MÜbarek Günler ve Geceler > Muharrem ayı

''MUHARREM AYI ve AŞURA GÜNÜNÜN ÖNEMİ

(1/3) > >>

BentSahra:

15 Kasım 2012 Perşembe günü Muharrem 1“Bir kimse, Muharrem ayında, aşura günü oruç tutar ise, onun için bin melek sevabı verilir.
Bir kimse, Muharrem ayında aşura günü oruç tutar ise, onun için on bin şehit sevabı, onbin hac eden ve umre eden sevabı verilir.
Bir kimse, aşura günü bir yetimin başını okşar ise, o yetimin başındaki tüylerin sayısı kadar, o kimsenin cennetteki derecesini artırır.
Bir kimse, aşure gecesi, oruçlu bir mü’mine iftar ziyafeti verir ise, Muhammed ümmetinin tümüne iftar ziyafeti vermiş ve hepsinin karnını doyurmuş kadar olur.”
Bu arada, Sahabe Efendilerimiz Resulullah (sav) Efendimize şöyle dediler;

— Ya Resulullah, bu manaya göre, Allah’u Teala aşura gününü diğer günlere bakarak üstün kılmıştır. Bunun üzerine, Resulullah (sav) efendimiz şöyle buyurdu;
—Evet, öğledir. Allah’u Teale, semaları aşura günü yarattı. Dağları aşura günü yarattı, Denizleri aşura günü yarattı, Kalemi aşura günü yarattı, Levhü aşura günü yarattı. Adem aleyhisselamı aşura günü yarattı. Adem aleyhisselamı aşura günü cennete koydu. İbrahim aleyhisselam, aşura günü doğdu. Allahu Teale Onu aşura günü ateşten kurtardı. Oğluna kurban fedaisini aşura günü yolladı. Firavun, aşura günü suda boğuldu. Allah’u Teala Eyyub aleyhisselamı hastalık belasından aşura günü kurtardı. Allah’u Teala Âdem aleyhisselamın tevbesini aşura günü kabul buyurdu. Allah’u Teala Davut aleyhisselamın günahını aşura günü kabul buyurdu. İsa aleyhisselam, aşura günü doğdu. Kıyamet aşura günü kopacaktır..

“Bir kimse, aşağıda anlatılacak şekilde dört rekât namaz kılar ise; Allah’u Teale onu elli senelik geçmiş, elli senelikte gelecek günahını bağışlar. Mele-i alada dahi, onun için nurdan bir köşk yapar: a) Her rekâtında bir kere fatiha suresi okunur. b) Ellibir kere ihlâs suresi okunur. Namaz bittikten sonra da Resulullah Efendimize 70 kere salâvat okunur.”

Ebu Hüryre’den (ra) gelen bir başka rivayette ise, Resulullah (sav) Efendimizin şöyle buyurduğu anlatılmıştır. “Allah’ü Teala İsrail oğullarına senede bir gün oruç tutmayı farz kıldı. O da, aşura günü olup muharrem ayının onuncu günüdür. O gün, sizde oruçlu olunuz o günde, çoluk çocuğunuza bolluk gösteriniz. Her kim, aşura günü, malından bolca harcar ise Allah’ü Teala ona bolluk ihsan eder. Bir kimse aşura günü oruç tutar ise 40 senelik orucuna kefaret olur. Bir kimse aşura gecesini ihya ederse gündüzünü dahi oruçlu geçirir ise ölüm acısını anlamadan ölür.”

Tutulacak oruç hakkında Resulullah(sav) “Muharremin hilalini gördükten sonra günleri saymaya başla, dokuzuncu günü de oruçlu ol” buyurmuştur. Halkımız arasındaki temayül; dokuzu, onu ve onbirinci günüdür. Gücü, sağlığı yerinde olanların böylece oruç tutmalarında fayda vardır.


Aşure Günü Namazının kılınışı


Akşam ile yatsı arasında kılınabileceği gibi, bu vakitte kılınamadığı takdirde yatsı namazından sonrada kılınabilmektedir..

Namaza şöyle niyet edilir : "Niyet eyledim Ya Rabbi, senin rıza-i şerifin için namaza. Herhangi bir komsumuz ve din kardeşimin veya herhangi bir kimsenin bana hakkı geçmiş (ise) bu hakkın ödenmesi için Allah-u Ekber ! "

1.Rekatta 1 Fatiha-i Şerife, 1 Ayetel Kürsi, 11 İhlas-ı Şerif

2.Rekatta 1 Fatiha-i Şerife, 10 İhlas-ı Şerif

3.Rekatta 1 Fatiha-i Şerife, 1 El-Hakimut'tekasur, 11 İhlas-ı Şerif

4.Rekatta 1 Fatiha-i Şerife, 10 İhlas-ı Şerif

5.Rekatta 1 Fatiha-i Şerife, 3 Kafirun(Qul ya..) 11 İhlas-ı Şerif

6.Rekatta 1 Fatiha-ı Şerife, 10 İhlas-ı Şerif okunur ve namazdan sonra dua edilir..

Değerli müslüman Kardeşlerim Şu ahir zamanın kötülüklerinden sakınmak, muhafaza olunmak adına farzlarımızı hakkıyla eda etmeye gayret göstermeli ve Rabbimizin affına mazhar olmak dileğiy
[/center]

BentSahra:
24 Kasım 2012 Cumartesi asura günü 

 :Ş :Ş :Ş

Bir kimse aşura günü oruç tutar ise 40 senelik orucuna kefaret olur. Bir kimse aşura gecesini ihya ederse gündüzünü dahi oruçlu geçirir ise ölüm acısını anlamadan ölür.”

Tutulacak oruç hakkında Resulullah(sav) “Muharremin hilalini gördükten sonra günleri saymaya başla, dokuzuncu günü de oruçlu ol” buyurmuştur. Halkımız arasındaki temayül; dokuzu, onu ve onbirinci günüdür. Gücü, sağlığı yerinde olanların böylece oruç tutmalarında fayda vardır

Hasret:

--- Alıntı yapılan: BentSahra - 13 Kasım 2012, 19:53:20 ---24 Kasım 2012 Cumartesi asura günü 

 :Ş :Ş :Ş

Bir kimse aşura günü oruç tutar ise 40 senelik orucuna kefaret olur. Bir kimse aşura gecesini ihya ederse gündüzünü dahi oruçlu geçirir ise ölüm acısını anlamadan ölür.”

Tutulacak oruç hakkında Resulullah(sav) “Muharremin hilalini gördükten sonra günleri saymaya başla, dokuzuncu günü de oruçlu ol” buyurmuştur. Halkımız arasındaki temayül; dokuzu, onu ve onbirinci günüdür. Gücü, sağlığı yerinde olanların böylece oruç tutmalarında fayda vardır

--- Alıntı sonu ---

BentSahra:
"Muharremin ilk onunu aşure gününe kadar oruçlu geçiren, firdevsi ala ya varis kılınır."buyurmuştur. Allah bu hadislerin müjdesine nail eylesin. Okuyup ,ihlasla amel etmeyi nasip eylesin.Bizleri affeyleyip rahmetiyle muamele eylesin.İnşaallah

BentSahra:

--- Alıntı yapılan: BentSahra - 15 Kasım 2012, 07:36:14 ---"Muharremin ilk onunu aşure gününe kadar oruçlu geçiren, firdevsi ala ya varis kılınır."buyurmuştur. Allah bu hadislerin müjdesine nail eylesin. Okuyup ,ihlasla amel etmeyi nasip eylesin.Bizleri affeyleyip rahmetiyle muamele eylesin.İnşaallah--- Alıntı sonu ---


1434 Aşura Gününüzü tebrik ederiz.
 
Bu aşurayı anlamına, sünnete ve geleneğe uygun şekilde ailece hep birlikte idrak edebilmek için 5 bölümden oluşan aile etkinliği hazırladık. 3. Bölüm dahil en az 3 bölümü gerçekleştirebilirsek kendimizi başarılı sayabiliriz.
 
Aşura Günü 10 Muharrem/24.11.2012 Cumartesi günü... Her yönüyle ve ailece idrak edebilmek için en müsait gün denilebilir.

 
1- Aşura günü sebebiyle hafta sonunu oruçlu geçirelim. Aşura günü bir önceki gün veya bir sonraki günle birlikte oruç tutmak sünnettir. İş, okul, Cuma... düşünüldüğünde hafta sonu ailece oruçlu olmak hafta tatilimizde Ramazan esintisi meydana getirecektir. Günler de kısa olduğundan çocuklar için de oruç zor olmayacaktır. Minikleri de öğle veya ikindi ile birlikte tekneye alınarak ortama katabiliriz.
 
2- Aşura günü aile fertlerine hediyeler almak ve erzak alışverişi yapmak da sünnettendir. Tatilden de faydalanarak alışveriş işini rahatlıkla halledebiliriz. Büyüklerimiz uzun süre kullanılabileceğimiz kuru gıda türünden erzak almayı tavsiye etmişlerdir.
 
3- Geleneklerimize göre bugün aşure tatlısı yapıp dağıtılır. Sünnete aykırı olmayan ve büyüklerimiz tarafından da tavsiye edilen bu geleneğimizi devam ettirelim.

Bu Aşura gününe özel genele açık etkinliğimiz; evimizde aşure tatlısı pişirelim, en az 10 komşumuza tebrik mesajı da ileterek dağıtalım.

Aşure günü tebrik mesajınız bizden. Günün anlamına binaen Bakara/156. ayetin bir bölümünü tebrik mesajı ile birlikte (etkinlik fotosu) magnet haline getirdik. 9 Muharrem/23.11.2012 Cuma günü derneğimize uğrayarak tebrik mesajı magnetlerini temin edebilirsiniz.
 
4- Aşura gününde ikram etmek tavsiye edilen davranışlardandır. Bu sebeple Aşura günü bir dostumuzu ailece veya bir öğrenci grubunu iftara davet edebiliriz.

5- Aşura gününde ziyaretleşmek de tavsiye edilen davranışlardandır. Evimize iftara kimseyi davet edemediysek o akşam mutlaka bir dostumuza ziyarete gidelim. Ziyarete giderken aile fertleri olarak muhataplarımıza küçük hediyeler almak günün anlamına da uygun düşecektir.
 
Yukarıda tavsiye edilenler ailece yapabileceğimiz ve yapmamız gereken davranışlardır. Allah bizi ailece, sevdiği işleri rızasına uygun şekilde yapanlardan eylesin. Amin

ümit rehberi

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git