Gönderen Konu: Yazın ne yapalım? – Melih Arat  (Okunma sayısı 1207 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Administrator
  • Üstad
  • *
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3
Yazın ne yapalım? – Melih Arat
« : 06 Haziran 2016, 13:41:54 »
   


Lise ve üniversite öğrencileri için yaz altın değerinde bir zaman dilimidir. Bununla birlikte yaz aylarını geçirme şeklimiz bu dönemi gümüş, bakır veya çöp haline dönüştürebilir. Her yeni yılda veya her yaz başında insanlar hayaller kuruyor. Sigarayı bırakmak, kilo vermek, dil öğrenmek ve kitap okumak gibi hayaller. Bunların birçoğunun da başarılamamasının sebebi insanın kendini disipline edecek veya rayda tutacak bir yöntem bulamamasıdır. Kendi kendine öğrenme çabası ile kurslar karşılaştırıldığında radikal bir fark vardır. Bir içeriği ya da yeteneği kendi kendine öğrenmeye çalışan biri, çok kısa sürede bir dikkat dağıtıcı ile karşılaşınca öğrenme faaliyetini bırakır. Bununla birlikte kursa giden biri, kursa bir bedel ödediği için, haftanın belirli gün ve saatlerini kursa ayırdığı için kursa devam eder. Dolayısıyla da öğrenmenin aksama ihtimali daha azdır. Bu anlamda yazın tüm öğrencilere bir kursa gitmelerini tavsiye ederim.

Benim için en iyi kurs, en yoğun ders programı olandır. Beş gün, üç günden iyidir. Üç gün iki günden iyidir. Bir şeyi gerçekten öğrenmek istemekle öğrenir gibi yapmak arasında fark vardır. Bir şeyi gerçekten öğrenmek isteyen o işe en çok zamanı ayırır. Öğrenir gibi yapayım diyen daha çok zaman kaybeder. Onun için işe hakkını vermek ve en yoğun kurs programlarına bütçe dahilinde gitmek daha anlamlıdır.

Öğrenme faaliyetini verimli hale getirmek, öğrenmeyi raya oturtmakla ilgilidir. Kurs öğrenmeyi bir raya oturtur. Kitap okuma faaliyetini de raya oturtmak, düzenli okuma yapmak için de başka bir mekanizmaya ihtiyaç vardır. Aklı başında, okumaktan hoşlanan arkadaşlarla haftada bir gün buluşan bir kitap kulübü kurulabilir ve her hafta okunan kitaplar (okundukları kadar) arkadaşlar arasında sohbet şeklinde paylaşılabilir. Toplantı günü hiç kitap okumamış olan bile, kitap kulübü toplantısının yapılacağı günün sabahı biraz olsun mahcup olmak için kitap okuyabilir. Bir sıfırdan büyüktür, az hiçten çoktur.

Ramazan ayı da kişisel gelişim ve tefekkür için kullanılabilir. Kendi adıma söyleyeyim. Bu Ramazan ayında Kuran-ı Kerim’in mealini okumaya çalışacağım. Daha önceki Ramazanlarda da yaptığım ve kendi adıma çok yararlandığım bir faaliyet. Ramazan Bayramı’ndan önce bitirme hedefini tutturmak için de günde ortalama 20 sayfa okumak gerekiyor. Bence oruç tutmayı daha taçlandıran çok güzel bir birliktelik.

Hepinize güzel bir Ramazan ayı ve yaz tatili dileğiyle.