Gönderen Konu: Sizin yaşamak istediğiniz bayramlar da böyle mi?  (Okunma sayısı 1569 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Administrator
  • Üstad
  • *
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3

Bayram anlayışımızı düzenleyen geçmiş örneklerden bazılarını hatırlamakta fayda görüyorum bu bayramda da. Zira bu örneklerle bayram anlayış ve ahlakımızı daha net şekilde tespit ve teyit etme imkânı buluyoruz..Hatırlanacağı üzere bir maneviyat büyüğü, cami avlusunda cemaate tek tek elini uzatıp:

-Bayramım mübarek olsun! diyerek bayram tebriği yaparken kendisine:

-Efendi demişler bayrama daha var, bekle de, bayram gelince bayramlaş!

-Hayır, demiş büyük zat, benim bayramım bugün. Çünkü demiş, bugün ben günah işlemedim. Günaha maruz kalmadığım gün benim bayram günümdür!.

İşte size gerçek manada bayram anlayışından bir örnek!.

Demek asıl bayram, günah işlemeden tamamladığımız günün bayramı..

  Bayram günü de günah işlenir mi demeyiniz. Asıl günahlar maalesef bayram günlerinde işlenir.

Hatta öyle günahlar vardır ki sadece bayram günlerinde yaşanır. Onlara “bayram günahları” adı verilir..

- Mesela, bayramda çoluk çocuğu sevindirmez, akraba ve komşuları ziyaret edip bayramlaşmaz, kırgın, dargın olduklarımızla barışmaz, sahip olduğumuz kurban gibi imkândan ihtiyaç sahibi komşularınıza ulaştırmazsanız.. başka günah aramaya hiç gerek yoktur, bu ihmal ve ilgisizlikler yeter de artar bile bayram günahı olarak bizlere..

Halbuki bayramı ortak şekilde yaşayacaktık. Bilhassa yakınlarımızla, akraba ve dostlarımızla yeniden bir daha kucaklaşacak, gönül alacak, kalp kazanacaktık bayram günü vesilesiyle..

   Hatta komşumuza göndermediğimiz kurban eti bizim de boğazımızdan geçmeyecekti...

Önce onların hisselerini acilen gönderecek, sonra kendimize sıra geldiğini düşünecektik..

  Demek ki biz kurbanı, nefsimize et ziyafeti çekmek için kesmişiz. Kendin pişir, kendin ye durumuna düşmüşüz bayram günü. Böyle olmayacaktı. İlk işimiz gecikmeden kurban eti dağıtmak olacaktı.

    Bazıları: Öylesine bir kurban eti dağıttık ki bize bir buttan başkası kalmadı, diyorlar!

Ben hemen tebrik ediyorum böyle örnek olanları. Çünkü Allah Resulü Efendimiz de öyle yapıyordu. Ona da bir buttan başkası kalmıyordu kurban etinden.

   Hatırlayacaksınız Efendimiz’in bir bayram sabahı Aişe validemize sorduğu şu sorusunu:

-Kurban etini dağıttınız mı?

- Hem de öylesine dağıttık ki, bize bir buttan başka hiçbir şey kalmadı!

-Desene ey Aişe, bir buttan başka hepsi de bize kaldı! diyordu. Neden öyleydi?

Çünkü bizimle gidecek olan sadece dağıttıklarımızdır. Ne kadarını konu komşuya dağıtmışsak o kadarı aslında bize kalmış,  mahşerde amel defterimizde yanımızda olacaktır dağıttıklarımız. Bundan dolayı geçmiş büyüklerimiz:

-Ne verirsen elinle, o gider seninle!. demişler..

Zaten bayramda baş görevimiz ziyaretleşmek, yarım elma gönül alma kabilinden de olsa imkân nispetinde hediyelerle sevgi saygımızı yeniden tazelemektir.

-“Hediyeleşin ki karşılıklı muhabbetiniz tazelensin, sevgi, saygınız artsın” buyuran Efendimiz’in sünnetini yerine getirmektir.

Hediyenin imkâna uygun olmasını tavsiye eden Efendimiz,

-Hediye, gücüne göre ayarlanmalıdır. “Şayet imkân müsait değilse güler yüzü, tatlı dili, yapacak duası da mı yoktur ziyarete giden kimsenin?” buyurmuş, yapılan duanın da değerli hediye yerine geçeceğine işarette bulunmuştur.

Bundan dolayı sahabeden Muavviz’in kızı Rabia, mütevazı bir hediye hatırasını şemailde şöyle anlatır:

-Resulullah (sas) Hazretleri’ne bir tabak taze hurma ile salatalık götürmüştüm. Gücümüz ancak buna yetiyordu. Ben hediyemi takdim ettiğim sırada Bahreyn’den gönderilmiş bir hediye bohçası da ortalıkta duruyordu. Elini uzatıp bohçadaki kadın ziynetlerinden bir avuç alarak bana uzattı. Küçük hediyeme hem de benim hoşuma gidecek daha büyüğüyle mukabelede bulundu. Onun âdeti öyleydi. Hediyeleri kabul eder, ancak daha fazlasıyla mukabelede bulunurdu. Bayramlarda ise bu hediyeleşme sünneti daha çok dikkati çekerdi. Bayramlar sanki bizim hediyeleşme ve sevgi saygımızı tazeleme günlerimiz olurdu..

Evet, bizim de sevgi saygımızı tazeleyeceğimiz bayramlar dileğimizle..

Ahmed Şahin