:

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Receb; Allâhü Teâlâ’nın ayı, Şa’bân; benim ayım, Ramazan; ümmetimin ayıdır. Şa’bân günahlara keffâret (mağfiretine sebep) olan aydır, Ramazan ise günahları temizleyen aydır.”

Ümmü Seleme (r.anhâ) vâlidemiz: “Resûlullah (s.a.v.), Ramazan ayından sonra hiçbir ayda Şa’bân ayındaki kadar oruç tutmamıştır.” buyurdular.

Şaban aynın 27.gecesi akşam ile yatsı arasında iki rekat teşekkür namazı kılınır.Zammı süre olarak  ne istenirse o okunur.Namaza şöyle niyet edilir:
"Ya Rabbi,beni Zişan Efendimizin ayının sonuna yaklaştırdın.Resulullah Efendimizi ve mübarek aynı bana hem şefaatçi ve hem de şahid eyle"
Namazdan Sonra:
100 salevat-ı şerife:Allahümme salli alâ ruhi muhammedin fil ervah ve salli ala cesedi Muhammedin fil ecsad ve salli ala kabri Muhammedin fil kubûr"
Namazdan sonra : Ya Rabbi senin huzur-ı sırr-ı ehadiyyetine iltica ediyorum."denir...

--- Alıntı sonu ---
:İ :s

BentSahra:

--- Alıntı yapılan: BentSahra - 28 Haziran 2012, 23:45:53 ---Şaban ayının manasını manevi dünyamıza sirayet ettirmek için beş harfinde içerdiği anlamları öğrenelim:

Namazdan Sonra:

--- Alıntı sonu ---

BentSahra:
Şa'ban ayı öyle bir aydır ki hayırlar fetholunur, bereketler nazil olur. Hatalar terkolunur. Seyyiat setrolunur. Ramazanı Şerif gelmezden önce tevbe ve istiğfarla Ramazanı Şerifi istikbal için hazırlıklı bir vaziyette bulunarak ona göre ibadet ve taatımızı artırmaya sa'y ü gayret etmekliğimiz lazımdır.

BentSahra:
 Mübarek üç ayların ikincisidir.
“Allâhümme bârik lenâ fî Şaban ve belliğnâ Ramazan”
duasını her gün en az bir defa okumalı.
* Rasûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz:
” Şaban benim ayım, Receb Allah Teâlâ’nın ayı, Ramazan ümmetimin ayıdır.” buyurmuştur.
* Rasûl-i Zîşân -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz, Ramazan’dan sonra en fazla bu ayda oruç tutarlardı.
* Ashâb-ı Kiram, Şaban hilâlini görünce, kendilerini Kur’ân okumaya verirlerdi. Bu ayda manasını düşünerek, bol bol Kur’ân-ı Kerîm okumalıyız.
* Bu ayda yapılacak her hayırlı işin sevabı kat kat verilir.
* Geçmiş günahlarımıza tevbe etmeliyiz.
* Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e salât ü selâmı çoğaltmalıyız.
* Bu ayda bir yıl içinde ölecek olanların isimleri, diriler defterinden, ölüler defterine geçirilir.
* Bu ayın ortasında Beraat gecesi vardır. Gündüzünde oruçlu bulunmalı, gecesini ibâdetle ve uyanık olarak geçirmeli. Bu gecede yüz rekat namaz kılınması tavsiye edilmektedir.
* Bu ayda hayır kapıları açılır, günahlar silinir.
* Son Pazartesi günü oruçlu geçirilirse günahların bağışlanacağı hadîs-i şerîfte müjdelenmiştir.
* Müslümanların mallarının zekatlarını fakirlere, Rama-zan’da tutacakları oruca kuvvet ve destek olması bakımından, bu ayda vermeleri hayırlı ve güzel olur.
* Kısacası bu aylar, değerlendirilmesi gereken kıymetli zamanlardır.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git