Gönderen Konu: Bekâr erkeklere pratik öneriler  (Okunma sayısı 1560 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Administrator
  • Üstad
  • *
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3
Bekâr erkeklere pratik öneriler
« : 27 Mart 2010, 12:10:22 »

 
Bekâr erkekler için ev işleri her zaman büyük problemdir. Peki çamaşır ve bulaşık makinesiyle bütün sorun çözülür mi? Erkeklerin kendi başlarına ama rahat yaşamaları için ne yapmaları gerekir? Bizden size 10 pratik öneri.
 
1- Fazla mesaj yazanların parmağı iltihaplanır: Uzmanlara göre, gençler arasında çok fazla cep telefonu kullanımı ruhsal sarsıntılara neden oluyor. Fazla mesajlaşmak da parmaklarda iltihaplanmaya yol açabiliyor. Bu alışkanlıktan ya vazgeçin ya da ihtiyacınız olduğu zaman mesaja başvurun. Telefonla fazla konuşanların ise mutlaka kulaklık kullanması gerekiyor.

2- Tost makinesi hayat kurtarır: Bekârlar sürekli yemek yapmaktan çekinir. Evinizde tost makinesi bulundurun ki, hayatınız kolaylaşsın. Kurumuş ekmekleri makinede ısıtıp tost ya da sandviç yapılabilirsiniz. Çiğ yumurtaya batırıp kızartma veya ekmekli omlet de olabilir. Ekmeklerin bayatlamaması için poşetin ağzını hava almayacak şekilde sıkıca bağlayın.

3- Yıkanan çamaşırları askıyla asın: Yıkadığınız elbiselerinizi açık havada buruşturmadan asın. Şayet askı kullanarak kurumasını sağlarsanız, ütü ihtiyacınız da ortadan kalkabilir. Renkli ve beyazları makineye ayrı atın, yıpranmamaları için ters çevirin. Yıkama bittikten hemen sonra makineyi boşaltın, aksi takdirde çamaşırlarınız kokabilir ve lekelenebilir.

4- Temizliğe dikkat edin: Evinizin en çok kullanılan yerlerini her zaman temiz tutun. Ayakkabılığı, televizyonun camını, eve her gelenin baktığı aynaları düzenli bir şekilde silin. Yatağınızı akşam yeniden bozulacak bahanesiyle dağınık bırakmayın. Evinizin temiz olup olmadığı mutfak tezgahı üzerindeki bulaşıklardan ve lavaboların temizliğinden anlaşılır.

5- Ödemelerinizi otomatik yapın: Ev kiranızı, elektrik, su, ADSL faturalarınızı internet üzerinden otomatik ödeyin. Hem banka kuyruğunda vakit kaybetmezsiniz hem de ödemeleri unutup ceza ödemezsiniz. Her zaman cüzdanınızda zor günlerde harcayacağınız bir para bulunsun.

6- Bulaşıkları en azından suya tutun: Bulaşıkları hemen yıkamanız sizi büyük bir yükten kurtarır. Biriken bulaşıklar hem mutfağı kullanılmaz hale getirir hem de arkadaş çevrenizdeki imajınıza zarar verir. Bulaşıkları yıkayamıyorsanız bile en azından suya tutun. Dolabınızda plastik tabak, bıçak ve çatal bulundurmaya özen gösterin.

7- Tasarruflu davranın: Evden çıkarken muslukların, elektriğin, doğalgazın, tüpün vb. kapalı olduğundan emin olun. Televizyon ya da bilgisayar önünde uyumak gibi bir alışkanlığınız varsa bunu hemen terk edin. Herhangi bir ihmalkârlık sizi ve cebinizi yakabilir.

8- Ev seçerken dikkatli olun: Stüdyo daireler evde az vakit geçirenlerin gözdesiyken müstakil evler komşuluk ilişkilerinin olduğu güvenli bir hayat sunar. Eve gelen misafirleriniz çoksa stüdyo evleri kesinlikle tercih etmeyin. Konut seçimi ne olursa olsun kolay silinebilen kumaşlarla yapılmış, modern, sade rahat, fonksiyonelliği birinci planda olan mobilyalar, yerden kazanmak adına davetsiz misafirlere karşı yatak olan kanepeler kullanın.

9- Yumurta ve patatesten farklı yemekler yapın: Dolabınızda makarna, hazır çorba dışında sebze ve meyve de bulundurun. Alışverişlerinizi pazardan ekonomik şekilde yapmaya çalışın. Bir ömür yumurtalı patates yemekle geçmez. Annenizden ya yeni tarifler alın ya da bir bekâr mutfağı kitabı edinin.

10- Her şeye boş verin, en iyisi evlenin: Bunlarla uğraşmak beni yoruyor diyorsanız ya her şeyi bırakıp ailenizin yanına taşının ya da evlenin. Bırakın bekârlığın ya da evliliğin sultanlık olup olmadığını başkaları tartışsın. a.hulagu@zaman.com.tr ZAMAN