Gönderen Konu: Allah Allah deyip geçtik mi sahiden?  (Okunma sayısı 1855 defa)

Çevrimdışı mrkydr

• Moderatör
  • Üstad
  • Rep +35/-3
Allah Allah deyip geçtik mi sahiden?
« : 07 Şubat 2010, 08:44:23 »

AHMET TEZCAN

Başbakan Erdoğan'ın eşinin GATA'ya alınmayışıyla ilgili hatırasında "Anlatacak çok şey olduğunu" söylemesi basında hayli merak uyandırdı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un "Keşke olmasaydı" dediği bu hadise, hâlâ her gün yaşanıyor. Başörtülü kadınlar ne Orduevi'ndeki yakınlarının düğünlerine gidebiliyor ne de asker hastalarını ziyaret edebiliyor. Hadiseyi sadece "çok özel durum" olarak Başbakan'ın eşiyle sınırlandırarak "Keşke olmasaydı" demek pek fazla anlam ifade etmiyor.

"Anlatacak çok şey var aslında." dedi ya Başbakan. Ben aksini düşünüyorum. Anlatacak çok şey kalmadı aslında. Defalarca anlatıldı, yazıldı, çizildi. Sadece işitecek kulak, düşünecek akıl, uygulayacak cesaret lazımdı. Şimdi yeni yeni "Keşke olmasaydı" noktasına gelebildik hiç değilse...

Bu hadise ve öncesinde ortaya atılan Balyoz Harekât Planı hakkında konuşan Orgeneral Başbuğ'un masayı yumruklayarak "Allah Allah" nidalarına dair sözleri, 16 Ekim 1997'de Akşam Gazetesi'nde yazdığım bir yazıyı hatırlattı bana.

" Allah Allah yerine yeah ve hurra!" başlıklı yazıda, Orgeneral Başbuğ'a "Keşke olmasaydı!" dedirtecek hikâyeler de mevcut..

İşte o yazı.

"Şanlıurfalı Topçu Yüzbaşı Abdulmuttalip Yıldırım'ın YAŞ kararıyla ordudan atılmasından sonra bunalıma girip intihar etmesi beni de bunalıma soktu. İntiharın inkâra yakın bir suç olduğunu bilecek kadar inançlı bir insan olmasına rağmen, onu bu eyleme sürükleyen çaresizliği ve zulmü düşündükçe isyan ediyorum.

Yüzbaşı Yıldırım'ın eski silah arkadaşlarından biri ile karşılaştım tesadüfen. İntiharını benden öğrendi ve perişan oldu. Yıldırım'ı çok yakından tanıyor ve seviyordu:

"Anadan doğma dört dörtlük bir askerdi" dedi. "Deli dolu bir insandı, her hareketinden hayat fışkırıyordu. Çok sağlam bir karakteri vardı."

Bu nitelikler onu kurtaramamıştı ne yazık ki. Eski silah arkadaşının söylediğine göre, namazla niyazla tanışması da çok eski değilmiş Yüzbaşı Yıldırım'ın.

Ben re'sen emekli edilenlerin ne kadar maaş alabildiklerini sordum:

"Çok az" dedi. "Bizde emekli olurken alınacak kıdem tazminatı önemlidir. Fakat re'sen emekli edilenlerin bu hakkı yanar. Emekli maaşları da düşüktür. O maaşla geçinmek, hele Abdulmuttalip Yüzbaşı gibi 3 çocuk babası bir subay için mümkün değildir."

Dindar oldukları için ordudan atılan subaylarla ilgili birkaç anekdot anlattı.

"Bir albay vardı. Adamcağızın dinle diyanetle hiç ilgisi yoktu. Her akşam çilingir sofrası kurar, içkiyi çok severdi. Albaylığına kadar hep böyleydi. Doğu'da görev yaparken, köyün birinde yaşlı bir adamla dost olmuş, onun sohbetlerinden etkilenmiş, içkiyi bırakmış, namaza başlamış. Çok geçmedi, namaz kıldığı tespit edildi ve albay ordudan atıldı."

Söz konusu albay, ordudan atıldıktan sonra bir perde fabrikasında iş bulup çalışmaya başlamış. Ancak fabrika yöneticileri bir kısım askerler tarafından, "Bu adam irticacıdır, ordudan atılmıştır, ona iş vermeniz yasaktır" diye ihtar edilmiş. Fabrika da bu baskılar karşısında albayın işine son vermek zorunda kalmış.

"Ne yapıyor şimdi o Albay?" diye sordum.

"Süpürge satıyor" dedi Yüzbaşı Yıldırım'ın eski silah arkadaşı.

Ve ordudan atıldıktan sonra sıkı takip altına alınan ve girdikleri özel şirketlerden bile çıkarttırılan eski subaylarla ilgili pek çok şey anlattı.

"Ne olacak, bu işin sonu nereye varacak bilmiyorum" dedi.

Merak ettiğim bir şey vardı. Bu baskılar, asker arasındaki maneviyatı nasıl etkiliyor? Dindarlığa eğilimi olanlar siniyor, azalıyor mu? Savaş anında tüfeğiyle birlikte dini inançlarına sarılarak "Allah Allah" nidasıyla düşman üstüne yürüyen askerler, şimdi inancını açıklamaktan ve yaşamaktan korkar bir halde mi?

Güldü:

"Eğitimde bir nevi savaş tatbikatı olan tüfekli hareketlerde eskiden düşmana son darbeyi indiren vuruşu yaparken Allah diye bağırılırdı. Şimdi Allah nidası değiştirildi, yerine Amerikalıların yeah nidası konuldu. Saldırı tatbikatında da Allah Allah yerine, hurra diye bağırılıyor. Fakat bu emir bir türlü tatbik edilemiyor, çünkü askerlerin çoğu içinden geldiği gibi Allah diye bağırmaya devam ediyor. Özellikle Güneydoğu'da görevlendirilen subaylar arasında ateist gidip dindar dönenleri çok gördüm. Aksine bir artıştan bile söz edilebilir."

Yıllar önce üniversitelerde başörtüsü zulmü başladığında dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e yazdığım açık mektuptan bir cümleyi hatırladım:

"Dini inançlara baskı yapmak, yün çırpmaya benzer. Vurdukça kabarır."

Türlü baskılarla Sistem'i koruduklarını zannedenler, tıpkı Yüzbaşı Abdulmuttalip Yıldırım gibi, onu da kaçınılmaz bir intihara sürüklediklerinin farkındalar mı acaba?

Bu yazı 1997'de yazılmıştı. Ben askerlik görevimi 1986-87 arasında yaptım, bize de talimde "Yeah" ve "Hurra" diye bağırmamızı söylemişlerdi. Ancak "Allah" diye bağıranlar hayli fazlaydı ve bu tercihi subayların çoğu duymazdan geliyor, ses çıkarmıyorlardı.

Genelkurmay Başkanı Başbuğ, konuşmasında askerin "Allah Allah" diye bağırarak talim yaptığını söylediğinde "Demek ki durum düzelmiş" diye düşünmüştüm.

Merakımı yenemedim, birkaç hafta önce tezkere alan genç bir akrabama sordum; "Biz de yeah ve hurra diye bağırdık." dedi.

Kafam karıştı yeniden.

Başbuğ Paşa'nın sözünü ettiği mevcut talimatname ile uygulamalar arasında mı fark var acaba?

a.tezcan@zaman.com.tr

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
Ynt: Allah Allah deyip geçtik mi sahiden?
« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2010, 12:17:23 »
ben buna ESRA ELÖNÜ nün bir yazısıyla cevap verecegim

Ordu, paşa, balyoz, darbe... Bu arkayı dörtleyen soğuk kavramların açık büfe servis edildiği sıkıcı gündemin ufaklığını, büyüklüğüyle kapatmaya yetmeyecek bir başörtüsü mağduriyetini paşa paşa dalgaya vurmanın vakti geldi.

Evet, kafam çok dağınık ve toplamak için başörtüsü takıyorum. Evet, beynimi yıkadılar, ben de başörtüsüyle kurutuyorum. Evet, siyasal bir simgeyim. Örterek akıl kaçakçılığı yapıyorum. Evet, ben bir çim kızım. Yeşertmek için kafa tabakamı nemli tutmak adına abdest alıp jumping yaparak secdeye kapanıyorum. Ohoo çok renkli bir karakterim! Hazır iktidar da bizden yana İslamcılar trendinden yaftalanıp deve koşturuyorum.

BİZ BİR ÖRGÜTÜZ

GATA mı? GATA bir matbaadır arkadaşlar, orada başörtülüler basılır ve halka mağdur olarak sürülür. Heh heyy zaman bizim zamanımız çalsın Cohenler, vursun silahlar maşallah!

Evvet benim kafamdaki araba brandası. Seviyeli bir birliktelik yaşıyoruz, kendisiyle! Hah ha kafamdaki kırk tilki için iyi bir pist alanı örtü. Utancımın kalkış saatini önlemek için takıyorum ben bunu.

Sentetik siyasalım benim. Seviyorum seni.

Ha bir de iğne var tabii... Başörtünün iki yakasını bir araya getiren hurdadır, iğne. İnce köprü. Biz zehirliyiz (aaa) ama iğnemiz zararsız. Zamanında bir adam vardı; Reşit Muhtar olması daha masum kanıksama ama değil Reha olsa gerek! Haber muhtarı o adamın böyle bir soru sorduğunu hatırlıyorum “Eee bu iğne, neden neden bu iğne?” Bu iğne neden biliyor musun kuzum? Sen neden kravat takıyorsan ya da neden kemer geçiriyorsan göbeğinin park alanına, işte bu iğne de böyle bir şey! Bitmedi biz, bir de o örtünün altına röntgen, not defteri, kova filan takıyoruz o ne derseniz? Bone olarak ortaya çıkan bu dokümanın sizden çektiği kötü kareler nedir suçu nedir anlamadım.

Şiişt biliyor musunuz biz bir örgütüz. Ezikler örgütü, bezmişler örgütü, süt dökmüş kediler örgütü, tencerenin dip örgütü, göle maya çalan Nasrettin kafalılar örgütü... Biz bir fıkrayız azizim, günün mönüsüyüz biz, biz çizgi romanız baloncuk dolduruyoruz varlığımızla. Bizim aklımızdan zorumuz var, kara delik bizim başımızın altında! Biz Allah’ın senaryosuyuz iyi gişe yaparız. Hımm iyi bir yatırım, tabii buna kim inanırsa!

tesekkürler tesekkürler god god

Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Çevrimdışı fiko67

• Yeni Üye
  • *
  • Rep +0/-0
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2010, 18:22:48 »
zaman gazetesinin muhabiri.kafasıda karışıkmış zaten.yazıyor ,ama kafam karışık diyor.

Çevrimdışı mrkydr

• Moderatör
  • Üstad
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #3 : 07 Şubat 2010, 22:42:04 »

sevgili fiko söylenenlerle ,yapılan icraat farklı olunca , yazarı bırakın bizim bile kafamız karışıyor. lorder

Çevrimdışı gullerhurmetine

• Administrator
  • Kalfa
  • *
  • Rep +18/-4
  • evli 6 kız sahibi . maksat ilahi rıza .
    • AşK DediĞiN Ya Allah'tan GeLmeLi...Ya Allah İçİn OLmaLı...Ya Da Allah'a ULaşTıRMaLı; YoKSa YerLe BiR OLmaLı...
« Yanıtla #4 : 08 Şubat 2010, 08:54:16 »

sevgili fiko söylenenlerle ,yapılan icraat farklı olunca , yazarı bırakın bizim bile kafamız karışıyor. lorder

dimi ama ... cak