Gönderen Konu: Kutlu Doğum’da konuşulan kutlu olaylar!..  (Okunma sayısı 2654 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Administrator
  • Üstad
  • *
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3
Kutlu Doğum’da konuşulan kutlu olaylar!..
« : 23 Nisan 2013, 08:03:50 »

 
Ziyaretime gelen genç öğrenci, sorusunu şöyle sordu:-Öğretmenimiz, Peygamberi-miz’den (sas) örnek olaylar yazıp getirmemizi istedi.Babam da örnek olayları sizden dinlememi tavsiye etti. Bana Peygamberimiz’in (sas) hayatından örnekler anlatabilir misiniz, yazıp okula götüreyim, dedi.
 


Genç öğrencimize anlattıklarımı sizlere de arz etmekte fayda mülahaza ettim. Bildiğinizi sandığım bu kutlu olayları zannederim siz de sevgi ile okuyacak, takdirle tefekkür edeceksiniz.

Hep hatırlanması gereken örnek olaylar.

1- Peygamberimiz kendisine hizmet ettirmeyi değil, kendisi hizmet etmeyi severdi. Bu yüzden misafirlerine de bizzat kendisi hizmet eder, ikramlarda bulunurdu. Bir gün çölden gelen bir adam, mescidde “Kim bu insanların büyüğü?” diye sordu. O sırada misafirlerine süt dağıtma hizmetinde bulunan Efendimiz (sas) Hazretleri adama: “Bu insanların büyüğü bu insanlara hizmet edendir!” buyurdu. Bu sözüyle hem insanların büyüğünün insanlara hizmet edeceğini ifade etmiş, hem de aradığı kimsenin kendisi olduğuna işarette bulunmuştu.

Nitekim hizmet edilmeyi değil, hep hizmet etmeyi seven Efendimiz, bir yolculuk molasında herkes hurmalıkta istirahate çekilmiş dinlenirken, bazıları onlara sofra hazırlamak üzere harekete geçmişlerdi. Biri, “Ben yemek yapayım, biri ben su getireyim, derken biri de, ben de ateş yakayım.” deyince hizmeti seven Efendimiz, ben de odun toplayayım, buyurdu. Biz bütün hizmetleri yaparız, siz istirahatinize bakın, diyenlere de:

- Bilirim ki siz tüm hizmetleri yaparsınız, ama ben hizmet edilen değil, hizmet edenlerden olmayı severim! diyerek kalkıp bizzat odun toplayarak hizmet etmeyi tercih ettiği görüldü.

2- Bir bahçe sahibi sepet dolu hurma getirip: Buyur ya Resulallah turfanda hurma, dedi. Peygamberimiz, taze hurmalar yetişti mi ki? diye sordu. “Hayır, yetişmedi ancak bizim bahçemiz sıcak bir dere içinde olduğundan herkesten önce bizde yetişiyor, biz de herkesten önce siz tadasınız diye getirdik.” deyince, uzakta oynayan çocukları gösteren Peygamberimiz, “Götürün bu turfanda hurmaları, şu oynayan çocuklar yesinler. Ben komşularımın yemediğini yemem. Ne zaman komşularımız da turfanda hurma yemeye başlarsa işte o zaman ben de gönül rahatlığı içinde komşularımla birlikte taze hurma yiyebilirim.” buyurdu. Komşularının yemediğini onlardan önce yemeye gönlü razı olmadı.

 3- Peygamberimiz, yoksullara yardım etmeyi çok severdi. Yine davet ettiği muhtaçlara önceden hazırladığı yardımı sırayla dağıtmış, alanlar da sevinçle dağılıp gitmişlerdi ki, tam o sırada bir başka yoksul uzaklardan koşarak gelip kendisine verilecek bir şey kalmadığını anlayınca çok üzülmüştü. Peygamberimiz, bu yoksula, “Üzülme, sana da bir çare bulabiliriz.” diyerek bulduğu çareyi şöyle anlattı:

- Buradan doğruca Medine çarşısına git, ihtiyaçlarını satan dükkânlara gir, tüm ihtiyaçlarını al, sonra da, “Mal benim, borç Resulullah’ındır!” diyerek git, çocuklarını ve aileni sevindir, sen de üzülme, buyurdu.

4- Peygamberimiz faydalı icat ve teknolojik buluşlar kim tarafından bulunursa bulunsun sahip çıkılıp Müslümanların hizmetinde kullanılmasını tavsiye ederdi.

Bir gün sahabeden Temimdari, Şam’daki Hıristiyanlardan aldığı içi zeytinyağı dolu bir kandili getirip mescide asmıştı. Gelenler, Müslümanların mescidine Hıristiyan’ın yaptığı kandili mi asıyorsun, demeye getirmişlerdi.

O sırada Efendimiz (sas) Hazretleri gelip dumansız, külsüz yanıp ışık veren kandili görünce, “Kim getirdi bunu?” diye sordu. Oradakiler Temimdari’yi göstererek, hem de Şam’daki Hıristiyanlardan alıp getirmiş, dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz, kandili getiren sahabesine tebessümle bakarak şöyle dedi:

- Sen bizim mescidimizi nurlandırdın, Allah da senin kabrini nurlandırsın!

Sonra sözlerine şunu ekledi:

- Unutmayın, insanlığa faydalı olan buluşlar müminin kaybettiği malı gibidir. Nerede ve kimde bulursa bulsun hemen sahip çıkarak getirip Müslümanların istifadesine sunmalıdır!
Ahmed Şahinhttp://www.zaman.com.tr/ahmet-sahin/kutlu-dogumda-konusulan-kutlu-olaylar_2081494.html