Gönderen Konu: BEN OKUDUM ÇOK ETKİLENDİM  (Okunma sayısı 6991 defa)

Çevrimdışı kardelen

• Yeni Üye
  • *
  • Rep +2/-0
BEN OKUDUM ÇOK ETKİLENDİM
« : 22 Aralık 2009, 00:18:52 »
  yildiz yildiz yildiz yildizEN’AM suresi 160.

"Kim (Allah huzuruna) iyilikle gelirse ona getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse o sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır. Onlar haksızlığa uğratılmazlar. "

Iki, iki ihtiyar onu ziyarete geldi, karinlari acti. Rabia ne getirirse h emen gonul hosluguyla yiyelim, zira helaldir dediler. Rabia'nin iki somunu vardi. Getirdi onlerine koydu.
Tam bu sirada aniden bir dilencinin sesi isitildi. Bunun uzerine Rabia ekmekleri onlarin onunden alip dilenciye verdi.

Derhal elinde sicacik ekmek destelenmis bir cariye cikageldi ve,
"Bunlari sana bizim hanimefendi gonderdi,"dedi.
Rabia bunlari saymis onsekiz oldugunu gorunce hizmetci kiza: "Bunlari geri gotur, ziya sayida hata var,"demis.
Cariye hayir, sayida yanlislik yok demisse de Rabia:"Yanlis saymissin, geri gotur," diye israr edince kiz ekmekleri alip geri goturmus ve olanlari efendisi olan hatuna hikaye etmis.

Hatun da iki ekmek daha ekleyerek cariyeyi tekrar Rabia'ya gondermis. Rabia ekmekleri saymis, yirmi tane oldugunu gorunce alip misafirlerin onune koymus, onlar de bu ekmeklerden yemis ve hayretle sormuslar: "Bundaki sir ve hikmet nedir?" O da anlatmis:
"Buraya geldiginizde ac oldugunuzu anlamis ve iki buyuk dervisin onune iki ekmeyi nasil koyayim,"demistim. Dilenci gelince bu ekmekleri verdim ve, "Ya Ilahi! Bire on karsilik veririm (Enam suresi, 160) buyurmussun. Bunda yakin halinde bulunuyorum. Bire on vererek iade edesin diye simdi senin rizan icin iki somun verdim dedim. Somunlar onsekiz olarak gelince anladim ki, ya bu ekmeklerde tasarruf yapilmistir ya da bunlar bize gonderilmemistir. O yuzden yirmiye tamamlayip getirilsin diye iade ettim."
Kaynak: Evliya Tezkireleri
BİR GARİB KULUM DAHA NE OLSUN

Çevrimdışı leyla

• Üstad
  • Rep +6/-0
  • Rabbim,her vesiLede SENİN keremin saklıdır,
    • naliya
Ynt: BEN OKUDUM ÇOK ETKİLENDİM
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2009, 01:33:31 »

yildiz yildiz yildiz
ellerine sağlık arkadaşım hayranlıkla okudum
 apl.gif apl.gif apl.gif
 tsk tsk tsk
Gençliğine güvenip vakit erken derken;

belki elveda bile diyemezsin giderken.

N.F.Kısakürek

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2009, 09:40:53 »

Güzel tokatlardı..ne mutlu anlayana ..anlayıpda idrak edene, idrak edipde yaşayana , yaşayıpda o yol üzerinde ölene...

teşekkürler gerçekten hoş bir hikayeymiş..ben neresindeyin diye bakdımmmmmmm ...  yani sadece bakdım bir şey göremedim.. lorder

Çevrimdışı hacerül esvet

• hacerülesvet
  • Bağımlı Üye
  • Rep +13/-5
  • Bin defa mazlum olsan da bir defa zalim olma.
« Yanıtla #3 : 16 Ocak 2010, 14:57:10 »

__RABBİN DAVETİ__

Birisi her gece kalkip Allah''i aniyor, O''na dua ediyordu.. Seytan ona dedi:

- Ey Allah''i cok anan kisi, butun gece ''Allah'' deyip cagirmana karsilik seni buyur eden var mi? Sana bir tek cevap bile gelmiyor, daha ne zamana kadar dua edeceksin?..

._ Adamin gonlu kirildi, basini yere koydu ve uyudu. Ruyasinda ona söyle dendi: - Kendine gel uyan! Niye duayi, zikri
biraktin?.. Neden usandin?..

Adam:

- ''Buyur'' diye bir cevap gelmiyor ki, kapidan kovulmaktan korkuyorum dedi. Bunun üzerine    dendi ki ona:

- Senin Allah demen, O''nun buyur demesi sayesindedir..

Senin yalvarisin, Allah''in senin ruhuna haber ucurmasindandir..

Senin cabalarin, careler araman, Allah''in seni kendine yaklastirmasi, ayaklarindaki baglari cozmesindendir..

Senin korkun, sevgin, umidin Allah''in lutfunun kemendidir..

Senin her ''Yarabbi'' demenin altinda, Allah''in buyur demesi vardir..

Gafilin, cahilin cani, bu duadan uzaktir..

Cunku ''Yarabbi'' demeye izin yok ona..

Agzinda da kilit var, dilinde de..

Zarara ugradigi zaman, aglayip, sizlamasin diye Allah ona dert, agri, sIzI, gam, keder vermedi..

Bununla anla ki, Allah''a dua etmeni, O''nu cagirmani saglayan dert, dunya saltanatindan daha iyidir..

Dertsiz dua soğuktur. Dertliyken yapılan dua gönülden kopar...

MEVLANA CELALEDDIN-I RUMI

Çevrimdışı kardelen

• Yeni Üye
  • *
  • Rep +2/-0
« Yanıtla #4 : 16 Ocak 2010, 20:12:02 »
 200 webmaster tesekkürler arkadaşlar
BİR GARİB KULUM DAHA NE OLSUN

prenses

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 22 Haziran 2010, 08:12:26 »
Hayata Farklı Bir Bakış Açısı

Amerika'da bir adam lotodan bir milyon dolar kazanıyor,
arabasına giderken bir bayan kızının çok ağır, ölümcül bir hastalığa yakalandığını ve beş yüz bin dolar bulamazsa yarın kızının öleceğini söylüyor.
Adam hiç düşünmeden parasının beş yüz bin dolarını veriyor.
Ertesi gün bu olaya şahit olan biri, adama o parayı verdiği bayanın bir dolandırıcı olduğunu ve onu kandırdığını söylüyor. (adam gerçekten de kandırılmış)

Bu konuşmanın sonunda adam sadece gülüyor, Bu duruma barmen oldukça şaşırıyor.    -Nasıl olur, kadın seni kandırdı hiç mi üzülmedin?

Barmenin aldığı cevap ilginçtir:

-Benim sevincim yarın ölecek bir kızın olmaması!

Çevrimiçi BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
« Yanıtla #6 : 21 Ağustos 2010, 15:32:50 »
Mesnevi'de rüzgarı sivrisinek şikayet eder. Hz. Süleyman'a der ki; “Öyle kötü esiyor ki her seferinde beni titretiyor, öldürecek. Ne olur şuna rica et de biraz şiddetini azaltsın.”

Hz. Süleyman da rüzgarı çağırır ve der ki “Niye korkutuyorsun sineği?”

Rüzgar da cevap verir “Ben hiç farkında değilim, bana Allah es der eserim, o esnada önümde kim var, ne yapıyor? Bunları hiç fark etmem. Vazifem esmektir, eserim” der.

O halde vazifesi esmek olanın karşısında sivrisinek olmamak lazımdır. Kuvvetli olmak gerekir. İşte kuvvet olması demek, şahsiyet kazanmak demektir. Nefsinin esiri olan insan her an yıkılmaya mahkumdur

kirmizigulvx6

Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #7 : 22 Ağustos 2010, 07:50:52 »
Mesnevi'de rüzgarı sivrisinek şikayet eder. Hz. Süleyman'a der ki; “Öyle kötü esiyor ki her seferinde beni titretiyor, öldürecek. Ne olur şuna rica et de biraz şiddetini azaltsın.”
Hz. Süleyman da rüzgarı çağırır ve der ki “Niye korkutuyorsun sineği?”
Rüzgar da cevap verir “Ben hiç farkında değilim, bana Allah es der eserim, o esnada önümde kim var, ne yapıyor? Bunları hiç fark etmem. Vazifem esmektir, eserim” der.
O halde vazifesi esmek olanın karşısında sivrisinek olmamak lazımdır. Kuvvetli olmak gerekir. İşte kuvvet olması demek, şahsiyet kazanmak demektir. Nefsinin esiri olan insan her an yıkılmaya mahkumdur

kirmizigulvx6 esglk kirmizigulvx6 ysagk kirmizigulvx6 birtanesin kirmizigulvx6

Çevrimdışı Nur Can

• Yeni Üye
  • *
  • Rep +0/-0
  • "HAYRA VESİLE OLAN HAYRI YAPAN GİBİDİR"(H.Ş)
« Yanıtla #8 : 12 Ocak 2013, 12:57:53 »

Güzel tokatlardı..ne mutlu anlayana ..anlayıpda idrak edene, idrak edipde yaşayana , yaşayıpda o yol üzerinde ölene...

teşekkürler gerçekten hoş bir hikayeymiş..ben neresindeyin diye bakdımmmmmmm ...  yani sadece bakdım bir şey göremedim.. lorder

“Ya Rabbi, işinde sebat eden, nimetine şükreden, ibadetini güzel yapan ve doğru konuşanlardan eyle!”
Ne yaparsan yap, sana sunulan imtihandan kaçamaz,
Nasibinden Fazlasına erişemezsin.

Çevrimdışı gedai

• Administrator
  • Kalfa
  • *
  • Rep +0/-0
« Yanıtla #9 : 12 Ocak 2013, 13:59:51 »
YEŞİL ELBİSE

Yolda karşılaştığımızda ezan okunuyordu.
-Gel seni camiye götüreyim,dedim.Bugün Cuma biliyorsun.
-Sen de benim camiye gitmediğimi biliyorsun,dedi
-Biliyorum ama,sebebini gerçekten merak ediyorum.
-Ne bileyim olmuyor işte,dedi.Hem pantolonumun ütüsü bozulup,dizleri çıkar diye endişe ediyorum.
Gayri ihtiyari gülmeye başladım.
-Herhalde şaka yapıyorsun,dedim.Bunun için cami terkedilir mi?
-Ciddi söylüyorum,dedi.Giyimime ve özellikle yeşile düşkün olduğumu bilirsin.
Gerçekten öyleydi.Giydiği birbirinden güzel elbiseleri mutlaka yeşilin bir başka tonundan seçer ve her zaman ütülü tutardı.
-Peki,dedim.Hayatında hiç camiye gitmedin mi?
-Çocukken dedmle birkaç kere gitmiştim,dedi.Hem o yaşlarda dizlerim aşınacak diye herhalde endişe etmiyordum.Fakat artık camiye gidebileceğimi zannetmiyorum.
Söyledikleri beni son derece şaşırtmış ve bu konuyu açtığıma pişman etmişti.Daha sonra el sıkışıp ayrıldık.
Onunla konuşmamızdan 2 ay sonra,kendisinin camide olduğunu söylediler.Hemen gittim.Bahçedeki namaz saflarının en önünde duruyordu ve üzerinde yine yeşiller vardı.
Yavaşca yanına yaklaştım ve kısık bir sesle:
-Hani,dedim.Camiye gelmeyecektin?

Hiç sesini çıkarmadı.Çünkü musalla taşının üzerinde,yeşil örtülü bir tabut içinde yatıyordu.
aciz bi kulum
anla be gülüm
Kağıdın yüzü kara, mürekkebim çileden;
 Kalemin beli kırık, halimi sorma n'olur..."
http://www.facebook.com/#!/mkalmakal

Çevrimdışı gedai

• Administrator
  • Kalfa
  • *
  • Rep +0/-0
« Yanıtla #10 : 29 Eylül 2013, 00:18:36 »
Kim (Allah huzuruna) iyilikle gelirse ona getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse o sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır. Onlar haksızlığa uğratılmazlar. "

aciz bi kulum
anla be gülüm
Kağıdın yüzü kara, mürekkebim çileden;
 Kalemin beli kırık, halimi sorma n'olur..."
http://www.facebook.com/#!/mkalmakal