Gönderen Konu: Hz. Muhammed'in mezarına buldozer!  (Okunma sayısı 2615 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Administrator
  • Üstad
  • *
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3
Hz. Muhammed'in mezarına buldozer!
« : 01 Kasım 2012, 08:52:54 »


Hz. Muhammedin de mezarının bulunduğu Mescid-i Nebevî'ye dünyann en büyük camisi yapılacak...Russia Today'in haberine göre, Suudi Arabistan dünyanın en önemli İslami miraslarından olan ve Hz. Muhammed’in de mezarının bulunduğu Mescid-i Nebevî'ye, 6 milyar dolarlık dev bir cami inşa edebilmek için buldozer sokmaya hazırlanıyor.

 


Hicret'ten sonra Medine'de Muhammed bin Abdullah ile ashabı tarafından inşa edilen, Peygamber Mescidi olarak da bilenen Mescid-i Nebevî, Mekke'de bulunan Mescid-i Haram'dan sonra, İslam dünyasının ikinci en kutsal mescidi kabul ediliyor. Kutsal mekanda, Hz. Muhammed'in yanı sıra Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer'in de kabirleri bulunuyor.

MÜSLÜMAN ALEMİNDEN TEPKİ YOK

 


Peygamber Mescidi'ndeki çalışmaların bu yılki Hac dönemi biter bitmez, yani Kasım sonundan itibaren başlaması planıyor. Buna karşın, Müslüman âleminden henüz bir tepki gelmiş değil. Mescid-i Nebevî, yeniden inşasının ardından 1.6 milyon kişilik kapasitesiyle dünyanın en büyük binası olacak. Suudiler, her yıl ziyaretçi akınına uğrayan kutsal mekanın genişletilmeye ihtiyacının olduğunu söyleyerek projeyi savunuyor, ama inşaat çalışmalarının caminin çevresine ve en eskisi 7. yüzyıldan kalma tarihi yapılara etkisinin ne olacağı hakkında bir açıklama yapılmıyor.

HZ. MUHAMMED'İN MEZARINI YIKILMAKTAN ATATÜRK KURTARMIŞTI

 


Ak Parti'nin eski milletvekili Prof. Nevzat Yalçıntaş, Suudilerin Hz. Muhammed'in mezarının yıkılmasına yönelik 1926 yılındaki teşebbüsünü 2008 yılında gündeme getirmişti. Yalçıntaş, katıldığı bir televizyon programında, şunları söylemişti:

 


"Sınırları içinde tüm mezarlıkları yıkıyorlardı. Atatürk sıranın Hazreti Muhammed’in kabrine geldiğini öğrenince bir telgraf çekerek, ‘eğer bir tek taşına bile dokunursanız ordumu aşağı gönderirim’ demişti. Bunun üzerine Suudiler Hz. Muhammed’in kabrine dokunamamıştı. Ama bu telgraf yok edildi.”