Gönderen Konu: Mesnevi Sohbetleri  (Okunma sayısı 13907 defa)

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • Rep +163/-2
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
Ynt: Mesnevi Sohbetleri
« Yanıtla #30 : 06 Ekim 2013, 20:12:42 »
Evet Mevlânâ Şems gelene kadar Selçuk Üniversitesi’nin rektörü, her şeyi bilen çok yüce bir sultan… Ama bir Şems geldi, Şems ona bütün bildiklerinin hakikatini gösterdi. Şems ona Allahın peygamberinin aşkını ve vericiliğini öğretti ve Mevlâna’ya Şems’ten sonra şöyle sordular: Sen zaten her şeyi biliyordun, Şems sana ne yaptı? Verdiği cevap olağanüstü. Dedi ki Mevlânâ;
- Evet ama Şems gelene kadar ben bir lokma çorba içip doyuyordum. Şems’ten sonra dünyada bir tek aç varsa onu ciğerimde hissettim ve doymadım. Belki üstüme bir hırka alıp üşümekten vazgeçebiliyordum ama bir tek kişi varsa Şems’ten sonra üşüyen dünyada, ben onu içimde hissettim. Şems bana yaradılmışın içyüzünü ve hakikatini gösterdi.Sargut..

Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Çevrimdışı sevi...

• Bağımlı Üye
  • Rep +0/-0
  • Sevi... Yalnızca O'nu...
    • Nasibimce
« Yanıtla #31 : 08 Ekim 2013, 10:08:00 »
Evet Mevlânâ Şems gelene kadar Selçuk Üniversitesi’nin rektörü, her şeyi bilen çok yüce bir sultan… Ama bir Şems geldi, Şems ona bütün bildiklerinin hakikatini gösterdi. Şems ona Allahın peygamberinin aşkını ve vericiliğini öğretti ve Mevlâna’ya Şems’ten sonra şöyle sordular: Sen zaten her şeyi biliyordun, Şems sana ne yaptı? Verdiği cevap olağanüstü. Dedi ki Mevlânâ;
- Evet ama Şems gelene kadar ben bir lokma çorba içip doyuyordum. Şems’ten sonra dünyada bir tek aç varsa onu ciğerimde hissettim ve doymadım. Belki üstüme bir hırka alıp üşümekten vazgeçebiliyordum ama bir tek kişi varsa Şems’ten sonra üşüyen dünyada, ben onu içimde hissettim. Şems bana yaradılmışın içyüzünü ve hakikatini gösterdi.Sargut..

:Ş

Sevi... Yalnızca O'nu...

Ey Rabbim, ben kendimi biliyorum, Sen benim hakkımda iyi düşünen ve söyleyenleri yalancı çıkarma...
Amin

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • Rep +163/-2
« Yanıtla #32 : 03 Mart 2014, 09:02:22 »
Şems bana bütün dünyanın bir Karagöz perdesi olduğunu öğretti. Karagöz perdesinde biliyorsunuz bir tek elden oynatılır oyun. Ama yüzlerce şahıs vardır; beberuhiler, güzel kızlar, cadılar… Biz onlara takılır kalırız, cadıya kızarız, güzel çocukla kız birleşsin isteriz. Ama bittikten sonra oyun bir bakarız ki hepsini bir tek kişi oynatmış. Ses bir tek kişinin, el bir tek kişinin. Bu âlem de bir Karagöz perdesidir dedi Şems, sakın takılıp kalma. Bütün gördüğün farklı mezhepler, Allah’ın farklı bir isminin tecellisidir. Onun yazdığı senaryo üzerine oynarlar. Bu hakikati öğrendikten sonra Mevlânâ, yaradılmışı severim yaradandan ötürü dedi. Tıpkı Yunus Emre gibi… O Mesnevi’yi yazdı. O Şems’in ölümünden sonra çok yok oldu. Mürşidim öldü dedi, hocam gitti dedi. Ama Mesneviyi yazdı

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • Rep +163/-2
« Yanıtla #33 : 03 Mart 2014, 09:02:41 »
Ey burnu kanasa hemen kadere küsüp yüzünü ekşiten. Gülden hiç ders almıyor musun? Bütün yaprakları tek tek yolsan gül yine de gülmekten vazgeçmez. Hale razı oluş şükürdür. Gül de daimi bir şükür makamındadır. Hem bilmez misin ki başına gelen sıkıntılar aslında daha büyük bir sıkıntıya set olur da başındaki belayı def ederler. O halde yüzün gülsün yahu!

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • Rep +163/-2
« Yanıtla #34 : 03 Mart 2014, 09:03:31 »
Ney, kamil insanı anlatır. Mükemmel insanı. Neden? Kamil insanın içi ney gibi oyulmuştur. Kamil insan sazlıktan koparılmıştır. Yani ruhlar âleminden… İçi oyulmuş, oyulmuş kendine ait hiçbir arzu ve istek kalmamıştır. Üzerine yedi tane delik açılır neyin. Kamil insanda da nefsin yedi makamını tanıyan ve onun her hissini anlayan yedi delik vardır. Sonra Allah aşkıyla cayır cayır yakılır kamil insan. Hiç ney çaldınız mı bilmiyorum. Neyi ağzınıza götürürseniz, neyin kendi sesi yoktur çalamaz. Ancak dudağınızın öyle bir yerine oturtmanız lazım ki, buradan üfleyenin sesini versin. Yani neyin kendi sesi yoktur üfleyenin sesi çıkar. Kamil insandan da Allahın sesi çıkar. Çünkü nefsinin arzu ve isteklerini yok etmiştir. Ney burada insan-ı kamili temsil eder.

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.

Hasret

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : 03 Ekim 2015, 00:01:15 »
Şems bana bütün dünyanın bir Karagöz perdesi olduğunu öğretti. Karagöz perdesinde biliyorsunuz bir tek elden oynatılır oyun. Ama yüzlerce şahıs vardır; beberuhiler, güzel kızlar, cadılar… Biz onlara takılır kalırız, cadıya kızarız, güzel çocukla kız birleşsin isteriz. Ama bittikten sonra oyun bir bakarız ki hepsini bir tek kişi oynatmış. Ses bir tek kişinin, el bir tek kişinin. Bu âlem de bir Karagöz perdesidir dedi Şems, sakın takılıp kalma. Bütün gördüğün farklı mezhepler, Allah’ın farklı bir isminin tecellisidir. Onun yazdığı senaryo üzerine oynarlar. Bu hakikati öğrendikten sonra Mevlânâ, yaradılmışı severim yaradandan ötürü dedi. Tıpkı Yunus Emre gibi… O Mesnevi’yi yazdı. O Şems’in ölümünden sonra çok yok oldu. Mürşidim öldü dedi, hocam gitti dedi. Ama Mesneviyi yazdı