Eğtim Öğretim > Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümü

Bilgi

(1/1)

mrkydr:
       İki ayağının üzerine kalkarak ilk aleti yapan ve böylece toplumsal yaşamı başlatan insan için evrende, doğada ve toplumda varolan/gerçekleşen her şey “gerçeklik” anlamına gelmektedir. İnsan, kendisinin de parçası olduğu bu gerçekliği bilmek ve anlamak zorundadır. Bu zorunluluk, içinde yaşadığı gerçekliği çeşitli nedenlerle değiştirme çabasında oluşundan kaynaklanmaktadır. Kültür adını verdiğimiz bu değiştirme çabası insana varlık/kimlik kazandıran ve geliştiren etkinlikler toplamıdır. Yaşadığı gerçekliği bilmeyen ya da kavramayan insan yaşamı geliştiremez ve dolayısıyla uygarlık yaratamaz. Bilim, sanat, edebiyat, teknoloji, felsefe vb. uygarlık alanlarında
yeni şeyler üretebilmek en başta varolan “gerçekliğin” bilinmesine, algılanmasına bağlıdır. Bir aradaki yaşamını “toplum” adı verilen ileri örgütlenme içinde sürdürme aşamasına ulaşması, insan için işlevi yukarıda vurgulanan “bilmek” eylemini de diğer bütün etkinlikleri gibi bu mekanizma (toplum) içinde gerçekleştirmeye başlamasına yol açmıştır. Böylece, bilmek, gerçekliği kavrama yoluyla o gerçekliğe, bir anlamda varlık kazandırmak anlamına gelmiştir. Bir başka deyişle, insan, artık toplum dediğimiz yapı aracılığıyla gerçekliği bilmeye, kendisi için “var kılmaya” ve onu geliştirmeye/ değiştirmeye başlamıştır. Örneğin, bilim bu çabanın en sağlam ve somut alanlarından birisidir.           

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git