Gönderen Konu: Dua ve niyazla geldim, bunlar Allah’ta yoktur, O’nda istek yoktur” dedim.  (Okunma sayısı 320 defa)

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
Efendim, Şems Hazretlerini farklı ya da sıra dışı kılan yönlerinden en fazla ön plana çıkabilecek olanları sizce hangi özellikleridir?

Bir kere, Şems Hazretleri Allah’la her daim beraber olan bir Sultan… Bu gerçi bütün kâmil mürşitlerde, şeyhlerde var olan bir özellik… Fakat onun daim beraberliği diğer şeyhlerdeki gibi olmayıp, insanlardan kaçma yoluna itmiş. Böyle bir hususiyeti mevcut…. Makâlât’ında kendisini şöyle anlatıyor: “Allah’ın huzuruna çıktım, melaikeye ‘Açın bana huzuru’ diye bağırdım. Melaike ‘olmaz’ dediler.  O zaman dedim ki ‘Allah’a onda hiç olmayan şeylerle geldim’. Melaike dediler ki ‘Ya şeyh, biliriz ki biraz değişiksindir. Ama siz de bilirsiniz ki Allah’ta olmayan hiç bir şey yoktur’. ‘Bendeki Allah’ta yok, açın huzuru dedim tekrar. “’Neyle geldin ya şeyh dediklerinde ‘Dua ve niyazla geldim, bunlar Allah’ta yoktur, O’nda istek yoktur” dedim.

İşte böyle cesurca konuşan bir sultandır, Allah’ın huzuruna çıkarken kendinden emindir Şems. O ömrünün Allah’ı için, peygamberi için harcamış, Allah için baş vermeye de razı olmuştur. Bu denli kellesini vermeye razıysa yaptığı iş celâlli de olsa hoştur.   Bir yerde kendisini şöyle anlatır:”Mevlânâ’nın yüzü çok güzeldir. Bizimse hem güzel hem çirkin… Fakat bizim yaptığımız daha doğrudur çünkü biz kime çirkin yüzümüzü, kime güzel yüzümüzü açacağımızı çok iyi biliriz”.

Diğer din mensuplarını kucaklayan, onlara muazzam hoşgörü gösteren müsamahakâr bir sultandır. Ama bunun yanında Allah ehline asla hoşgörü göstermiyor. Onlara karşı son derece sert… Mevlânâ’nın huzuruna girip, ellerini vurarak Mevlânâ ayet okuduğu sırada “Allah’ın dedikodusunu yapmaktan vazgeç” diyebiliyor. Diyor ki:”Sen bunların nasıl uygulanacağını yaşayarak göstermezsen, okuyarak ancak Allah’ın dedikodusunu yaparsın”.  Şems olmasaydı eğer, Mevlânâ çok büyük bir âlim olurdu, ama bir gönül sultanı değil sadece büyük bir âlim olurdu.

Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.