Vaazlar Sohbetler > Seyda Hz. Sohbetleri

Gavs-i Sani Hz.lerinin SOHBET hakkındaki sözleri

(1/1)

_kasva_:
----Sofiler Sohbet muhabbet verir, muhabbet insana amel yaptırır.


----Sofiler sohbeti rabıtayla dinlerlerse Rahmet zuhur eder.


----Dergahlar’da vekiller bol bol Tasavvufi sohbeti yapsınlar.


----Bir vekilin sohbet yapması, islamı anlatması için illa Mola olması, alim olması şart değildir. kitaplardan Okuyabilir Hazırlık yaparak kitaplardan çikardigi özeti okuya bilir.


----Gavs Sani Hz. lerine bir vesile ile sorduk;

"Sultanım cemaat çok kalabalık olduğu halde yapılan sohbetlerden bir feyiz ve muhabbet alamıyoruz. Bazen de üç beş kişilik bir ortamda yapılan sohbette çok daha fazla feyz ve muhabbet olduğunu müşahede ediyoruz. Acaba bunun nedenleri nelerdir?"

Gavs Hz. leri buyurdular ki;

"Bunun üç sebebi vardır, bu üç sebepten biri ya da bir kaçı zuhur edince o ortamdan feyiz ve muhabbet kesilir."

"1-Ya sohbet eden kendi nefsinden konuşuyordur...Yani gafildir. Varlık duygusu ile konuşuyordur. Allah ın rahmetine, Sadatların himmetine yönelmemiştir."

"2-Ya da cemaat aynı şekilde gaflet içindedir ve adabı gözetmeksizin mecliste bulunmaktadırlar. Yani kalpler dağınık beklentiler farklıdır. Allahın rahmetine, Sadatların feyzine yönelmemişlerdir."

”3-Veyahut cemaat sohbette geçen konularda birbirlerinin eksiklerini görme gayreti içindedir. Yani şu şunun eksiği, bu da bunun eksiği gibi düşünerek herkesin topu birbirlerine atmasıdır."

Sonra Gavs Hz. leri durdular ve üçüncü maddeyi işaretle buyurdular ki;

"Vallahi biz bundan nefret ediyoruz...."
---Gavs hz. k.s. bir sohbetinde şöyle buyuruyor

' Muhabbetin kaynağı dörttür

1.Mürşidi kamil ziyareti

2.Mürşidi kamil sohbeti

3.Rabıta

4.Virttir'

Muhabbetin artması için ne lâzımsa onu yapmak, tembellik etmemek gerekir. İnsanın Müslüman kardeşlerini kaybetmemesi ve Allah bahsi, sâdâtın sohbeti yapıldığı yerlerde dolaşması lâzımdır.


Bir gün Gavs (K.S.A) sohbetinde buyurdu : “Bir yerde bir cemaat oldu mu hemen melâike oraya gelir, bakarlar. Şayet Allah bahsi yapılıyorsa onlar dualarda bulunurlar. Yok eğer Allah bahsi yapılmıyorsa o cemaatten nefret ederek, (Eğer siz Allah’a kul olsaydınız, O’nun bahsini yapardınız. Eğer siz Allah aşigi olsaydınız maşukunuzu anardınız) der ve oradan uzaklaşirlar.”

Bu gerçeklerin ışığında artık insanın Allah (C.C) bahsi yapılan yerlere gitmesi, Allah’ın anılmadığı yerlerden de uzaklaşması lâzımdır ki meleklerin nefreti üzerlerinde olmasın. İnsanın, Allah’ın rahmetinden ve meleklerin duasından istifade etmesi için Allah’ın anıldığı yerleri dolaşması, onlara devam etmesi lâzımdır.


Bir seferinde Gavs (K.S.A) sohbetlerinde buyurdular ki : Hazret sohbet aşigiydı. Her zaman sohbet ederdi. Sohbet edecek kimseyi bulamayınca beş – altı yaşlarındaki çocuklari toplar, dizlerinin üzerine oturtarak onlara Allah’ın sâdâtın sohbetini yapardı. Hanımı kendisinden bir seferinde sormuş. “Kurban demiş, insan senin için taaccüp ediyor. Üç yaşindaki altı yaşindaki çocuk bu sohbetlerden ne anlıyor ki onları etrafına topluyorsun.” Hazret, cevaben : “Ben de biliyorum bir şey anlamazlar ama benim gayem sohbet edip nâzil olan Allah’ın rahmetinden, bereketinden ve sâdâtın himmetinden istifade etmektir. Zaten, sohbetteki gaye sohbet sırasındaki Allah ve sâdât anıldığı zaman nâzil olan İlâhi rahmetten, İlâhi bereketten, sâdâtın himmet ve nazarlarından istifade etmektir. Menfaat sohbetin kendisinde değildir” dedi.

--Gavs-ı sani hz. (k.s) neden sohbet etmiyor

Abilerimizden biri Gavs hz. ne sordu ( tanıyorum bu abimizi): " Efendim, burada o kadar alim var, siz varsınız. insanlar da buraya ziyarete geliyorlar. İşleri yok. çay ocağında vs yerlerde vakit geçiriyorlar. Söyleseniz, alimler sohbet etse, siz sohebt etseniz...?"

GAVS-I SANİ HZ. sadece şunu söyledi:" HACI! BİZ KONUŞURSAK DOĞRUYU SÖYLERİZ!"

mrkydr:
sohbetteki gaye sohbet sırasındaki Allah ve sâdât anıldığı zaman nâzil olan İlâhi rahmetten, İlâhi bereketten, sâdâtın himmet ve nazarlarından istifade etmektir. Menfaat sohbetin kendisinde değildir

 gut aro kirmizigulvx6

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git