MÜbarek Günler ve Geceler > Muharrem ayı

''MUHARREM AYI ve AŞURA GÜNÜNÜN ÖNEMİ

<< < (2/3) > >>

BentSahra:
“Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o, Allah’ın ayıdır. Onda öyle bir gün vardır ki, Allah o günde bir kavmin tevbesini kabul etmiş ve o günde başka bir kavmi de affedebilir.”

[Tirmizî, Savm 47]

BentSahra:

--- Alıntı yapılan: BentSahra - 20 Kasım 2012, 00:29:48 ---
--- Alıntı yapılan: BentSahra - 15 Kasım 2012, 07:36:14 ---"Muharremin ilk onunu aşure gününe kadar oruçlu geçiren, firdevsi ala ya varis kılınır."buyurmuştur. Allah bu hadislerin müjdesine nail eylesin. Okuyup ,ihlasla amel etmeyi nasip eylesin.Bizleri affeyleyip rahmetiyle muamele eylesin.İnşaallah--- Alıntı sonu ---


1434 Aşura Gününüzü tebrik ederiz.
 
Bu aşurayı anlamına, sünnete ve geleneğe uygun şekilde ailece hep birlikte idrak edebilmek için 5 bölümden oluşan aile etkinliği hazırladık. 3. Bölüm dahil en az 3 bölümü gerçekleştirebilirsek kendimizi başarılı sayabiliriz.
 
Aşura Günü 10 Muharrem/24.11.2012 Cumartesi günü... Her yönüyle ve ailece idrak edebilmek için en müsait gün denilebilir.

 
1- Aşura günü sebebiyle hafta sonunu oruçlu geçirelim. Aşura günü bir önceki gün veya bir sonraki günle birlikte oruç tutmak sünnettir. İş, okul, Cuma... düşünüldüğünde hafta sonu ailece oruçlu olmak hafta tatilimizde Ramazan esintisi meydana getirecektir. Günler de kısa olduğundan çocuklar için de oruç zor olmayacaktır. Minikleri de öğle veya ikindi ile birlikte tekneye alınarak ortama katabiliriz.
 
2- Aşura günü aile fertlerine hediyeler almak ve erzak alışverişi yapmak da sünnettendir. Tatilden de faydalanarak alışveriş işini rahatlıkla halledebiliriz. Büyüklerimiz uzun süre kullanılabileceğimiz kuru gıda türünden erzak almayı tavsiye etmişlerdir.
 
3- Geleneklerimize göre bugün aşure tatlısı yapıp dağıtılır. Sünnete aykırı olmayan ve büyüklerimiz tarafından da tavsiye edilen bu geleneğimizi devam ettirelim.

Bu Aşura gününe özel genele açık etkinliğimiz; evimizde aşure tatlısı pişirelim, en az 10 komşumuza tebrik mesajı da ileterek dağıtalım.

Aşure günü tebrik mesajınız bizden. Günün anlamına binaen Bakara/156. ayetin bir bölümünü tebrik mesajı ile birlikte (etkinlik fotosu) magnet haline getirdik. 9 Muharrem/23.11.2012 Cuma günü derneğimize uğrayarak tebrik mesajı magnetlerini temin edebilirsiniz.
 
4- Aşura gününde ikram etmek tavsiye edilen davranışlardandır. Bu sebeple Aşura günü bir dostumuzu ailece veya bir öğrenci grubunu iftara davet edebiliriz.

5- Aşura gününde ziyaretleşmek de tavsiye edilen davranışlardandır. Evimize iftara kimseyi davet edemediysek o akşam mutlaka bir dostumuza ziyarete gidelim. Ziyarete giderken aile fertleri olarak muhataplarımıza küçük hediyeler almak günün anlamına da uygun düşecektir.
 
Yukarıda tavsiye edilenler ailece yapabileceğimiz ve yapmamız gereken davranışlardır. Allah bizi ailece, sevdiği işleri rızasına uygun şekilde yapanlardan eylesin. Amin

ümit rehberi

--- Alıntı sonu ---

BentSahra:
Muharrem'in onuncu günü olan Aşure gününe kadar oruçla geçiren, Firdevs-i Âlâ'ya varis kılınır." Hz Aişe'den Rivayet
Muharrem ayındaki, Aşura günü orucu geçen senenin küçük günahlarını örter. ("Geçen seneye keffarettir." Hadis Şerif / Müslim)

BentSahra:
Rivayete göre "Aşura gününü oruçlu geçirene 10.000 Melek sevabı verilir. O gün, İhlâs Sûresini 1000 kere okuyana ALLAH'u Teâlâ Rahmetnazarı ile bakar ve o kişi Sıddıklardan yazılır" Başka bir rivayette "ALLAH'u Teâlâ C.C. ; Aşure gününü oruçlu geçirene 1000 Hac, 1000 Umre ve 1000 Şehid sevabı yazar ve kendisine doğu ile batı arasındakilerin ecri verir. Bu kişi Hz. İsmail'in (A.S.) çocuklarından 1000 köle azad etmiş gibi olur. Kendisi adına Cennet'te 70.000 köşk kaydedilir ve ALLAH C.C. onun canını Cehenneme haram kılar."

BentSahra:
Ey ALLAH'ım C.C. ! Sen Ebedi ve Kadimsin. İşte bu yeni senedir ben Senden bu sene şeytan ve dostlarından korunmayı kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı yardım ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul olmayı isterim. Ey Kerem Sahibi kabul eyle! " derse şeytan: "Biz bu kişiden ümidi kesdik" der ve ALLAH C.C. ona kendisini sene boyunca koruyacak iki Melek görevlendirir

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git