Gönderen Konu: Şizoid kişilik bozukluğu  (Okunma sayısı 1049 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Administrator
  • Üstad
  • *
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3
Şizoid kişilik bozukluğu
« : 11 Temmuz 2016, 12:57:52 »
 

 
Efkan Yeşildağ - - [Aile Danışmanı]Şizoid kişilik bozukluğu olanlar, insanlarla göz teması kurmaktan ve yakın ilişkiye girmekten kaçınırlar. Başkalarının yanında gereksiz bir ciddiyet ya da aldırmazlık havasına bürünebilirler. Genellikle kendiliğinden konuşmazlar ve sorulara oldukça kısa cevaplar verirler. Olayların komik yanlarını görmezler, görseler de ilgilenmezler.

Eğer,

Ailenizin bir parçası olmadığınızı düşünüyorsanız,

 İnsanlarla yakın ilişkilere girmekten kaçınıyorsanız,

 Sürekli olarak tek bir etkinlik yapmayı tercih ediyorsanız,

 Zevk aldığınız çok az sayıda aktivite varsa,

 Cinsel ilişki isteği duymuyorsanız,

 Yakın akrabalarınız dışında arkadaşınız yoksa,

 Başkalarının övgüsüne ya da eleştirisine karşı ilgisizseniz,

 Duygusal açıdan soğuk ve çevreden kopuksanız…

Yukarıda sayılan bu özelliklerden en az beşini ya da daha fazlasını gösteriyorsanız, şizoid kişilik bozukluğunuz olduğu düşünülebilir ve profesyonel bir destek almanız önerilir.

Bu kişiler, günlük olaylara pek katılmaz ve başkalarıyla benzer kaygıları taşımazlar. Grup etkinliklerine katılmak yerine, kendi iç dünyalarında kalmayı tercih ederler. Matematik, astronomi ve felsefi akımlarla ilgilenir, mecazlı anlatımlardan ve doğaüstü kurgulardan hoşlanırlar.

Şizoid erkekler genellikle bekâr ve yalnız yaşamayı seçerken, kadınlar ise edilgen bir tutumla evliliğe katlanabilirler. Genellikle duygularını gizler ve başkalarının isteklerine boyun eğmeyi tercih ederler. İçinde yaşadıkları topluma yabancılaşırken hayvanlara karşı büyük bir bağımlılık duyabilirler.

Unutmayın!

Şizoid kişilik bozukluğunun nedeni genetik yatkınlık ve bozuk aile ilişkileridir.