Gönderen Konu: Katsayı üzerine söylenenler  (Okunma sayısı 2594 defa)

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Katsayı üzerine söylenenler
« : 28 Kasım 2009, 01:35:28 »
MEHMET ALTAN
STAR
27.11.2009
 
Paşaların katsayısı...

Kurban bayramının arifesi... Ilık bir güneş, sevecen bir gün olarak başladı. Üstelik Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’nde bir dünya takımı olan Manchester United’ı kendi evinde 1-0 yenmiş.

Bu büyük başarı gündemin okkalı bir bayram hediyesi olmuştu.

Bayramla çelişen ve vicdanı olan herkeste kekremsi bir tat bırakan ise, eşit katsayı uygulamasının durdurulması oldu.

Danıştay 8. Dairesi’nin oybirliğiyle aldığı kararın gerekçesinde, herkese eşit bir katsayı uygulamasıyla, farklı hukuki statüdeki öğrencilerin aynı konumda değerlendirilmesi sonucu anayasal eşitlik kuralıyla çelişkili bir durum yaratıldığı, bu uygulamanın, hukuksal statüsü farklı olanları eşit koşullara tabi kılarak hak kaybı ve ihlaline sebep olacağı belirtiliyor...

Türkçesi ne?

“İmam Hatip mezunları istedikleri üniversiteye girmesin”...

Böylece...

Dar gelirli yoksul ailelerin çocuklarına ait çaresizce biçtikleri kader, daha sonra o çocuklar büyüyüp bunu dönüştürmek istediklerinde, buna imkân vermemek üzere kurgulanmış bir anlayış yeniden geri geldi.

Daha evvel olmayan böyle bir anlayış 28 Şubat’ta doğdu, Temmuz ayında öldü sanılırken, şimdi yeniden hortladı.

Daha doğrusu hortlayan katsayı kararı değil, 28 Şubat zihniyeti...

Bakalım...

Siyaseti, “kışla ile camii” efradı arasında tekmeleşme sanarak, temel hak ve özgürlüklere aldırmayan fanatik bir tarafgirlik anlayışından ne zaman kurtarabileceğiz?

Galiba hayata evrensel hukuk açısından bakıp; din, ırk, mezhep ve ideolojiden vareste bir “insan” gibi hareket eder olabildiğimizde...

 

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Katsayı üzerine söylenenler
« Yanıtla #1 : 28 Kasım 2009, 01:36:28 »

Hükümet ve YÖK krize el koydu
Danıştay’ın katsayı eşitsizliğini kaldıran kararı iptaliyle başlayan krize Hükümet ve YÖK el koydu. YÖK’ün alternatif çözümleri yeterli olmazsa kanun değişikliğine gidilebilir.

Danıştay’ın ‘katsayı uygulamasında yürütmeyi durdurma’ kararı ve ÖSYM’nin 20 Aralık’a kadar hukuki sürecin sonuçlandırılma uyarısı üzerine ‘sınavlar ertelenebilir mi’ tartışması yaşandı ancak YÖK’ten alınan bilgilere göre, böyle bir risk yok ve önceden hazırlanan alternatif planın devreye sokulmasıyla öğrenciler bu yıl da mağdur olmadan sınava girebilecek. Alternatif olarak, Hükümetin 45 madde değişikliği hazır bekletiliyor.

MASADA İKİ SEÇENEK VAR

YÖK’ün yapacağı yeni bir düzenlemeyle, katsayı eşitsizliğini ortadan kaldıracağı ve katsayıyı fiilen devre dışı bırakmaya hazırlandığı öğrenildi. Hukukçular, bu noktada yapılması gereken iki yol olduğu görüşünde: Önce YÖK, katsayı oranlarıyla ilgili bir daraltma planını yürürlüğe koyacak, buna da engel çıkarılırsa TBMM YÖK Kanunu’nun 45’inci maddesini değiştirecek veya kaldıracak .

MAĞDUR OLMAYACAKLAR

Danıştay kararının ardından, YÖK’ün bu yılda katsayısız sınav uygulaması için düzenleme yapma fikrinin ağır bastığı öğrenildi. Üniversiteye giriş kılavuzları için son tarih olan 20 Aralık’tan önce mevcut yasal boşluğu doldurmak zorunda olan ve 1 Aralık’a kadar Danıştay’a itiraz etme süresi bulunan YÖK’ün, mahkeme yürütmesini durdurduğu katsayı uygulamasını kaldıran düzenlemeyi tamamen iptal etse dahi katsayı uygulmasını fiilen devre dışı bırakmaya hazıranıyor.

 

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Katsayı üzerine söylenenler
« Yanıtla #2 : 30 Kasım 2009, 08:58:07 »

YÖK'ten, Danıştay'ın kararına hukuk manifestosu gibi itiraz...

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Danıştay'ın katsayı uygulamasını geri getiren kararına çarşamba günü itiraz edecek. Arefe günü kararı tebliğ eden Danıştay'ın 7 gün süre vermesi sebebiyle bayram boyunca çalışan Kurul, itiraz dilekçesinde kararın gerekçelerini tek tek çürütüyor.

Katsayının kaldırılmasının 'hukuka ve yasalara aykırı olmadığı' kanun maddeleri eşliğinde anlatılıyor. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun iptal kararını kaldırması gerektiği vurgulanıyor. Danıştay'ın gerekçeli kararında yer alan 'liseler arasındaki statü farkı' iddiasının kanuni dayanaktan yoksun olduğu belirtilen taslakta, tüm liselerin ortaöğretim kurumu olduğu hatırlatılıyor. "Danıştay 8. Dairesi'nin görüşünün kabulü; uluslararası sözleşmeler ve Anayasa'mızda var olan kişinin kendini geliştirmesi, eğitim hakkı ve özgürlüğüne aykırı eğitimde adeta kast sisteminin kabulüdür." deniliyor. Mevut uygulumanın, öğrencinin ailesi tarafından alınan kararları değiştirmesini imkânsız kıldığına dikkat çekilen dilekçede, bunun da modern kast sistemleri oluşturacağının altı çiziliyor.


Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Katsayı üzerine söylenenler
« Yanıtla #3 : 20 Aralık 2009, 12:47:47 »

 
 
YÖK, Danıştay'ın katsayı eşitliğine izin vermemesi üzerine farklı katsayı uygulamasına geri dönüş yaptı. Karara üzülen YÖK Başkanı, "Çözüm ve uzlaşma için farklı katsayıya razı olduk, inandığımız için değil." diyor.
 
 Bu durum en çok kurulun başında yer alan Yusuf Ziya Özcan'ın canını sıktı. İstemediği halde uygulamaya nasıl ikna olduğunu Zaman'a anlatan YÖK Başkanı, "Eşitlikçi bir üniversiteye giriş sistemi idealine inandığım halde farklı katsayı kararı aldığım için çok üzgünüm. Buna uzlaşma için razı olduk." diyor. Konunun yeniden yargıya taşınmasını beklemeyen Özcan, mahkemenin yönelttiği bütün itirazları karşıladıklarına inanıyor. 0.02'lik katsayı farkının meslek liselerinin sınava 10 puan geriden başlaması anlamına geldiğini söyleyen Özcan, farkı sembolik bulanlara ise şu sözlerle tepki gösteriyor: "Meslek liseliler 8 soru daha fazla çözmek zorunda kalacak. Sembolik bir fark oluşturmak isteseydik 0.01 veya 0.005'lik fark yapıp bırakırdık."

YÖK, 17 Aralık'taki son toplantısında meslek liseliler ve alan dışı tercihte bulunacaklar için yeni katsayıyı 0,13, genel liseliler ve alan içi tercih yapacaklar için ise 0,15 olarak belirlemişti. Bu karar sınava eşit şartlarda girmeyi bekleyen meslek liselerinin 10 yıldır devam eden katsayı mağduriyetinin 'azalarak devam edeceği' anlamına geliyor. Buna göre meslek liseliler genel lise öğrencilerine yetişebilmek için fazladan 8 soru çözecek. Uygulama YÖK Genel Kurulu'nda tartışmalar sonrasında alınırken, kararı alanları da 'tatmin etmedi.'

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, genel kurul toplantısına katsayı farkının 0,01 olması gerektiği düşüncesi ile girdiğini, ancak toplantıdaki konuşmalar sonrasında 'zor da olsa' 0,02 fark olmasına razı olduğunu açıklıyor. Özcan, "Kararımızı mahkemenin gerekçelerine uygun almamız gerekiyordu. 0,01 fark konulursa sembolik bir değişiklik izlenimi verebilirdi. Enine boyuna tartıştık ve 10 puan-8 soru fark getiren 0,02 farka razı olduk." diyor. Çözüme yönelik ve uzlaşma adına karara imza attıklarını bildiren Özcan sözlerini şöyle sürdürüyor: "Arkadaşlar genelde bir fark olsun diyordu, birkaç arkadaşımız 2 farkın daha uygun olacağını söyledi. Bana da sonradan mantıklı geldi. Ölçülülük esasına uyacaksak ve fark da olacaksa, biraz da dişe gelir farkın olması gerekiyordu. Genel havadan etkilendim, meseleye çözüm getirmek için bunu yaptım, çok isteyerek ve inanarak değil. Danıştay'ı da tüm tarafları da tatmin edecek, uygun olan bir çözüme varmaya çalıştık. Zaten insanı üzen de, bir taraftan inandığınız eşitlikçi bir sistem oluşturma çabanız var, diğer taraftan eşitliği mahkeme kararıyla da olsa kendiniz bozuyorsunuz. Çözüme uygun kararlar alayım diye eşitlikçi ideal fikirlerinizden vazgeçiyorsunuz. Bu çok üzücü."


İBRAHİM ASALIOĞLU ANKARA

ZAMAN
 

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Katsayı üzerine söylenenler
« Yanıtla #4 : 21 Aralık 2009, 15:08:12 »
Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Katsayı üzerine söylenenler
« Yanıtla #5 : 19 Ocak 2010, 15:49:34 »