Gönderen Konu: Cern Nedir?  (Okunma sayısı 16876 defa)

Çevrimdışı gullerhurmetine

 • Administrator
 • Kalfa
 • *
 • İleti: 5 104
 • Rep +18/-4
 • Cinsiyet: Bay
 • evli 6 kız sahibi . maksat ilahi rıza .
  • AşK DediĞiN Ya Allah'tan GeLmeLi...Ya Allah İçİn OLmaLı...Ya Da Allah'a ULaşTıRMaLı; YoKSa YerLe BiR OLmaLı...
Ynt: Cern Nedir?
« Yanıtla #15 : 27 Mart 2010, 12:29:08 »

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Cern Nedir?
« Yanıtla #16 : 31 Mart 2010, 11:17:52 »
'Büyük Patlama' başarıyla gerçekleşti 
 
 
Evrenin nasıl meydana geldiğini anlamayı amaçlayan dünyanın en büyük fizik deneyi başarıyla sonuçlandı. Ateşlenen 2 proton demeti, rekor hıza ulaştırılarak çarpıştırıcıdaki 27 kilometrelik turunu tamamladı. Deneyden sonra ortaya çıkan muazzam miktardaki veriyi çözmek için zamana ihtiyaçları olduğunu belirten bilim adamları, maddenin nasıl kütle kazandığını ve Higgs parçacığının nasıl oluştuğunu anlamaya çalışacak.
 
 
 
İsviçre-Fransa sınırında yer alan ve dünyanın en önemli fizik araştırma merkezi konumundaki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN, yıllardır üzerinde çalıştığı projeyi hayata geçirmenin heyecanını yaşadı. Yerin 100 metre altında 'Büyük Hadron Çarpıştırıcısı' adı verilen 27 kilometrelik oval tünelde, evrenin yeniden oluşumunu canlandıracak deney başarıyla gerçekleştirildi. Bilim adamları, iki proton ışınını rekor hıza ulaştırarak çarpıştırdı. Açığa çıkan enerji, bugüne kadar Avrupa ve ABD'deki çarpıştırıcılarda kaydedilen en yüksek enerji düzeyi oldu. Deneyden ancak aylar sonra bilimsel keşiflerin yapılabileceğini belirten araştırmacılar, maddenin nasıl kütle kazandığını ve çarpışmanın etkisiyle ortaya çıkan ve Higgs parçacığının nasıl oluştuğunu anlamaya çalışacak.

Yıllardır çalışmaları devam eden ve geçen yılki ilk denemelerde hasar görerek ertelenen büyük patlamada dün 27 kilometrelik oval tünelde iki proton huzmesi 3,5 Tera elektron volt (3,5 trilyon elektron volt-TeV) enerjiyle, ışık hızına (saniyede 300 bin kilometre) çok yakın bir hızla çarpıştırıldı. Böylece CERN, kendisinin en yakın rakibi olan Chicago'daki Fermilab hızlandırıcısından 3,5 kat daha yüksek bir hıza çıkmış oldu. Merkezin kontrol odasındaki bilim adamları, ilk çarpışmaları alkışlarla karşıladı. CERN sözcüsü Paola Catapano deneyi, "Bu yeni bir çağın başlangıcıdır." sözleriyle ifade etti. Çalışma arkadaşlarının, çarpışmalar sonucu ortaya çıkan muazzam miktardaki veriyi çözümlemek için birkaç aya ihtiyacı olduğunu söyleyen direktör Rolf-Dieter Heuer, 2010'un sonunda evrenin yüzde 26'sını oluşturduğuna inandıkları karanlık madde hakkında keşifler yapacaklarını ümit ettiklerini belirtti.

Amaç, evrenin sırrını çözmek

Bilim adamları, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı adı verilen 27 kilometrelik tünelde ters istikamette 3,5 TeV hızına ulaşan protonları bir noktada çarpıştırarak 13,7 milyar yıl önce evrenin oluşmasını tetikleyen Big Bang sonrasında oluşan enerji boyutuna ulaşmayı hedefliyor. Cevap aranan en önemli soru ise maddenin nasıl kütle kazandığı.

Şu ana kadar fizikte, standart model olarak anlatılan maddenin oluşumu üzerine birçok teori geliştirilse de bilim adamları teorilerini ispatlayacak bilgiler sunabilmiş değil. Başta CERN çalışanları ve madde üzerine çalışan tüm fizikçiler, 18 ila 24 ay sürmesi planlanan bu çarpışmalardan elde edilecek analizlerin sonuçlarını dört gözle bekliyor.

Adana, video konferansla bağlandı

Adana-Çukurova CMS Merkezi, 'Büyük Patlama' sırasında CERN'le canlı bağlantı kurarak deneyi izledi. CERN'de yapılan 4 büyük deneyden biri olan CMS'de Boğaziçi, ODTÜ ve Çukurova üniversitelerinden öğretim üyesi ve öğrencilerin yer aldığını belirten Prof. Dr. Gülsen Önengüt, "Türkiye'de sadece Çukurova Üniversitesi'nde CMS merkezi var. Buradan video konferans yöntemiyle deneyin tüm süreçlerinde bilgi alışverişi içinde olduk. Şu an 1996 yılından beri devam eden çalışmalarımızın karşılığını almaya hazırlanıyoruz." dedi. Önengüt, CERN'de 2 öğretim üyesi ile 2 öğrencilerinin bulunduğunu ifade ederek 7 doktora öğrencisinin daha deneye katılacağını bildirdi. ÖMER SARI ADANA CİHAN ZAMAN
 

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Cern Nedir?
« Yanıtla #17 : 04 Nisan 2010, 21:43:52 »

 
CERN'de neler oldu, neler oluyor, neler olacak? 
 
CERN'deki ATLAS deneyinin yapıldığı mekanizma, 44'e 25 metre ölçülerinde ve 7 tonluk devasa bir alana sahip. "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" isimli bölümü ise Fransa ve İsviçre sınırında, yerin 100 metre altında, 27 kilometrelik bir yoldan oluşuyor.
 
Bu deneyde 2 bin bilim insanı ve mühendis çalışıyor. 35 ülkeden 165 enstitü de bu deneye kaynak sağlıyor.

Kâinatın yapı taşlarını aramak üzere yola çıkan bir deney, 30 Mart 2010 tarihi itibarıyla yeni bir aşama kaydetti. Tarihte ilk defa bir laboratuvar deneyi, Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarından anbean takip edilirken, canlı olarak da CERN'in sitesinden yayınlandı. Laboratuvar dediysek aklınıza birkaç deney tüpü ve basınçla oynanabilen küçük odalar gelmesin; CERN'deki ATLAS deneyinin yapıldığı mekanizma, 44'e 25 metre ölçülerinde ve 7 tonluk devasa bir alana sahip. "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" isimli bölümü ise Fransa ve İsviçre sınırında, yerin 100 metre altında ve 27 kilometrelik bir yoldan oluşuyor. Dahası, bu deneyde 2.000 bilim insanı ve mühendis çalışıyor. 35 ülkeden 165 enstitü de bu deneye kaynak sağlıyor. Bu son deneyle birlikte ATLAS isimli dev mekanizma, bir yıl süreyle kapalı tutulacak. Ancak bugüne kadar laboratuvar ortamında yapılmış en yüksek enerjili parçacık deneyi olarak tarihe geçti bile. Twitter'da bu durum şu sözlerle duyuruldu: "Doğa bu olayı her zaman daha yüksek enerjiyle ve kozmik x-ray'lerle gerçekleştiriyor. İlk kez laboratuvarda yapıldı!" CERN'de 1961'den bu yana "gözlemci" ülkelerden birisi olan Türkiye'deki milyonlarca insan da bu deneyi gazetelerden yahut internetten "gözlemledi".

Popüler olması maliyetinden

Deneyin oldukça yüksek bir maliyetinin olması, bilim dünyasında ilginç bir fenomeni de beraberinde getirdi. Uzay araştırmalarına milyar dolarlar harcayan NASA'dan sonra, ilk kez bir kuruluş, bu kadar yüklü meblağı "saf bilim" dediğimiz ve teknolojiye kısa vadede herhangi bir katkısı olmayacak gibi görünen bir deneye harcamış oldu. Bunun için de popülerliğinin korunması ve bütün insanlığın (kaynak sağlayan enstitüler önde geliyor) buna ikna edilmesi lazımdı. Bazı bilim insanlarına göre CERN'deki deneyin sonuçları ancak önümüzdeki elli yılda pratik olarak görülebilir; bazıları şu ana kadar elde edilenlerin Einstein ve Schrödinger'den bu yana ilk kez fiziğin ilkelerini değiştireceği görüşünde. Her ne olursa olsun ortak kanaat, kâinatın sırlarına daha çok yaklaşılacağı yönünde: Peki bu, ne kadar doğru?

Kuantum fiziğine dair ilk çalışmalar yapıldığı sırada, bunun pratik anlamda bir şey ifade etmeyeceği görüşü dillendirilmişti; bugün gelinen noktada ise pek çok şey kuantum fiziği esaslarına göre şekilleniyor. Kullandığımız bilgisayarlardan lazer teknolojisine kadar aklımıza gelebilecek "yeni" icatların çoğu kuantumla ilgili. Atomların hareketlerinden atom altı parçacıkların hareketlerine doğru yolculuk yapan bilim insanlarının bu deneyle amaçladıkları şeylerden birisi, kâinatın özü denilen ve literatürde "esîr" olarak bilinen "karanlık madde"yi bulmak. Bunun için seçtikleri yöntemse, kâinatın oluşumunun sebebi olarak saptadıkları Büyük Patlama (Big Bang) deneyimini laboratuvarda gerçekleştirmek. Bu sayede, milyarlarca yıl önce olduğu sanılan patlamanın ardından maddenin arkasına saklanan "anti-madde" denen şeyin de ne olduğu anlaşılacak. Sağda solda duyduğunuz "Higgs Bozonu" isimli maddenin de bununla aynı şey olduğu görüşü öne sürülüyor. Tabii bilim insanları, kuantumdan bu yana "kesin" konuşmamak gerektiğinin bilincindeler. Bu son deneyde 7 TeV'lik (Trilyon Elektron Volt) bir enerjiye ulaşıldı; yaklaşık bir sene sonra 14 TeV'lik bir enerji deneyi bahis mevzuu olacak. Böylece ışık hızına çıkarılan protonlar sayesinde enerjiye dönüşen maddeler üzerinden yeni gözlemler yapılabilecek, yeni maddelere ulaşma imkânı sorgulanacak.

Bilim adamlarının yola çıkarken sordukları temel sorulardan biri de, "Maddelerin neden kütlesi var?" oldu. Bu deney sayesinde, "kütle" dediğimiz şeyi oluşturan kuvvetleri ve bu kuvvetleri sağlayan parçacıkları elde etmeyi de amaçlıyorlar. Işınlanma ise bundan sonraki aşamada düşünülen bir şey. Malum, Einstein'ın öngördüğü şekliyle, ışın hızına ulaşan bir cismin kütlesini kaybedeceği sanılıyor. CERN'de çalışan bilim insanları, biraz da projeye ilgi çekmek için "Işınlanma uzak bir hayal değil!" lafını söyleseler de, projenin temel amaçları arasında ışınlanma yok. Ancak enerjiye dönüşen maddelerin akıbetiyle ilgili yapılacak deneyler, ışınlamaya bir yol açabilir... Öte yandan, gazetelere demeç veren bilim insanları, deneyin popülerliğinden memnunlar ki, bazı alakasız haberler de yayılıp duruyor. Mesela bu deneyin sonuçları bize "evrim teorisini" kanıtlayacak bir veri sağlamaktan oldukça uzak. Yahut bu deneyden sonra "Allah var mı, yok mu?" gibi temel sorulara "bilimsel kesinlikte" bir cevap verilmiş olmayacak. Yalnızca maddenin esrarına dair bir adım daha atılacak.
 
 

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Cern Nedir?
« Yanıtla #18 : 04 Nisan 2010, 21:45:49 »


ATLAS'a dair bazı gerçekler
"Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" nedir?

Atom altı parçacıkların ortaya çıkmasını sağlamak ve bu parçacıkları hızlandırmak suretiyle büyük enerji düzeylerini elde etmek için kullanılan bir deney mekanizması. CERN'in 2007 yılında 9 trilyon dolara yaptığı 27 kilometrelik çarpıştırıcıda 14 TeV düzeyinde enerjiye ulaşmak hedefleniyor. Protonları bu enerji düzeyinde ışık hızına çıkartmak da deneyin bir parçası.

TeV nedir?

1 eV, bir elektronun 1 volt'luk potansiyel enerjide hareket ederken kazandığı kinetik enerji. 1 TeV de bunun bir trilyon katı oluyor. 1931 yılında yapılan ilk parçacık hızlandırma deneyinde 1 MeV'e ulaşılmıştı. Bugün bunun 7 milyon katına ulaşmış durumdayız. Hedef, bir yıl sonra 14 milyon katına ulaşmak... Ayrıca 1 TeV, bir sivrisineğin kanat çırparkenki kinetik enerjisine eşit. Bu da bir parçacığın enerjisi; toplamda açığa çıkan enerji 80 tane TNT bombasının patlaması kadar.

Ne kadar bilgi üretilecek?

ATLAS'taki deneyden açığa çıkan bütün veriler kaydedilebilirse, saniyede 100 bin CD'yi dolduracak. Ancak işe yarar kısmı dakikada 27 CD. Bu veri oranı ayrıca, aynı anda yapılan 50 trilyon telefon konuşmasına da eşit. Bilim insanları, bu deneyin sonuçları üzerine 15–20 yıl boyunca makaleler yazılacağı kanaatinde. Bu verilerin incelenmesi ve sonuçların "kullanılabilir" hâle gelmesi bir o kadar sürecek.

Anti-madde nedir?

ATLAS isimli düzenek, daha önce proton hızlandırıcı olarak kullanılmış iki büyük mekanizmanın birleşiminden oluşuyor. Bilim insanları atom altı parçacıkları gözlemlemeyi başarmışlardı. Şimdi yine temel soruların peşindeler: Atomların neden kütlesi var? Bu protonlarla nötronları bir arada tutan şey nedir? Anti-madde, bu soruların muhtemel cevaplarından biri. Eğer doğruysa, Büyük Patlama'dan (Big Bang) sonra kaybolmaya yüz tutan anti-maddeyi yeniden elde etmek mümkün olacak. Bu da, fiziğin kanunlarının değişeceği anlamına geliyor.

Karanlık madde nedir?

İslamî terminolojide esîr olarak ünlenen karanlık madde, kâinatın özü olarak biliniyor. Henüz kesinlik kazanmasa da, maddelerin arka planında böyle bir karanlık maddenin olduğu ve belki de gezegenlerin içinde yüzdüğü bir denizin bu maddeyle dolu olduğu varsayılıyor.

ZAMAN
 
 

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Cern Nedir?
« Yanıtla #19 : 08 Nisan 2010, 08:04:31 »

 Bir haftada 10 milyon kez çarpıştırıldı

CERN'in Büyük Hadron Çarpıştırıcısında atom altı parçacıklar arasında, deneyin son aşamasının yapılmakta olduğu son 1 hafta içerisinde yaklaşık 10 milyon kez çarpışma gerçekleştirildi.

27 kilometrelik oval tünelde hızlandırılarak, bugüne kadarki rekor düzeyde, 7 TeV enerjiyle, ışık hızına yakın bir hızla yol alırken çarpıştırılan parçacıkların parçalanma anlarının kayda alınmasında da aşama kaydedildi.

Önceki deneylerde çarpışma anları saniyede 50 milyon kez görüntülenirken, deneyin bu aşamasında bu sayı, saniyede 100 milyon keze yükseltildi.

Deney, 2013 yılında 14 TeV enerjiyle yapılacak.

CERN sözcüsü James Gillies yaptığı açıklamada, çarpışmalar sonucunda çok büyük hacimlerde veri elde edildiğini, tüm dünyaya dağıtılan bu verilerin çeşitli laboratuvarlarda yapılacak analizler sonucunda yorumlarının yapılabileceğini, bu analizlerden, yepyeni bilgiler elde edilmesinin aylar veya yıllar alabileceğini ifade etti.

Bu analizler sonucunda maddenin yapısıyla ilgili olarak bugüne kadar bilinmeyenlerin açığa çıkarılması umuluyor.

AA 

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Cern Nedir?
« Yanıtla #20 : 22 Eylül 2010, 07:25:18 »


Yüzyılın en büyük deneyi olarak kabul edilen ve kozmosun sırlarını çözmek için yürütülen Büyük Patlama deneyinde çalışan bilim adamları, kainatın oluşumu konusundaki araştırmalarında yeni bir fenomen keşfettiklerini düşünüyorlar.

Açıklamada, BHÇ'nin yaklaşık 6 ay süreyle çalıştırılmasından sonra, deneylerin potansiyel olarak yeni ve enteresan fenomenlerin işaretlerini vermeye başladığı belirtildi.

Açıklamada, özellikle bazı parçacıkların, şimdiye kadarki proton çarpışmalarında gözlenmedik bir biçimde, sıkı sıkıya birbirlerine bağlı olduklarının ortaya çıktığı kaydedildi.

Fizikçi Guido Tonelli, parçacıkların 27 kilometrelik oval tünelde hızlandırılarak, bugüne kadarki rekor düzeyde, 7 TeV enerjiyle ışık hızına yakın bir hızla çarpıştırıldığı deneyin ilk sonuçlarını açıkladığı sunumunda, "Temmuz ortasındaki analizlerimizde yeni bir fenomen ortaya çıktı" dedi.

Bu sonuçların henüz teyit edilmediğini, ancak araştırma ekibinin keşfedilen bağlantının varolmadığını gösterecek karşı bir gözlemde bulunamadıklarını söyleyen Tonelli, "Şimdi ne olup bittiğini tam anlamıyla analiz etmek ve BHÇ'nin keşfetmemizi sağlamasını umduğumuz yeni bir dünya olan yeni fizikte ilk adımlarımızı atmak için daha fazla veriye ihtiyacımız var" diye konuştu.

CERN araştırmacıları bu gözlemleri yorumlayabilmek için biraz daha zamana gereksinimleri olduğunu kabul ederlerken, yeni bulguların, çarpışmalarda yoğun ve sıcak madde oluşumuyla bağlantılı olabileceği şeklinde yorumlanan ABD'nin Brookhaven Ulusal Laboratuvarı'ndaki çekirdek çarpışmalarında gözlemlenen fenomenlerle benzerlikler taşıdığına da işaret ettiler.

Deneyin daha sonra 14 TeV enerjiyle yapılması öngörülüyor, ancak bunun tarihi henüz belli değil.

Bilim adamları, 14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama deneyinde, evrenin doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi umuyor. Bir mikro saniye sürecek çarpışmada, temel element parçacıkları, atom çekirdeklerini oluşturmak için birleşmeye başlamadan önce meydana gelen Büyük Patlama anındaki koşullar oluşturulmak isteniyor.

Deney sırasında tünel boyunca ayrı yönlerde iki proton hüzmesi veriliyor. Işın demetleri ayrı istikametlerde, ışık hızına yakın bir süratle halka şeklindeki tünelde yol alıyor. Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışmasının ardından bilim adamları, özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak Higgs parçacığı (Tanrı parçacığı) diye adlandırılan parçacıkların varlığının kanıtlarını görmeyi umuyor.AA

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Cern Nedir?
« Yanıtla #21 : 09 Kasım 2010, 09:42:50 »Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü'nün (CERN) Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda, evrenin ortaya çıktığı Büyük Patlama'nın hemen sonrasındaki koşulların küçük bir modelinin oluşturulması başarıldı.   
 
Tünelde daha önceki proton parçacıkları yerine, ağır kurşun iyonları çarpıştırıldı. CERN yetkilisi Barbara Warmbein, kurşun iyonlarının pazar günü ilk kez çarpıştırıldığını söyledi.

Warmbein, araştırmacıların, bu çarpışmayla evrenin Büyük Patlama'dan hemen sonra nasıl başladığına ilişkin sırları aydınlatma yolunda, maddenin ''kuark-gluon plazma'' biçimini tespit etmeye çalıştıklarını belirtti.

Warmbein, bilim adamlarının, gerçekleştirilen çarpışma sırasında elde edilen verileri değerlendirerek ''önemli keşifler yapmalarının, aylar, belki de yıllar alacağını'' ifade etti.Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Cern Nedir?
« Yanıtla #22 : 27 Mayıs 2012, 18:50:45 »


Norveç Bergen Üniversitesi'nde akademik hayatına devam eden ve İsviçre'de yapılan CERN deneyinde görev alan fizik doktoru Sedat Altınpınar, Konyalı bilim meraklılarına, deneyi yapan bilim adamlarının, kainatın oluşumundaki sırrı öğrenme, oluştuktan hemen sonraki halini keşfetme peşinde olduğunu anlattı.

Konya Sağlık Mensupları Derneği (SAMEDER)'nin davetlisi olarak Konya'ya gelen Dr. Sedat Altınpınar, İsviçre'nin Cenevre şehrinde yapılan Avrupa Nükleer Araştırma Konseyi (CERN) deneyi ile ilgili konferans verdi.
 
Konya merkez Bera Otel'deki konferansın açış konuşmasını yapan SAMEDER Başkanı Dr. Fethi Demir, 12 Avrupa ülkesinin 1954 yılında kısa adı CERN olan Avrupa Nükleer Araştırma Konseyi'ni kurduğunu aktardı.
 
Türkiye'nin Avrupa ülkelerinin kurduğu konseye üye olarak katıldığını belirten Dr. Fethi Demir, "CERN Türkiye'nin üyeliğini onayladı. Türkiye iki yıla kadar Avrupa Nükleer Araştırma Konseyi'nin asli üyelerinden biri olacak." dedi.
 
"CERN'in İsviçre'nin Cenevre şehrinde yaptığı 'büyük patlama' deneyi ile kainatın oluşum sırları keşfedilmeye çalışılıyor." diyen Dr. Demir bu çabanın ilahiyatçıların da dikkatini çektiğini kaydetti. Dr. Demir, "CERN Başkanı Prof. Dr. Rolf Dieter Haus ekim ayında bilim adamlarıyla ilahiyatçıların bir araya gelerek kainatın başlangıcındaki esrarı anlamaya yönelik ortak dil geliştirmeye çalışacaklarını açıkladı." dedi.
 
CERN Başkanı Prof. Haus'un, "Kainatın esrarının yüzde 95'i daha öğrenilemedi." sözlerini nakleden Dr. Demir, konuşmasını, "Türkiye olarak keşfedilmeyi bekleyen yüzde 95 sırrın anlaşılması, öğrenilmesi çalışmalarına katkıda bulunmalı, keşiflere imza atarak gelecek kuşaklara onurlu, değerli bir miras bırakmalıyız. Bunun için eğitim öğretime özel önem vermeli, çocuklarımızın iyi birer bilim adamı olarak yetişmesine çalışmalıyız." diyerek tamamladı.
 
Dr. Fethi Demir'in konuşmasının ardından konferansa başlayan fizik doktoru Sedat Altınpınar, CERN deneyinin 'kainatın başlangıcında ne vardı?' sorusunun cevabını aramak amacıyla yapıldığını söyledi.
 
Bütün dünyanın ilgisini çeken 'büyük patlama' deneyinin hızla devam ettiğini anlatan Dr. Altınpınar, "Yerin 100-150 metre altında açılan 27 kilometrelik tünelde kainatın ilk oluşumundan hemen sonraki halinin nasıl olduğu keşfedilmeye çalışılıyor. Deneyle maddenin en küçük parçacığının ne olduğu öğrenilmeye çalışılıyor. Deney halen devam ediyor ve deney ekibi daha henüz yolun başında. Bilim merakıyla hareket eden CERN deney ekibi bu süreçte, her an kaydedilen yeni keşiflerle kainatın esrarını çözmeye çalışacak." şeklinde konuştu.
 
Bilimin olumsuz ihtimalleri düşünerek keşifler yapmaktan geri durmayacağını vurgulayan Dr. Altınpınar, magazinleştirilme gayretlerinin CEN deneyini engellemeyeceğini kaydetti.
 
 CERN deneyinde görev alan Türk bilim adamlarından biri olan Dr. Sedat Altınpınar, konferansın sonunda dinleyicilerin meraklı sorularını cevaplandırdı. Dr. Altınpınar soruların deneyle ilgili endişelerde yoğunlaşması üzerine, deneyin ancak mikroskopla görülebilen mikro alemde yapıldığını ve herhangi bir aksiliğin makro alemde etkisinin olmayacağını söyledi.

 CİHAN

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Cern Nedir?
« Yanıtla #23 : 05 Temmuz 2012, 08:08:19 »
İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) , Higss bosonu olması muhtemel yeni bir atomaltı parçacığı bulundu.
 
İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'ndeki (CERN) ATLAS deneyinin sözcüsü Fabiola Gianotti, yeni parçacığın izlerini 126 giga elektronvolt (GeV) kütle bölgesinde bulduklarını açıkladı.

 
5 SİGMA SEVİYESİNDE İZLİYORUZ
 
CERN'de Higgs parçacığının varlığı konusunda yapılan deneylerin sonuçlarına ilişkin düzenlenen seminerde konuşan Gianotti, "Bugün araştırmalar, mümkün olacağını tahmin etmediğimiz kadar ilerlemiş durumda" dedi.

 
"Elimizdeki veride, 126 GeV kütle bölgesinde yeni bir parçacığın belirgin izlerini 5 sigma seviyesinde gözlemliyoruz" ifadesini kullanan Gianotti, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (BHÇ) ve ATLAS'ın mükemmel verimi ve çok sayıda kişinin olağanüstü çabası bizi bu heyecan verici duruma getirdi. Bu sonuçları son haline getirmek için biraz daha zaman gerekiyor. Daha fazla veri ve daha fazla çalışma da bu yeni parçacığın özelliklerini bulmak için gerekli olacaktır."
 

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Cern Nedir?
« Yanıtla #24 : 14 Kasım 2012, 08:34:58 »


Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinin yeraltındaki laboratuarında önemli keşif...


Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin yeraltındaki laboratuarındaki deneylerde evrendeki en nadir parçacıklardan biri belirlendi.
 
Ancak keşif, evrenin oluşumuyla ilgili süpersimetri teorisine ilişkin kuşkuları beraberinde getirecek gibi görünüyor.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı üzerinde çalışmalarını sürdüren araştırmacılar evrendeki en nadir parçacıklardan birini belirledi.
 
Bs Mezonu denen parçacığın çok çok nadir ikiye ayrıldığı görüldü.
 
Bu da, geleneksel atom altı fizik teorisi içinde bazı tutarsızlıkların açıklanmasını sağlayan Süper Simetri teorisine ilişkin kuşkuları beraberinde getiriyor.

Çünkü süpersimetri teorisine göre, ayrışmanın daha sık olması gerekiyor.

Teoriye göre, Büyük Patlama'dan sonraki kısa süreçte varolabildiği öngörülen, madde ve antimadde oranının birbirine eşitlendiği süpersimetri, galaksilerin de hızlı oluşumunu sağlıyor.

Yine de süper simetri teorisini temelden sarsan bulguların doğrulanması için zamana ve daha çok deneye ihtiyaç var.   
 

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Cern Nedir?
« Yanıtla #25 : 10 Ocak 2013, 09:38:09 »
Dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma laboratuvarı olan İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), çalışmalarına 2 yıl ara vereceğini açıkladı.

CERN İletişim Direktörü James Gillies, 10 milyar dolarlık proton çarpıştırma deneyine 2015 yılının başında yeniden başlanmasının, ilginç olaylar gözlemlenmesini ve sır perdelerinin daha fazla aralanmasını sağlayacağını söyledi.

Gillies ayrıca, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın Mart ayında, yaklaşık 14 milyar yıl önce yaşanan Büyük Patlama'dan sonraki ortamı canlandırabilmek için gerekli enerji seviyesinin artırılması amacıyla çalışmalara ara vereceğini kaydetti.

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Cern Nedir?
« Yanıtla #26 : 02 Mayıs 2013, 07:40:45 »
CERN'de yapılan deneyde, anti maddenin 'anti gravite' veya 'çekim kesme etkisi' denilen kuvvete kaynaklık edip etmediği test ediliyor


Anti maddenin yer çekiminden nasıl etkilendiği gizemini koruyor, ancak 'yukarıya doğru' hareket ettiği tahmin ediliyor.

Sonuçları, Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırma, bu konunun çözümüne ilişkin ipuçları içeriyor.

Madde ve anti madde

Anti madde, fizikteki en büyük gizemlerden biri; Evren'in başlangıcında, aynı miktarda madde ve anti madde ortaya çıkmış olmalı.

Şu anda bildiğimiz, ikisi karşılaştığında birbirlerini imha ederek, saf ışık ortaya çıkardıkları.

Bugün gördüğümüz Evren'in neden büyük oranda maddeden ve çok daha az oranda anti maddeden oluştuğu sorusu, ikisi arasındaki farklara ilişkin çok sayıda çalışmanın çıkış noktası.

CERN'deki Hadron çarpıştırıcısı üzerinde yapılan LHCb deneyinde, dıştan gelen parçacıkların 'bozunduklarında' esas eğilimlerinin anti maddeye değil, maddeye dönüşmeleri inceleniyor.

LHCb ekibi geçen hafta B mezonlarının (elektron ile proton arasındaki cisimcikler) bozunmasında farklılık olduğunu kaydetti.

Ancak henüz maddenin gizemi tam olarak çözülmüş değil.
Anti madde atomları kapanlanmıştı

Madde ve anti madde arasındaki en belirgin farklılık, 'çekim' kuvveti karşısındaki tavırlarında olabilir; muhtemelen anti madde, madde tarafından çekilmiyor, geriye itiliyor.

Ancak CERN'deki 'Alpha' deneyine kadar, bunu kimse test edememişti.

Deney, anti madde atomlarının kapana alınması üzerine kurulu.

Nasıl hidrojen proton ve elektronlardan oluşuyorsa, anti hidrojen atomu da, anti proton ve pozitronlardan oluşur.

Alpha ekibi, 2011 yılında anti hidrojen atomlarını bin saniye boyunca tıklayın kapana almayı başarmıştı.

Bu 434 anti hidrojen atomundan elde edilen veriler, anti gravite bakımından inceleniyor.

Deney sözcüsü Jeffrey Hangst, BBC'ye şu açıklamada bulundu: "Tüm deneyler boyunca, anti hidrojen atomlarını serbest bırakarak imha oluşlarına bakıyoruz. Bu verilere dönüp, çekim kuvvetinin imha oldukları pozisyon üzerinde etkide bulunup bulunmadığına baktık; atomların duvara çarpmadan önceki kısacık zamandaki düşüşlerine yani."
Esas hedef enerji seviyelerini ölçmek

Ekip, anti hidrojen atomlarının yukarıya veya aşağıya doğru hareketlerine ilişkin istatistik çalışması yapmış.

Elde edilen bulguya göre, anti madde atomları normal atomlara kıyasla, çekim kuvvetine karşı yaklaşık 110 kat daha duyarlı.

Çekim güçleri ise yaklaşık 65 kat daha güçlü. Fakat bu, tersine bir çekim gücü, yani anti gravite.

Prof. Hangst, henüz tüm soruları cevaplayamadıklarını kabul ederken, "İlk defa birisi buna girişmekten bahsediyor" diye ekliyor: "Şimdi bu soruya cevap arayabileceğimiz bir makinamız var, bizi heyecanlandıran bu."

Alpha deneyindeki asıl hedef, anti hidrojen içindeki enerji seviyelerini tespit ederek, fizikçilerin fevkalade iyi bildikleri hidrojen ile kıyaslamak.

Prof. Hangst, "Anti maddeyi incelemek için birçok seçeneğimiz var" diyor.