Gönderen Konu: Yaşlılar Allah'ın (cc) emanetidir..  (Okunma sayısı 3888 defa)

Çevrimdışı hacerül esvet

• hacerülesvet
  • Bağımlı Üye
  • Rep +13/-5
  • Bin defa mazlum olsan da bir defa zalim olma.
Yaşlılar Allah'ın (cc) emanetidir..
« : 21 Ocak 2010, 18:07:14 »

YAŞLILAR ALAH'IN EMANETİDİR

İnsanoğlu doğar, büyür, yaşlanır ve ölür. Yaşlanmak ve ölüm kaçınılmazdır. Ömrümüz olduğu sürece yaşlanmak her insanın başına gelecek bir hakikattir.

Uzun bir hayat yaşamak meziyet değildir. Önemli olan, içinde bulunduğumuz zamanı en güzel ve hayırlı bir biçimde değerlendirmek ve salih amel işleyerek İslam’a göre yaşamaktır.

Yaşlılık; kendine özgü fizyolojik ve ruhsal değişimlerin ortaya çıktığı, bilgi ve deneyimlerin sentez edildiği, genç kuşaklara aktarıldığı, yalnızlık ve uyum sorunlarının yaşandığı dünya hayatının son evresidir.

Yaşlılık algılama, bellek ve kısmen bile olsa üretme yeteneklerinin azalmasıyla kendini belli eder.

Yaşlılık, ruhsal yönden çevreye karşı ilgisizlik, içe kapanma, hayattan zevk almama gibi değişimlerle kendini belli eder. Yaşlı insan, bu döneme tecrübe kazanarak gelmiştir. Dünyada bir şekilde görevini yapmış, çocuklarını yetiştirmiş, okutmuş, evlendirmiş, iş sahibi yapmıştır, torunları olmuştur. Hayatının bu son dönemini, çocuklarının yanında torunlarını severek geçirmek, saygı görmek, iltifat edilmek ister. En büyük korkusu bir kenara itilmek, yalnızlığa terk edilmektir. Vücudunun yıpranmış ve bir takım hastalıklara yakalanmış olması, yaşlılık döneminin önemli problemlerindendir.

Hiç şüphe yok ki bugünün gençleri, yarının yaşlılarıdır. Bugün gençliği, sağlığı, gücü, kuvveti yerinde olanların, bu niteliklerini ömür boyu koruyamayacakları açıktır. Bunların zamanla zaafa uğraması kaçınılmazdır. Öyle ise, bizim de bir gün yaşlanacağımızı göz önüne alarak yaşlılara, özellikle anne-babamıza, dedelerimize, ninelerimize saygılı davranmalı ve bu konuda çocuklarımıza ve gençlerimize de örnek olmalıyız.

Yaşlıların en çok muhtaç olduğu şey ilgidir. İlgi ve sevgi onu ayakta tutar. Seven sevdiğine ilgi ve sevgi gösterir. Yaşlı için ilgi ve sevgi su ve gıda gibidir. Sevgi; ilgi, şefkat ve merhametin sonucudur. Yaşlıya ilgi göstermemek onun hayatla olan bağlarını kesmek anlamına gelir. Kendisine değer verildiği, ilgi gösterildiği, önemsendiğini hissettirmek yaşlıyı hayata bağlar, gönlünü mutlu eder. Huzur evine bırakılıp ziyaret edilmeyen, aranıp sorulmayan, ilgi gösterilmeyen yaşlıların üzüntülerini ve gözyaşlarını, çoğumuz televizyon programlarında izlemiştir.

Çocukların anne ve babaları üzerinde hakları olduğu gibi anne babaların da çocukları üzerinde hakları vardır. Anne ve baba haklarına riayet, İslâm dininde hem itikadi hem de ahlâkî sorumluluklar arasında yer almaktadır. Kur’an-ı Kerim’de ve hadis-i şeriflerde Allah’a kulluk ve itaatten hemen sonra anne ve babaya iyi davranmanın gerekliliği vurgulanmıştır. Bir insanın Allah’a şirk koşması, anne ve babasına kötü davranması ve fakirlik endişesiyle çocuklarını öldürmesi, Allah’a karşı yapılabilecek en büyük itaatsizlik ve isyan sayılan fiillerdendir.

Hz. Ebu Bekir’in babası Ebu Kuhâfe, pir-i fâni olduğu halde, henüz Müslüman olmamıştı. Gözlerinin feri kalmamış, yolunu göremiyordu. Oğlu Hz. Ebu Bekir ihtiyar babasının elinden tutarak Peygamber’in huzuruna getirdi. Herkese karşı saygı gösteren büyük Peygamber: "İhtiyarı niçin buralara kadar zahmete koştun? O’nu kendi halinde bıraksaydın, biz onun ayağına giderdik" dedi. Onu önüne oturttu. Elini göğsünün üzerine koyarak ona İslam’ı telkin etti.

Ebu Hüreyre (r.ah.) anlatıyor: "Peygamberimiz (s.a.v.) bir gün:

"Burnu sürtülsün, burnu sürtülsün, burnu sürtülsün" dedi.

"Kimin burnu sürtülsün ey Allah'ın Resulü?" diye sorulunca şu açıklamada bulundu:

"Ebeveyninden her ikisinin veya sadece birinin yaşlılığına ulaştığı halde cennete giremeyenin…" (Müslim)

Bir diğer rivayette ise Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır: “Her hangi bir genç, bir kimseye yaşlı olduğu için ikramda bulunursa, Allah o gence, yaşlılığında kendisine ikramda bulunacak birini nasip eder.” (Tirmizi)

Aşırı yaşlılıktan Allah’a sığınan Hz. Peygamber  bir devlet başkanı olarak güçsüzlerin ve yaşlıların bakımını da üstlenmiştir. Bu konudaki hadisi şerif şöyledir:

"Güçsüz ve düşkünleri araştırıp bana getirin, (ihtiyaçlarını karşılayayım). Çünkü siz ancak içinizdeki güçsüzler sayesinde yardım görüyor ve rızıklandırılıyorsunuz." (Tirmizi)

Eğitimin tevarüs yoluyla özellikle modelleme yöntemiyle gerçekleştiği düşünüldüğünde, anne ve babanın ailenin büyüklerine karşı tavırları ile aslında kendi geleceklerini hazırladıklarını söyleyebiliriz

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
Ynt: YAŞLILAR ALAH'IN EMANETİDİR
« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2010, 20:20:35 »
 yildiz yildiz apl.gif

Emeklerine saglık güzel bir paylaşım olmuş.

Ben hep yaslıları evin bereketi olarak görmüşümdür…
Kayınvaldemlerle birlikte otururken ev dolup tasardı ben hep ona baglardım…

Anne ve baba hürmet edilmesi gereken varlıklarken bugün birer fazlalık olarak huzur evlerine koyuluyorlar..

Gelin ve damatları yetiştirmek bizlere kalıyor..yaptıgımız evlerde ana babamıza ne kadar yer ayırıyoruz?onların gelip kalıp torunlarını sevmesi icin yerler ayırıyor muyuz?

Bence yaslanınca huzur evi adı altında onları oraya kapatan cocuklar huzur evi degil cocukları tarafından terkedilmişler evi adıdır.

Cok basarılı insanlarla gidin konusun hepside anne baba duası almıs insanlardır..
Bence mutlu olmak ahretini kazanmak bu dünyada huzuru bulmak isteyen anna babaya bakmalı..saymalı..

.

Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Çevrimdışı hacerül esvet

• hacerülesvet
  • Bağımlı Üye
  • Rep +13/-5
  • Bin defa mazlum olsan da bir defa zalim olma.
« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2010, 21:50:51 »
yildiz yildiz apl.gif

Emeklerine saglık güzel bir paylaşım olmuş.

Ben hep yaslıları evin bereketi olarak görmüşümdür…
Kayınvaldemlerle birlikte otururken ev dolup tasardı ben hep ona baglardım…

Anne ve baba hürmet edilmesi gereken varlıklarken bugün birer fazlalık olarak huzur evlerine koyuluyorlar..

Gelin ve damatları yetiştirmek bizlere kalıyor..yaptıgımız evlerde ana babamıza ne kadar yer ayırıyoruz?onların gelip kalıp torunlarını sevmesi icin yerler ayırıyor muyuz?

Bence yaslanınca huzur evi adı altında onları oraya kapatan cocuklar huzur evi degil cocukları tarafından terkedilmişler evi adıdır.

Cok basarılı insanlarla gidin konusun hepside anne baba duası almıs insanlardır..
Bence mutlu olmak ahretini kazanmak bu dünyada huzuru bulmak isteyen anna babaya bakmalı..saymalı..

.

tsk birtanesin 13 çok haklısın nasibim ana baba duası alanlardan oluruz inş.

YAŞAMDAKİ BASAMAKLAR

Bebek:
Daha çok küçüğüm sütümü verin,
Oynamak isterim, bebek getirin.
Hastayım, derdimi diyemem öyle,
Doktorlara hemen beni götürün.

Çocuk:
Ben bebek değilim yalnız oynarım,
Bardağı, çatalı kendim tutarım.
Beni küçük sanma yaşım yedidir.
Hele çantam gelsin derse koşarım.

Genç:
Yerde savururum gökte yerim ben,
Bu konuda yoktur hiçbir kederim.
Baba kesesinden hepten giderim,
Olsaydı yanımda bir de sevgilim...
Yaşlıya saygı mı, duymadım onu,
Ben kendim bulurum kendi yolumu.
Kim bana verdi ki, ben de vereyim,
Uzatmam elimi, vermem kolunu.

İhtiyar:
Ben de gençliğimde böyle diyordum,
Yerde kazanarak, gökte yiyordum.
Vücudum yaşlandı, olmuyor artık,
Genç kuşaktan, anlayış bekliyorum.
Ben geldim sonuma, onlar da yolda,
Her şey boşa imiş, yalan dünyada.
Sen de hesap eyle yanlışlar yapma!
Bir gün yaşlanırsın, dönersin bana

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2010, 22:00:38 »
sevgili hacerülesvet teşekkürler gerçekten güzel bir konuya parmak basmışsınız..
Rabbim kimseye muhtaç bırakmasın cümlemizi..

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #4 : 21 Ocak 2010, 22:39:14 »

Derken bir gün..... o öldü.
O güne kadar onun için yapmadığınız ne varsa,
O anda kalbinize bir yıldırım gibi duştu....

süper bir anlatım ve gerçek bir sonnnnnnnnnnn  :(
 tesekkürler usta 28 apl.gif

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #5 : 30 Mart 2011, 08:36:05 »
..........
Aslında yük olan anne-baba değil, çocuklardı. Zira anne karnında daha küçük birer canlı halinde var olmaya başladıkları günden itibaren, hep anne-babanın omuzlarında dolaşan ve onların kucaklarında gelişip büyüyen onlardı. Fakat anne-baba derin şefkatlerinden dolayı, yavrularını yük değil mukaddes birer emanet olarak görüyorlardı. İşte bu yüzden onların hayat boyu devam eden fedakârlıkları karşısında çocukların da onlara sevgi ve hürmetle muamele etmeleri hem bir insanlık borcu hem de bir vazifedir.

Her insan, kendi ebeveyninin kadrini bilmeli ve onları Hakk'ın rahmetine ulaşmaya vesile saymalıdır. Ne yazık ki, günümüzde sadece Allah'a karşı saygısız olanlar arasında değil, O'nu sevdiğini iddia edenlerin içinde bile, anne ve babalarının varlıklarını istiskal eden, yaşamalarına karşı bıkkınlık gösteren ve sürekli saygısızlıkta bulunan insan bozması canavarlar türedi.

Oysa, insan çocuklarını bağrına basamadığı, torunlarını kucağına alamadığı, ne ihtimamla büyüttüğü ciğerparelerini sevemediği ve onlara bakıp bakıp "Yavrularım!.." diyemediği bir yerde nasıl huzurlu olur ki!.. Kendisine sevgi ve hürmetle nazar eden yakınlarının bulunmadığı, onun için bir tencerenin kaynamadığı ve çoğu zaman arayıp soranının olmadığı bir yerde mutluluğu nasıl bulur ki!..

..........

Süleyman Sargın

gedai

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 30 Mart 2011, 16:26:13 »
Cenab-ı Allah, Kur'an-ı Kerim'de ana-babaya itaati iman ile birlikte
zikretmiştir. İşte bu hususla ilgili bir kaç âyeti kerimenin meâli:
"Rabbin yalnız kendisine ibadet etmenizi ve ana-babaya itaat
etmenizi emretti." (İsra, 23)
"...İkisinden birisi, yahut her ikisi, senin yanında ihtiyarlı çağına
ulaşırsa sakın onlara 'öf' bile deme. Onları azarlama!
Onlara saygılı, nazik ve güzel söz söyle. Onları esirgeyerek alçak
gönüllükle üzerlerine kanat ger. Ve 'Rabbim! Onlar beni
küçüklüğümde nasıl yetiştirmişlerse şimdi sen de onları öyle esirge'
diye dua et." (İsra, 23-24)

Bunlar ana baba, bir digeride  kaynana kaynata olur yanında bakarsın,bazıları gerçekten kızı gibi severler gelinin,bazıları da yedirir içirirsin bir ALLAH razı olsun demez.bu noktada sabır gerekir.yİNE KIZLARINI METHÜ SENA EDER buda normalde gelinin zoruna gider.Yaşlılarda biraz dikkat etmeleri gerekir
Yanında olan ana baban veya kaynana kaynatanla beraber yeyip içersen kalplerini daha iyi kazanırsın.Zaten şimdi yemek tasları herkesin ayrı olduğundan bir yaramazlık durumu hasıl olmaz