Dini Konular > Esma Dersleri

NAMAZ

(1/1)

DEVRAN:
        Siz namazı gelişi güzel kılıp başı boş zannetmeyin. Namaza durduğunuz zaman faniyi içimizden çıkartıp bakinin hazırlığına endişeniz, riyasız, gösterişsiz, enaniyetsiz. Ahiretin en verimli olan mahsullerinden, iman sonra gerçek islamiyetin çok büyük gelir kaynağıdır. Mahsus olarak mahsulü yetiştiripte doluya mahkum etmeyelim diyeceksiniz ki bu mahsulün dolusu nedir? Mahsulün dolusu şu olması gerekir. Biz namazda allah ‘a söz veripte  kalıbı huzurda bekletip kalbide taşrada yani dışarıda. Babası iblis olan şeytana arkadaş olupta senin buna benim demiyecez . böyle konu neye benzedi. Ateşin üzerine yemeği koyup kazanda kaynatıp pişiripte  yağını tuzunu katmadan ayarlamadan geri kaldırmaya benzer. Maddi olarak o yemekten bir lezzet alabilir. Sen kalıbı namaza teslim edip kalbini sen dışarıda şeytana arkadaş yardımcı ettiğin bir müddetçe     
  (( Hey hate hey hate lime tuadün )) … Korkulur ki kalıben hissettiğin bakideki nasibin kalben hissettiğin fanideki nasibin yukarda okuduğumuz ayeti kerimenin dabesini yemiştir.

   Hz. Pir Sırrı Sultan Ahmedi Devran (k.s)

Gülce:
Bizimle münafıkların arasını ayırıcı bir alâmet, yatsı ve sabah vakti cemaatte hazır bulunmaktır. Münafıklar bu yatsı ve sabah namazlarına gelmeye üşenirler, güç yetiremezler, gelemezler!" buyuruyor Peygamber Efendimiz (sav). O zaman bizim münafık olmadığımıza göre, müslümanın münafık olmaması gerektiğine göre, bu hadisi şerifi duyunca ne yapması lâzım? Yatsı ve sabah namazlarında mutlaka camide olmaya çalışması lâzım! Memur da gelebilir, patron da gelebilir, iş sahibi, iş adamı da gelebilir, tezgâhtar da gelebilir, öğrenci de gelebilir. Çünkü yatsı ve sabah namazlarının vakitlerinde durum müsait oluyor. Hiç olmazsa o namazları kaçırmamalı! Tabii ötekileri de kaçırmamak iyi. "Her kim, kırk gün sabah namazını ilk tekbiri kaçırmadan imam ile kılarsa, ona iki tane beraat verilir. Birisi nârdan, yani; cehennemden berâ'at, birisi de münafıklıktan berâ'attır." Bu hadis-i şerife göre, ilk "Allahu ekber!" demeyi kaçırmamak şartıyla, bir insan kırk gün namaz kılarsa, bu namazı camide cemaatle kılmaya muvaffak olursa bir insan, iki tane şehâdetnâme alacak, iki tane berat kazanmış olacak. Birisi, cehennemden azatlık beratı; "Sen cehenemlik değilsin, cehenneme girmeyeceksin, bu senin kurtuluş belgendir." diye kendisine bir belge, cehennemden kurtuluş belgesi... Bir tanesi de münafıklıktan kurtuluş belgesi; "Sen münafık bir kul değilsin, sen has bir müslümansın, iyi bir müslümansın, al bu senin medâr-ı iftiharındır." diye böyle bir şehâdetnâme gibi bir şey verilir diyor Peygamber Efendimiz.


Gelin biz de cemaate devam etmeye gayret edelim

ümitpınarı


hacerül esvet:


Sevdiğimle randevum var...

Sen hiç sevdiğinle bulaşacağında sıkılır mısın?
Sen hiç sevdiğinle konuşurken sıkılır mısın ..?
Sen hiç sevdiğinle beraberken sıkılır mısın....?
Sen hiç sıkılmazsın değil mi..?

Peki sen, O'nu düşünürken daralır mısın?
Çok sevdiğinle buluşmak sana zor gelmese gerek
O'nunla buluşmayıda önemseyerek
Haydi kalk buluşma zamanı O'na yönelerek

Dünya telaşesinde O'nu unutma
Daha sonra gelirim diye kendini avutma
Değer verdiğin sadece O olsun Unutma..
Sevgilini bekletmek olur mu?

Haydi kalk o zaman namaz vakti geldi
Ezan sesi ile Vuslat zamanı geldi
Dur huşu ile Koy başını secdeye
Sevgiliyle randevu vakti geldi..

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git