İslam Alimleri > Siyaset adamı, Mücahidler

SİYAHİ BİR ADAM MALCOLM X |

(1/1)

BentSahra:
 200 200

gedai:
Malcomx kisaca sarhos bir kendini bilmezin biriyken hapishanede islamla bulusur Fakat musluman beyazlari beyaz olduklari icin hic sevmezdi

taki hacca gidip siyah ve beyaz müslümanlarin yan yana omuz omuza tavaf ettiklerini görür artik inanan beyazi da siyahi  da din kardes oldugunu anlar,idrak eder.kisacasi a.b d. nin ayak oyunuyla kendini müslüman zanneden satilmislar tarafindan sehit edilir

Allah rahmet eylesin tsk birtanesin

gullerhurmetine:

Sevgili, seninle ben pergel gibiyiz:

İki başımız var, bir tek bedenimiz.

Ne kadar dönersem döneyim çevrende:

Er geç baş başa verecek değil miyiz?

Ömer HAYYAM

İnsanın iki düğünü var. İlki gözlerini açıp O'nu görünce , ikincisi de gözlerini kapatıp yine O'nu görünce. Buna inanmak size güç verir ve alelade rollere bürünerek, hayatınızı anlamsızlaştırmanıza mani olur.

Masalsıdır çünkü her ne olursa olsun , eninde sonunda ulaşacağınız yer , onun yani sevdiğinizin yanıdır. Sizi güvende kılar , zira asla ölmeyecek bir sevgiye ve sonsuz bir sevgiliye bağlanmışsınızdır. Kader gibi üzerinize yapışıp kalmış farklılıkları önemsiz hale getirir . Malcolm gibi 60’ların Amerika’sında parmakla gösterilen bir zenci de olsanız , kambur da olsanız , kör de olsanız , topal da olsanız güzelsinizdir artık. Çünkü , siz bu dünyaya zümrüd-ü anka gibi kanat çırpmaya gelmişsinizdir ve eşiğe yaklaşıp ‘ Ol ‘ diyen sesi duyduğunuzdan itibaren artık hayatın kendisi olmuşsunuzdur.

Rengarenk bir dünyada yaşamanın ne kadar güzel olacağını tasavvur ediniz. Bir sabah uyandığınızda , sokakların ansızın çeşitli renklerde insanlarla dopdolu olduğunu düşünün. Gülümseyen yüzlerle yanınızdan geçen sarılar , maviler , yeşiller , siyahlar , kırmızılar ve morlar olduğunu gözünüzde canlandırın. Buna ihtiyacınız var çünkü yüzyıllardır tek gördüğünüz köşeleri tutmuş beyaz adamlar olmuş. Üstüne üstlük, size beyazın barışı temsil ettiği gibi kocaman bir de yalan ezberletilmiş. Oysa muhakkak görüyor olmalısınız ki ; Beyaz adamların tek anımsattıkları savaş , yağma ve talan . O halde beyaz adamları boş verin de siyah adamlarla dost olun , onlarla gülün , onlarla ağlayın , onların yaşadıkları üzerine kafa yorun .

Siyah adamın adı Malcolm . Malcolm siyah , yani beyazların gözünde kader gibi aşılmaz bir farklılığa sahip. Çocukken beyaz adamın biri ona ne olacağını sormuş. Malcolm gülümsemiş belli ki heyecanlanmış ve demiş ki ;

- Ben avukat olacağım.

- Sen , avukat değil marangoz ol Malcolm oğlum.

Bunu , ben değil , bu soruyu ona yönelten beyaz adam söylemiş ve Malcolm başını önüne eğerek , uzun süre öyle kalmış . Sonra ne mi olmuş ? Malcolm , beyaz adamın bembeyaz dünyasında karanlıkta kalmış çünkü beyaz adamlar Malcolm’un mahallesinin şalterlerini indirivermişler ve henüz 20 yaşında iken sokak kavgaları , hırsızlık , hap , esrar satmaya teşebbüs velhasıl suç dosyası bir hayli kabarık şekilde , koca koca beyaz adamlardan kurulu mahkemenin önüne çıkmış . Sonra da tutmuş , 7 sene yatacak olduğu hapishanenin yolunu.

7 sene eder 2555 gün …2555 gün eder 153300 saat .. O da eder 9.198.000 dakika.. Kuç uçmaz , kervan geçmez ! Bütün gün dört duvar arasında sürüklenen beden. Birbirine tamamen zıt duygular. Heyecansız , hafızasız , başıboş ve beklentisiz bir ruhun peşisıra ansızın gelen tahammülsüzlük hali. Henüz üzerine düşünülmeye cesaret edilmemiş birtakım anıların, gizlendikleri yerlerden tek tek çıkarılması ile yaşanan acının ardından gelen bitkisel bir yaşam tecrübesi. Üstüne üstlük ; Uyku ile uyanıklık arası yaşanan bu hayalde , beyaz adamların hapishanelerinden kaçmanın kolay cesaret edilir bir yanı olmadığını peşinen kabullenmelisiniz . Hadi diyelim ki ; Malcolm tüm cesaretini toplayıp tırmandı hapishane duvarlarına , kaçarım buradan ne olacak ki diye hayaller kurdu ve oldu da kaçmayı başardı . Beyaz adamların içinden yolu bulup karanlık mahallesine varana dek , belki beyaz adamın yaşadığı sokaklarda kaybolacak . Belki de , içinde güzel hanımların , yakışıklı beylerin şen kahkahalar attığı bir araba , üzerine su sıçratacak ve arabadan biri Malcolm’a bağıracak ; Çekil kenara ezileceksin marangoz kılıklı..

Çekil kenara ezileceksin marangoz kılıklı !

Malcolm başlamış düşünmeye . Okunmadık gazete , karıştırılmamış kitap kalmamış . Dışarıda hayat, ışıklı neonlar altında akıp gidiyor , beyaz adamın ülkesi günden güne modernleşiyor , güzel hanımlar , yakışıklı beyler Sunset Bulvarı’nda süzülüyormüş ancak Malcolm’ların mahallesi hala karanlıkmış. Malcolm düşünmeye devam etmiş ; Dünyamız beyaz adamların ayaklarının altında çiğnenip duruyor. Siyah adamlar karanlık mahallelere sıkışıp kalmışlar. Beni bu duvarların arkasına koymuşlar ama duvarların dışında yaşam mücadelesi veren kardeşlerimin benden ne farkı var ki ? Başını kaldırıp gökyüzüne bakmış . Ve önce karanlık mahallesini , sonra da beyaz adamlar tarafından ırzına geçilmiş olan ülkesini , Afrika’yı düşünmüş.

Malcolm Afrika’sının yaralarına merhem olacak bir fikrin , bir düşüncenin arayışı ile öfkesini kontrol altına almaya çalışırken , bir süre önce Müslüman olmuş olan kardeşinden kısa bir mektup almış. Kardeşi , engellenemez bir heyecan ile kaleme aldığı satırlarda, Malcolm’a , domuz eti yememesi , kendini kötü hadiselere karışmaktan sakınmasını tembih ettikten sonra , kendilerinin Müslüman olduklarını ve kısa süre içinde onu ziyarete gelerek , siyah adamın yüzünü güldüren inançlarını ona da anlatacaklarını yazmışlar.

Amerika, İslam'ı anlamak zorunda. Çünkü toplumdan ırk problemini silen tek din o...Kahire'den Cidde'ye, kutsal şehir Mekke'ye kadar gözleri mavinin mavisi, saçları sarının sarısı, derisi beyazın beyazı olan insanlarla aynı tabaktan yemek yedim, sözlerinde Nijerya'nın, Sudan'ın, Gana'nın Afrikalı müslümanların sözlerindeki kardeşliği, içtenliği hissettim.

Malcolm X

İşte Malcolm’un da , Muhammed ( s.a.v. ) ve onun dinini tanıması da bu vesile ile hapishanede olmuş. Henüz 4 yaşında iken , Klu Klu Klax’lar tarafından yakılan evlerinden canını zor kurtaran bu siyah adam , kendi ırklarının en üstün ırk olduğunu düşünen beyaz adamlara yönelik dizginlenemez öfkesini , ancak Müslüman olduktan sonra , diğer siyah kardeşleri için de faydalı olabilecek bir şekle sokmayı başarmış. İslam’ın en önemli vurgularından olan ; sorgulayan , kendi dışında kalan diğer insanların acılarını kendi acısı bilerek , tarihsel sorumluluğunun farkında olabilen özgür insan modelini kendine feyz olarak , hapishane günlerini bu amaç doğrultusunda düşünüp , ibadet ederek geçirmeye başlamış.

Beyaz adamların , Malcolm’u nasıl gördüğünün artık ne önemi olabilir. Malcolm sevdaya düşmüş. Ve geçmiş bir aynanın önüne , başkalarının gözlerinde aramaktansa , sevdalısını kendi gözbebeklerinde bulmuş. Güzel siyah adam en güzel ibadetin kendini tanımak , kendi kapasitesinin farkına varmak olduğunu anlamış anlamasına da , bununla yetinmeyip elindeki aynayı , etrafındaki tüm diğer güzel siyah adamların yüzüne tutmuş. Ve binlerce güzel siyah adam anlamış ki ; Kuş uçmaz , kervan geçmez sanılan heryerde , meğerse aynaya akseden görüntüleri de varmış.

Siyahsan , yertsiz yurtsuzsan , akşam alacasında nereye gideceğini bilmiyorsan , sığınabileceğim tek yer , asla ölmeyecek olan Sevgili’nin yanı olacaktır. Malcolm gibi kutsal bir dava peşindeysen , ancak sonsuz bir sevginin sana bahşedeceği kuvvet ile yoluna devam edebilirsin. İnsanın bu yolda bazen aklını kaçırası gelir ama sevda ki , sadece onu eğilmeden taşıyana yakışır.

Malcolm X gibi…

mrkydr:
Siyahsan , yertsiz yurtsuzsan , akşam alacasında nereye gideceğini bilmiyorsan , sığınabileceğim tek yer , asla ölmeyecek olan Sevgili’nin yanı olacaktır. Malcolm gibi kutsal bir dava peşindeysen , ancak sonsuz bir sevginin sana bahşedeceği kuvvet ile yoluna devam edebilirsin. İnsanın bu yolda bazen aklını kaçırası gelir ama sevda ki , sadece onu eğilmeden taşıyana yakışır.

 tesekkürler tesekkürler tesekkürler

sabah sabah coşulmuş yineeeeeeeeeeeeeeeeeeee semsiye uctum.gif phil

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git