Gönderen Konu: Her güne bir sünnet  (Okunma sayısı 1286 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Administrator
  • Üstad
  • *
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3
Her güne bir sünnet
« : 06 Haziran 2016, 13:38:49 »
 

  Allah’ı (CC) çokça anmalıyız

Allah’ı (celle celâluhû) çok zikretmeliyiz. Tecelliyât-ı ilâhiyenin binini birden bir anda duysak bile, milyonunu bir anda duyabilme ve tırnağımızın ucundan bütün hücrelerimize kadar bunu hissedebilme cehdi içinde olmalıyız. Allah (celle celâluhû) bizleri şekilcilikten, görüntüden, suretten halâs eylesin ve mânâ-yı hakikîye ulaştırsın.

Bir “Lâ ilâhe illallah” derken, o kadar arzu ediyorum ki; o anda Allah Teâlâ’nın bütün isimlerini, bütün tecellîlerini bir anda duyabileyim, bir anda onlarla dolayım. Fakat maalesef, Cenâb-ı Hakk’ın bu kadar lütfu karşısında bizler hâlâ suretle uğraşıyoruz; şekle takılıp kalıyoruz. Onu anarken kendimize göre değil; onun büyüklüğüne, enginliğine göre anmak için kendimizi zorlamalıyız. Otuz sene kırk sene demeden, ısrarlı olmalıyız. Kendi darlığımızla değil, o tecellî-i ilâhîyi kendi enginliği içinde anlamalıyız.

GÖKLER ÖTESİNDEN NURLAR
Allah’a teslim olan erkekler ve teslim olan kadınlar, İslâm dinine iman eden erkekler ve iman eden kadınlar, taate devam eden erkekler ve taate devam eden kadınlar, dürüst erkekler ve dürüst kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, mütevazı erkekler ve mütevazı kadınlar, hayır yolunda infak eden erkekler ve infak eden kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar, Allah’ı çok zikreden erkekler ve çok zikreden kadınlar var ya, işte Allah onlara mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır. Ahzâb 35

SÖZ SULTANI’NDAN (SAS)
Resul-i Ekrem (aleyhissalatü vesselam) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

“Yararlı işler görmekte acele ediniz. Zira yakın bir gelecekte karanlık geceler gibi birtakım fitneler ortalığı kaplayacaktır. O günlerde kişi, mü’min olarak sabahlar, fakat kâfir olarak geceler; mü’min olarak geceler fakat kâfir olarak sabaha çıkar. Dinini küçük bir dünyalığa satar.”

(Müslim, Îmân 186)

Rabb’e münacât

Ey rahmeti sonsuz Rabb’imiz! Başı rahmet ortası mağfiret sonu da cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayını hakkımızda hayırlı kıl. Rahmetin yağdığı bugünlerin sonunda bizleri hakikî bayramlara ulaştır.

SALAVATNÂME

Allahümme salli alâ Muhammedin kemâ hüve ehlühâ, Allahümme salli alâ Muhammedin kemâ tuhîbbü ve terdâ lehûYiyecek ve içeceklerin ağzını kapatın

Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem), “Gece olunca yatacağınız zaman besmele çekerek kapılarınızı kapatın, bir tahta parçasıyla dahi olsa besmele çekerek su ve yemek kaplarınızın ağzını örtün. Yanan kandillerinizi söndürün. Şeytan (besmeleyle) kapanmış olan kapıyı açamaz, (kabın ağzını örten) bağı çözemez, (ağzı örtülü olan) kabı açamaz. (Bunları yaparken Besmele çekmeyi unutmayın).” buyurmuştur.