Eğtim Öğretim > Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümü

Anomi Nedir?

(1/1)

mrkydr:
      Anomi ve gerilim teorileri, esas itibariyle aynı görüşleri savunmalarına rağmen, çıkarım yaptıkları olguların bulunduğu analiz düzeyi farklılık gösterir. Anomi teorileri ile “neden bazı toplumların diğer toplumlardan daha yüksek suç oranlarına sahip olduğu” sorusu cevaplanmaya çalışılırken, gerilim teorileri ile “neden aynı toplum içindeki bazı grupların diğerlerinden daha yüksek suç oranlarına sahip olduğu” sorusu cevaplanmaya çalışılır Emile Durkheim, insan arzularının ve isteklerinin dipsiz okyanuslar gibi sonsuz olduğunu söylemiştir. Durkheim, elini uzattığı her şeyi elde etmek, her dilediğinin olmasını istemek arzusunda olan insanın kendi kendini sınırlayıp kontrol altına alamayacağını, bunun için toplumun bireyi sınırlandırması ve kontrol altına alması gerektiğini iddia etmiştir. Ne var ki, toplumsal yapıda meydana gelecek sarsıntılar ve düzensizlikler toplumun bireyi kontrol edebilme kapasitesini ciddi biçimde zayıflatır. Bunun en önemli sebebi, Durkheim’in “anomi” olarak ifade ettiği, bozulan sosyal yapıdır. Anomi kavramını ilk olarak “Toplumsal İş Bölümü” (Division of Labor in Society) isimli kitabında ortaya atan Durkheim, daha sonra bu kavramı intihar vakalarını açıklamak için kullanmıştır.   

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git