Gönderen Konu: Çuvalın beline göre mi?  (Okunma sayısı 4760 defa)

Çevrimdışı mrkydr

 • Administrator
 • Üstad
 • *
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Çuvalın beline göre mi?
« : 14 Haziran 2016, 21:45:27 »
       Hazır herkes merhum boksörün hayattayken ve öldükten sonra attığı yumrukları konuşurken araya girip bir güç muhabbeti de ben açayım. Konuya bağlamak için takdir edersiniz ki ‘asıl güç dediğin’ diye başlayan bir cümle kurmam gerekiyor. Hazırsanız kuruyorum: “Asıl güç Hakk’ın (cc) ve hakikatin yanında olmaktır.”

Müslüman birey inancını “La havle vela kuvvete illa billâh: bilinen bilinmeyen her gücün ve kıpırdamanın kaynağı Allah’tan başkası olamaz” prensibine dayandırması gerekir. Hem de kendinden üstün veya güçsüz olsa da kimse karşısında bu inancını değiştirmeden. Böyle olursa hakikatli bir yerde tek başına kalsa bile kendini çok güçlü hissedebilir. Gücünü Allah’a güvenden alınca Allah, sıkıntılarını gidererek ona ne yollar açar hem de ne yollar. Yeter ki Allah yerine nefsine veya başka kullara dayanıp güvenmesin.

Şakik Belhi, kıtlık zamanı pazar yerinde dolaşırken kimi gördüyse asık suratlı ve mutsuz bir adamdır. Neşesini kaybetmiş bunca insanın arasında mutlu mesut dolaşmakta olan bir köle dikkatini çeker. Yanına yaklaşıp sert bir edayla “Utanmıyor musun bu kadar kıtlık çekenlerin arasında gülmeye, hem seni bu kadar gülümseten neyin var?” diye sorar. Köle “Ben neden mutsuz olayım? Yanında çalıştığım efendimin o kadar çok arazisi ve ekini var ki bana onun artığı olsa yeter” der. Aldığı bu cevap karşısında sarsılan Belhî, “Bu köle sırf birkaç köyü var diye efendisine güvenip mutluyken tüm kâinatın yaratıcısı Allah’ın kulu ve kölesi olan ben nasıl asık suratla dolaşırım?” diyerek kendini kınar.

Direnemediğimiz dünya nimetlerinden fazlaca ediniyoruz diye bu durum güçlü olduğumuzu göstermez. Asıl güç, Allah rızasına alternatif gibi görülebilecek türden bir ucuzluğa gönlünü kaptırmamaktır. İşler yolunda gidiyor, kimse tekerimize çomakla yaklaşmıyor diye hayırlı bir yerdeyiz anlamına gelmeyeceği gibi başımız şimşekten kurtulmuyor diye de kötü kimseler olmayız. Bir Kuran uyarısı şöyledir: (Münafıkların) malları ve çocukları seni şaşırtmasın. Bu mallar ve çocuklar (daha) dünyadayken onlar için bir azap ve canlarının inkâr içinde çıkma sebebidir (Tevbe: 55).

En büyük lütuf: İstiğna

İnsan Allah’la kurduğu kulluk bağını gerçek zenginlik olarak görmeyince müstağni davranamaz. Zenginlik anlamındaki müstağni kelimesine biz gözü gönlü tok olmak diyoruz. Aslında istiğna, yaptığı her iyiliğin neticesini Allah’tan bekleyen güzel kulların zengin duruşuna denir. Kişi Allah’tan bekler, verene kadar da sabreder. Hz. Peygamber (sav) kendisinden ısrarla mal isteyip tüketene kadar da bu ısrarı sürdüren bazı yeni arkadaşlarına bu zengin duruşunu (istiğna) iffet olarak tarif ediyor. Bunun bize çok şefkatli bir uyarı olduğunu düşünüyorum. Dünyanın omzumuza fazla gelecek yükünün yüzümüzü yere baktırıp utanılacak işler yaptıracağına dair. Mal mülk isteyenler namına dua etmemesi ve ganimet dağıtımına sonuna kadar bizzat nezaret etmesi de bu kanaatimi pekiştiriyor. Zaten devamında arkadaşlarına bir kula Allah’ın vereceği en büyük ihsanın sabır olduğunu söylüyor. (Buhâri, Zekât 50, Müslim, Zekât 124,)
       


Hakan Zafer  Hakan Zafer

 

Çevrimdışı BentSahra

 • Yönetici
 • Üstad
 • *
 • İleti: 16 137
 • Rep +163/-2
 • Cinsiyet: Bayan
 • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
Ynt: Çuvalın beline göre mi?
« Yanıtla #1 : 27 Haziran 2016, 02:50:28 »
 :Ş


Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..
İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.