Edebiyat Defteri > Yazarlar

Dan Brown

(1/1)

mrkydr:22 Haziran 1964 yılında ABD’ de doğmuştur.

Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nden mezun olduktan sonra mezun olduğu okulada İngilizce öğretmenliği yapmıştır. Bu arada şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine ilgi ile birlikte , 1996′da ilk romanı olan Dijital Kaleyi yazmıştır.

Dijital Kale, yayımlandıktan hemen sonra listelerde bir numaraya kadar yükselmiştir. Bu kitapta ;
Amerika Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) konu olarak ele alınmış romanda Dan Brown sivil halkın mahremiyeti ile ulusal güvenlik arasındaki ilişkileri gözler önüne sermeye çalışmıştır..

Yazar daha sonra gerilim türündeki ikinci romanı İhanet Noktası adlı kitabında da politikada ahlak, güvenlik ve gizli teknoloji konularını işlemiştir.

Dan Brown ‘ın babası Başkanlık Ödülü’nü kazanmış bir matematik profesörü annesi ise ilahiyat müzisyenidir .. Dolayısı ile bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyümüştür ve bu bilinç ve ortam tüm romanlarında etkisini göstermiştir nitekin Melekler ve Şeytanlar romanı bu serinin ilki olarak nitelendirilebilinir.Bu yapıt da bir İsviçre fizik laboratuarı ile Vatikan kenti arasında geçen, bilim ve din odaklı bir gerilim anlatılmaktadır…Bu kitabın 2008 yılında filmide çekilmiştir.

Son Olarak  tüm dünyada aynı anda yayına girecek olan ve dünyanın en çok merak edilen kitabı olarak lanse edilen.. Kitap depolarını özel güvenlik firmalarının koruduğu kayıp sembol adlı kitabı için 5 sene çalışmıştır..

Daha sonra tüm dünyada büyük yankı uyandıran tüm dünyada satış rekorları kıran 2003 Da Vinci Şifresi kitabı gelmiştir.Bu kitabında filmi çekilmiştir.Dan Brown Sanat tarihcisi ve ressam olan eşi ile birlikte Amerikada yaşamını sürdürmektedir.

Berre:
 tesekkürler tesekkürler

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git