Gönderen Konu: Ezanı Muhammedî  (Okunma sayısı 5216 defa)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
Ezanı Muhammedî
« : 12 Kasım 2009, 12:58:24 »

Sevgili nasibimce yönetimini ,ezan okuma programını ilave ettikleri için tebrik ve teşekkür ediyorum......

a.r.o a.r.o a.r.o a.r.o a.r.o a.r.o

Çevrimdışı Gülce

• Gülce
  • Bağımlı Üye
  • Rep +4/-0
  • Kulağımı çınlatma lütfen :))
Ynt: Ezanı Muhammedî
« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2009, 13:33:47 »

Sevgili nasibimce yönetimini ,ezan okuma programını ilave ettikleri için tebrik ve teşekkür ediyorum......

a.r.o a.r.o a.r.o a.r.o a.r.o a.r.o

bende teşekkür ediyorum kendilerine

Çevrimdışı ases

• Sadık Üye
  • Rep +4/-1
  • Sigara içen birini öpmek ; kül tablasını yalamaya
    • latif ertas.blogcu.com
« Yanıtla #2 : 12 Kasım 2009, 17:35:59 »

SİTEYE EZANI MUHAMMEDİ PROGRAMI KOYMANIZDAN DOLAYI BENDE tesekkürler a.r.o
DİYORUM.

YALNIZ BU MEMLEKETTE EZANI MUHAMMEDİ  17.YIL TÜRKÇE OKUTTURULDU ,
RABBİM O GÜNLERİ BİR DAHA GÖSTERMESİN...!
TÜRK DİLİNİN BAŞKENTİNDEN SELAMLAR

[ KARAMANIN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU ]

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #3 : 12 Kasım 2009, 17:46:33 »

SİTEYE EZANI MUHAMMEDİ PROGRAMI KOYMANIZDAN DOLAYI BENDE tesekkürler a.r.o
DİYORUM.
YALNIZ BU MEMLEKETTE EZANI MUHAMMEDİ  17.YIL TÜRKÇE OKUTTURULDU ,
RABBİM O GÜNLERİ BİR DAHA GÖSTERMESİN...!

Sevgili ases bende canı gönülden size katılıyorum.. tesekkürler a.r.o

Biliyor muydunuz, Türkçe ezanda  kelimesi dâhil her kelimeyi değiştirmişler, sadece bir kelimeye dokunmadan olduğu gibi bırakmışlardı.
Aralarında Hafız Burhan, Sadettin Kaynak, Hafız Nuri gibi isimlerin bulunduğu komisyonun çevirisini yaptığı "Türkçe ezan" metni şöyleydi:

''Tanrı uludur, Tanrı uludur
Şüphesiz bilirim, bildiririm
Tanrı'dan başka yoktur tapacak.
Şüphesiz bilirim, bildiririm
Tanrı'nın elçisidir Muhammed.
Haydin namaza, haydin namaza
Haydin felâha, haydin felâha
Tanrı uludur, Tanrı uludur
Tanrı'dan başka yoktur tapacak.''

İşte o kelime…

Ezanın Türkçeye çevrilmeyen tek kelimesi ‘felâh’ oldu.
Sebebi, halkın felah kelimesinin ‘kurtuluş’ anlamına geldiğini bilmemesini sağlamak ve ezan okunurken, “haydin kurtuluşa” manasına gelecek bir çağrıda bulunmamaktı.

Ezanı Türkçeye çevirenler, ‘felah’ kelimesini de Türkçeye çevirip “haydi kurtuluşa” anlamına gelen bir çağrıya zemin hazırlamamakla, namazın temel fonksiyonunu acaba nasıl etkisizleştirebiliriz düşüncesinde olmuşlardır. Şimdilerde ara ara aynı düşünceyi seslendirip “millet anlamıyor, Türkçe okunsun” diyenlerin amacı milletin anlaması değil, değerlerinden kopmasının kapısını aralamaktır

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #4 : 12 Kasım 2009, 17:51:39 »
Yazdığım yazıyı okuyunca sanki ben yazmışım gibi bir hava hissettim .. Verilen bilgi alıntıdır arkadaşlar ;D ;D ;D

Çevrimdışı ases

• Sadık Üye
  • Rep +4/-1
  • Sigara içen birini öpmek ; kül tablasını yalamaya
    • latif ertas.blogcu.com
« Yanıtla #5 : 12 Kasım 2009, 20:14:18 »

SEVGİLİ MERAK İYİDİR,ŞUNDAN EMİN OLUN Kİ,
TÜRKCE EZAN KONUSUNU TABİKİ SEN ÇIKARMADIN
BUNU SAĞ DUYULU BÜTÜN MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZ,
BUNU ÇOK BLİYORLAR...!
SANA GELİNCE SEN OKADAR ZEKİSİN Kİ; O FELAH KELİMESİNİ
TÜRKCE EZANDAN ÇIKARMADIKLARINI BEN BİLMİYORDUM,
VE SENİ KUTLUYORUM...

TEBRİKLER......

A.r.o
 tsk
 tesekkürler

TÜRK DİLİNİN BAŞKENTİNDEN SELAMLAR

[ KARAMANIN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU ]

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #6 : 12 Kasım 2009, 20:55:36 »
SEVGİLİ MERAK İYİYDİR,ŞUNDAN EMİN OLUN Kİ,
TÜRKCE EZAN KONUSUNU TABİKİ SEN ÇIKARMADIN
BUNU SAĞ DUYULU MÜSLÜMAN VATANDAŞLARIMIZ
BUNU ÇOK BLİYORLAR...!
SANA GELİNCE SEN OKADAR ZEKİSİN Kİ; O FELAF KELİMESİNİ
TÜRKCE EZANDAN ÇIKARMADIKLARINI BEN BİLMİYORDUM,
VE SENİ KUTLUYORUM...
TEBRİKLER......
 a.r.o
 tsk
 tesekkürler

Sevgili ases paylaştığım bilgiyi , sanki ben yazmışım gibi bir hava hissettiğim için alıntı olduğunu yazma gereği hissettim...
Forumda ki amacımız bilmediklerimizi öğrenmek , bildiklerimizi ise paylaşmak değil mi?
Asıl ben ince davranışınız için teşekkür ederim...

Çevrimdışı leyla

• Üstad
  • Rep +6/-0
  • Rabbim,her vesiLede SENİN keremin saklıdır,
    • naliya
« Yanıtla #7 : 12 Kasım 2009, 22:48:44 »

sevgili ases ve sevgili merakiyidir tsk

Allah bir daha göstermesin inşaallah.

İslam evrenseldir.

Türkiye'de ezan ne ise dünyanın öbür ucunda da odur.

Allah minarelerimizden şuanki ezanımızı eksik etmesin.

Dünya meşgalesi içerisinde bulunan insanoğlunu günde 5 kez uyarıyor.

Bundan güzeli var mı.

Hep hayal ediyordum nasıl okunmuş diye. İnşallah ilk ve son olur.

Gençliğine güvenip vakit erken derken;

belki elveda bile diyemezsin giderken.

N.F.Kısakürek

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
« Yanıtla #8 : 30 Ocak 2011, 09:49:22 »
Müezzini işittiğiniz zaman onun söylediği gibi söyleyin. Sonra da bana salavat okuyun. Kim, bana bir salavat okursa Allah ona on rahmet eder. Sonra Allah’tan benim için vesileyi isteyin. Muhakkak ki vesile, cennette bir menziledir. O, Allah’ın kullarından ancak bir kişi içindir. O kişinin de ben olacağımı umuyorum. Kim, Allah’tan benim için vesileyi isterse o kişiye şefaatim helal olur.

Allâh’ümme Salli ve Sellim ve bârik alâ seyyidinâ ve Mevlânâ Muhammedin salâte ehli muhabbetihî ve alâ êlihi ve sahbihî ve sellim.
 kirmizigulvx6

Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

gedai

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 30 Ocak 2011, 13:31:20 »
Türkçe ezan uygulamasına geçiş [değiştir]
1931 yılının Aralık ayında, Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle dokuz hafız, Dolmabahçe Sarayı’nda ezanın ve hutbenin Türkçeleştirilmesi çalışmalarına başladı.

Kur'an’ın Türkçe tercümesi ilk kez 22 Ocak 1932 tarihinde İstanbul’da Yerebatan Camii’nde Hafız Yaşar (Okur) tarafından okundu.[1]Bundan 8 gün sonra, 30 Ocak 1932 tarihinde ise ilk Türkçe ezan, Hafız Rıfat Bey tarafından Fatih Camii’nde okundu. 3 Şubat 1932 tarihine denk gelen Kadir Gecesi’nde de, Ayasofya Camii’nde Türkçe Kuran, tekbir ve kamet okundu.[3]18 Temmuz 1932 tarihinde Diyanet İşleri Riyaseti, ezanın Türkçe okunmasına karar verdi. Takip eden günlerde, yurdun her yerindeki Evkaf Müdürlüklerine Türkçe ezan metni gönderildi. 4 Şubat 1933 tarihinde, müftülüklere ezanı Türkçe okumalarını, buna uymayanların kati ve şedid (kesin ve şiddetli) bir şekilde cezalandırılacaklarını bildiren bir tamim gönderildi.

gedai

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 30 Ocak 2011, 14:08:59 »

Şimdi de şu olayı inceleyel im. Ebu Davud'un Ebu Umeyr b. Enes'e dayanarak bildirdiğine göre bu zatın sahabiler den olan amcası şöyle diyor:

Bir gün Peygamber imiz müslümanları namaz kılmak için nasıl çağırmak gerektiğini düşünüyor, bunun uygun bir yolunu araştırıyordu. Sahabiler den biri Rasülullah'a:

“Namaz vakti gelince mescidin damına bir sancak dik, müslümanlar bunu görünce birbirler ine haber versinler” teklifind e bulundu. Bu teklif Peygamber in hoşuna gitmedi. Bazı sahabiler de yahudiler gibi boru çalınmasını önerdiler.” -Bu yahudi adetidir- diyerek bu öneriyi de reddetti. Kimileri de çan çalmayı teklif ettiler. Onu da -Hristiyanların adetidir- diyerek beğenmedi. O gün hiç bir karara yanlamada n herkes evine dağıldı.

(Ebu Umeyr b. Enes, b. Malik El-Ensari, Enes'in en büyük oğludur, ismi Abdullah olduğu da söyleniyor. İbn Hacer, Takrib'de “güvenilirdir” diyor. Bkz. âge., c. 2, s. 456, biy. 192.)

Peygamber imizin zihnini yoran bu konuya en çok aklı takılanlardan biri de Abdullah b. Zeyd b. Abdurabbi h idi. Bu zat o gece ezanı rüyasında gördü ve ertesi günü erkenden Peygamber imize koşup -Ya Rasûlüllah, bu akşam henüz uyanıklık ile uyku arasındayken biri gelip bana bu ezanı belletti-diyerek durumu haber verdi.

Bir kaç gün sonra aynı ezanın daha önce Hz. Ömer'e rüyada öğretildiği, fakat onun bunu yirmi gün açıklamadığı anlaşıldı.

Hz. Ömer'e niçin böyle yaptığı sorulduğunda da -Abdullah b. Zeyd benden önce davranınca utandım, çekindim- dedi.

Peygamber imiz bunun üzerine Bilâl-i Habeşî'ye seslenere k -Ya Bilâl, ayağa kalk ve bak bakalım Abdullah b. Zeyd sana ne emrediyor . Onun dedikleri ni aynen yap- buyurdu. Bilâl da ayağa kalkarak ilk ezanı okudu

gedai

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 30 Ocak 2011, 14:12:48 »
Hz Cabir'den nakledilen bir hadiste Peygamberimiz "Kim ezanı duyunca şu duayı okursa ona şefaatim kıyamet gününde vacip olur"
peygamerimizin söylediği dua:

"Allahumme Rebbe hazihi'd-da'veti't-tamme Vesselatil kaimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh" İNNEKE LA TUHLİFUL MİAD

Türkçesi: Allah'ım! Ey bu tam davetin ve kılınacak namazın Rabbi, Muhammed (sav)'ye vesileyi, fazileti ve yüksek dereceyi ver Onu kendisine vaadettiğin Makam-ı Mahmud'a ulaştır"